• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Reguli de igiena

Bogdan, intrebarea care insoteste poze e o gluma, nu?
Uite unde cred eu ca gresesc: stau cu picioarele in apa si beau berea din sticla....
Cat despre regulile in situatii de calamitate....in alte topicuri se vorbea despre bagajul de urgenta. Acela ar trebui sa contina in mod obligatoriu
un desifectant ( alcool sanitar, betadina) pentru rani, pansamente sterile, un unguent ( bepanthene de exemplu) cu efect de cicatrizare
un gel desinfectant pt maini ( care nu necesita clatire/apa)sau servetele umede desinfectante.
Eu as adauga si un spray cu apa termala pentru igiena dentara .
servetele ( batiste) de unica folosinte, utile in orice situatie:smile:
Apa potabila - daca nu exista nici o posibilitate de a procura apa imbuteliata, cu siguranta apa ( de la robinet, din fantani) trebuie fiarta indelung ( asa cum spnea si Alex, unii virusi au nevoie de 45-60 minute pentru sterilizare) insa nici asa nu e tocmai sigur.In nici un caz nu as recomanda apa din surse gen balti, lacuri, de cele mai multe ori ( in special in orasele mari) este poluata puternic.
 
Scuze ca acum nu am timp prea mult de stat pe forum. Dar, conform CDC virusul hepatitei A este inactivat dupa 1 min de fierbere (dupa 3 min la o altitudine > 1500 m). Conform OMS virusul hepatitei B la fel ca si HIV-ul se inactiveaza dupa mai multe minute dar pt a se obtine o siguranta fierberea trebuie sa fie de cel putin 20 min (conform OMS se obtine un grad inalt de dezinfectie dupa o ferbere de 20 min, conform OMS este acceptata sterilizarea instrumentarului medical prin fierbere 20 min in lipsa altor metode mai bune de sterilizare). Sigur ca asta nu inseamna sterilizare totala, mai pot ramane spori daca acestia au fost prezenti in cantitati foarte mari de la inceput, de-aia daca vreti sa fiti foarte siguri o fierbeti mai mult.
 
bubulina, referitor la regulile de curatare a unei rani, pe care le-ai postat aici, am o singura intrebare: se pune apa oxigenata IN rana deschisa? Eu stiam ca apa oxigenata se aplica pe \\"marginea \\"ranii, in nici un caz in rana deschisa.
Poti sa ma lamuresti, te rog, cum este corect?

se pune pe rana deschisa. scopul este ca apa oxigenata sa intre in contact cu sangele si sa faca o reactie de eliberare a oxigenului care va antrena toata mizeria care e posibil sa fi intrat in rana (praf, nisip, pamant, etc). In felul asta rana se curata perfect. Nu se pune spirt sau iod PE rana, ci doar pe margini. Este riscul sa arda un strat superficial de celule care devin in felul asta mediu perfect de cultura pentru microbi.
 
Da, IN rana deschisa (cred ca am mai explicat mai devreme cat se poate de clar). Dar toata murdaria vizibila trebuie indepartata inainte de a pune apa oxigenata, prin spalare cu apa si sapun.

Sigur, vorbim aici de rani usoare, ca daca e vorba de o rana mai serioasa (ex accident de masina) si vezi ca din rana tasneste sangele ritmic, nu mai stai tu sa ii cureti rana ci ii pui un garou si chemi salvarea imediat.
 
Back
Sus