• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Reguli de igiena

Valy, bubulina, va invit sa vorbiti un pic despre tetanos. Chiar e ceva neglijabil ?
 
doamne fereste! n-am zis ca e fleac :clapping: doar ca nu il gasesti chiar pe toate drumurile. si ca eu nu am facut niciodata vaccin antitetanos desi m-am taiat si intepat de sute de ori :clapping:
 
Revenind la discutia despre igiena, cred ca intr-adevar normele elementare ar trebui respectate, cum ar fi spalatul pe maini dupa folosirea toaletei. Inca mai intalnesc persoane care nu se spala pe maini dupa ce au folosit toaleta!

Pe de alta parte trebuie mentinut un echilibru sanatos intre igiena si manie. Nu trebuie sa ajungem nici in situatia in care sa stam cu sticluta de spirt in buzunar si sa dezinfectam toate obiectele cu care venim in contact.

In alta ordine de idei, organismul trebuie sa isi mentina si nivelul propriu de imunitate. Ne putem afla cateodata in anumite situatii care sa nu ne permita un grad ridicat de igiena: locuri in care accesul la apa este limitat. In astfel de cazuri este randul imunitatii sa isi faca datoria chiar daca nu avem cum sa ne spalam pe maini sau nu avem toalete la dispozitie.
 
uite ca cineva a inteles ideea :clapping:
 
Hauoaleu ce mi-ati facut din topicul asta, of of mai mai... :clapping:

:clapping:

Ca sa raspund generic: nu contest imunitatea organismului sanatos, ea exista si evident ca se lupta si ea cat poate, DAR ideea este ca:
- atata timp cat pastram regulile de igiena, oricum venim in contact cu microbi care ne pot imbolnavi (sa le zic microbi \"comuni\") insa in cantitati suficient de mici cat sa nu ne imbolnaveasca ci sa ne imunizeze (adica actioneaza ca un vaccin pt un om sanatos) si ne intaresc
- daca nu pastram regulile de igiena, venim in contact cu cantitati mai mari de microbi, chiar din cei mai \"comuni\" microbi, cantitati care pot imbolnavi un om sanatos pentru ca depasesc capacitatea noastra de aparare (capacitatea de aparare a omului sanatos, oricat de mult ati crede in ea in maniera aceasta mistico-naturisto-plina-de-speranta, este totusi limitata). Stiti vorba ceea... \"daca tot insisti...\"
- fata de unii microbi (in realitate sint foarte multi) corpul omenesc sanatos nu are capacitate naturala de aparare eficienta si daca luam contact chiar si cu cantitati relativ mici din acei microbi tot ne imbolnavim - de-aia exista atatia oameni bolnavi - de microbii astia nu ne protejeaza eficient decat regulile foarte stricte de igiena, diferite metode profilactice care s-au inventat pina acum (ex vaccinurile) si Dumnezeu.

Despre tetanos, ideea este ca desi se zice ca prostia nu doare dar se plateste, de fapt tocmai ca sa nu o plateasca altii, statul a decis sa-i protejeze de ei insisi si pe cei care nu au intentia sa-si curete rana cand se taie si eventual n-au nici intentia nici sa mearga la medic (nici ei nici pe copii lor) nu de alta dar costul tratamentelor lor le platim cu totii din banii pe care ii dam pe asigurarea obligatorie de sanatate), asa ca s-au facut niste campanii nationale de imunizari, care, daca ar fi acceptate si respectate de toti oamenii, ar trebui sa asigure o protectie eficienta. Dar oricum, in realitate bebelusii si scolarii sint in majoritate vaccinati si deci protejati, chiar daca teoretic si adultii ar trebui sa refaca rapelul de antitetanos o data la 10 ani si n-o fac decat cand se vad in pericol. Ne-a mai protejat si Dumnezeu pentru ca acum solul e fertilizat in general cu ingrasamant artificial, nu cu balegar ca pe vremuri.

Dar oricum, este bine de stiut ca atunci cand ne taiem (mai ales cu obiecte metalice ruginite si mai ales daca sint in sol), cele mai importante si mai eficiente masuri de curatare a ranii, masuri care niciodata nu trebuiesc sarite si trebuiesc aplicate imediat si cat mai curand dupa ce ne-am taiat sint:
- 1) intai ne spalam cu apa si sapun zdravan de tot (daca nu avem sapun la indemana folosim detergent), chiar daca ne doare, pina indepartam toata murdaria de pe rana (pamant, sange inchegat, orice)
- daca vedem ca curge sangele (sau incepe din nou sa curga dupa ce am indepartat eventualul strat de sange inchegat) tinem putin rana sub jet de apa curata ca sangele sa mai curga putin si jetul de apa sa il spele si sa spele si mizeriile care au fost aduse din profunzimea ranii de curgerea sangelui (desi, repet, este foarte important sa curatam toata murdaria de la inceput, cu apa si sapun
- 2) turnam apa oxigenata pe rana ca sa o dezinfectam, incercand sa deschidem rana, sa cascam marginile ranii, ca apa oxigenata sa ajunga cat mai adanc, chiar daca ne doare, si trebuie sa vedem cum rana se albeste si se fac mici bule albe ca o spuma. Asteptam cateva secunde (bulele alea arata ca si cand ar \"fierbe\", la contactul dintre apa oxigenata si sange) si iar turnam apa oxigenata si iar asteptam cateva secunde si iar turnam apa oxigenata si tot asa, cel putin 1 - 2 minute. Trebuie turnata cat mai din abundenta apa oxigenata.

Pentru cei care au obiceiul sa isi toarne pe rana diferite pudre antiseptice si antibiotice (ex saprosan), este foarte important si trebuie tinut minte si respectat faptul ca:
A) Intai trebuie respectate primele doua reguli de mai sus - intai trebuie sa-si spele intens rana cu apa si sapun si dupa aceea dezinfectat ideal cu apa oxigenata
:clapping: Daca rana are crusta de sange inchegat DEGEABA toarna pudra peste crusta, ca nu ajuta! NU ajuta, pentru ca pudra trebuie sa intre in contact direct cu carnea vie a ranii de dedesubtul crustei iar crusta actioneaza ca o bariera. Deci trebuie intai sa indeparteze crusta de sange inchegat (cel mai eficient spalandu-se energic cu apa si sapun inca o data; iar daca nu au respectat pasii 1 si 2 trebuie sa o faca acum) si abea dupa aia sa toarne pudra pe rana sangeranda (sau nu), dar fara crusta.

Dupa ce si-au spalat rana, ideal este sa o lasi la aer un timp, nu sa ti-o pansezi cu plasture, dar avand mare, mare grija sa nu murdaresti rana, deci sa nu te atingi cu rana de nimic in jur. Este ideal pentru ca plasturii (mai ales cei cu leucoplast sau plastic) tin un mediu umed sub ei (intre plasture si rana), iar mediile umede favorizeaza dezvoltatrea bacteriilor. Iar in mod particular tetanosului nu-i place aerul pt ca contine oxigen (de-aia cel mai bine este folosirea apei oxigenate), fiind un germene anaerob. Ideal e sa lasi rana sa se usuce si sa fie uscata. Daca insa nu putem sa nu ne atingem cu rana de nimic in jur (de ex o rana la un copil, sau de ex daca rana e pe mana si trebuie sa ne folosim mainile la diverse treburi), atunci rana trebuie neaparat pansata, ca sa nu intre alti microbi si alta murdarie in ea.

In mod particular fata de tetanos dezinfectia ranii cu alcool sau acizi slabi gen otet (pe la tara se mai practica) este o idee proasta, pentru ca alcoolul si acizii coaguleaza proteinele de la suprafata ranii si formeaza o pelicula care impiedica contactul cu aerul, pelicula dedesubtul careia se pot dezvolta germeni anaerobi, de ex tetanosul. Cea mai buna e apa oxigenata.

Oricum, daca ne taiem in obiecte ruginite sau obiecte din sol, dupa ce ne curatam rana, trebuie neaparat consultat medicul care va evalua si trata corespunzator.
 
Hauoaleu ce mi-ati facut din topicul asta, of of mai mai... :clapping:

:clapping:

Anda, nimeni nu te obliga pe tine sa faci baie mai des de un an, nimeni nu te obliga sa nu mananci linistita un mar (in speranta ca o alimentatie sanatoasa plina de fructe ce contin vitamina C precum merele te vor proteja, nu-i asa?) fara sa te speli dupa ce ai dat mana cu unul care tocmai si-a suflat nasul si iti intinde o mana calda si umeda, e optiunea ta si faci ce vrei cu sanatatea ta.
Dar aici discutam despre reguli de igiena si te rog sa nu-mi strici topicul, ca poate altii or fi interesati.

mda... banuiam ca si tu pricepi gresit ce am scris.
sint genul de om care se spala de zeci de ori pe miini, poate si datorita locului de munca. sint cea mai scirboasa fiinta, nu maninc de la oricine, rar la restaurant, niciodata de la dughene. am nenorocit doua baterii sanitare in mai putin de doi ani, dezinfectind cu domestos robinetul. zilnic pun domestos in vasul de WC; fac dus chiar si de doua ori pe zi, imi schimb lenjeria de doua ori pe zi (vara chiar mai des), spal ouale inainte de a le folosi, nu las vase nespalate de azi pe miine, port in geanta servetele umede si foarte rar folosesc toalete publice.
asa ca bubulina, las-o mai moale cu jignirile daca nu ma cunosti, nu mai arunca aiurea cu presupuneri! si nu ti-a stricat nimeni nimic, dar ce spui tu arata niste fobii, pe care eu nu le am. esti mai mult decit exagerata!
sa nu cumva sa uiti, inainte de a da mina cu cineva sa il intrebi daca a folosit toaleta si daca s-a spalat sau nu.

si mai am ceva de spus: desi vad ca ai un simt al proprietatii f dezvoltat, ma simt datoare sa-ti atrag atentia ca aici este un forum care ne apartine tuturor, nimeni nu este proprietarul vreunui topic.
 
mda... banuiam ca si tu pricepi gresit ce am scris.
sint genul de om care se spala de zeci de ori pe miini, poate si datorita locului de munca. sint cea mai scirboasa fiinta, nu maninc de la oricine, rar la restaurant, niciodata de la dughene. am nenorocit doua baterii sanitare in mai putin de doi ani, dezinfectind cu domestos robinetul. zilnic pun domestos in vasul de WC; fac dus chiar si de doua ori pe zi, imi schimb lenjeria de doua ori pe zi (vara chiar mai des), spal ouale inainte de a le folosi, nu las vase nespalate de azi pe miine, port in geanta servetele umede si foarte rar folosesc toalete publice.
asa ca bubulina, las-o mai moale cu jignirile daca nu ma cunosti, nu mai arunca aiurea cu presupuneri! si nu ti-a stricat nimeni nimic, dar ce spui tu arata niste fobii, pe care eu nu le am. esti mai mult decit exagerata!
sa nu cumva sa uiti, inainte de a da mina cu cineva sa il intrebi daca a folosit toaleta si daca s-a spalat sau nu.

si mai am ceva de spus: desi vad ca ai un simt al proprietatii f dezvoltat, ma simt datoare sa-ti atrag atentia ca aici este un forum care ne apartine tuturor, nimeni nu este proprietarul vreunui topic.

:clapping: :clapping: :clapping:

Cine vorbea de fobii si comportament exagerat!
Am zis eu ceva de dezinfectat robinetul cu domestos?!? Nu....
Am zis eu sa ne stricam bateriile de la WC?!? Nu...

Sa zicem ca faci toate lucrurile pe care spui ca le faci, daca tu asa spui. Nu te cunoasc deci nu am cum sa afirm ceva despre tine si nici nu am afirmat vreodata, dar daca tu asa te descrii ca fiind o persoana deosebit de curata, sa zicem ca asa este.
Dar atunci de ce militezi pentru ne-respectarea regulilor de igiena pe motiv ca \"un organism sanatos stie sa se apere\", pe motiv ca \"ma lasi? de cite ori nu te-ai taiat si nu ai putut sa-ti cureti rana? ce ai patit?\", pe motiv ca \"la practica agricola scormoneai dupa obiectele muncii fara sa te gindesti ca te infectezi. eu stiu ca organismul uman e o masinarie tare rezistenta\"?

Ce soi de atitudine ipocrita (nu spun comportament rau intentionat) este acesta in care indemni pe altii sa nu isi curete ranile, dar tu spui ca te speli \"de zeci de ori pe miini\" (si toate celelalte exemple pe care le-ai dat despre cat de curata esti tu???
Ti se pare onesta atitudinea asta?

Oricum Anda si tu ai priceput gresit ce am scris. Nu te jigneam pe tine ca nu faci baie mai des de o data pe an (nu imi permit sa fac afirmatii despre tine ca persoana intrucat nu te cunosc), ci iti spuneam ca nu te obliga nimeni.

Aaa si stai linistita ca nu intreb pe nimeni daca a folosit toaleta inainte de a da mina cu cineva, asa cum nu te-am intrebat nici pe tine cat de des iti schimbi lenjeria :cool:
 
Hai sa revenim la oile (sau germenii) nostrii.

Bubulina, faine informatii si instructiuni. Si extrem de utile.
Acum, ca o chestie, in caz de catastrofa, ce reguli de igiena sunt obligatorii? Atat de igiena privata cat si de igiena ambientala (daca le stii). Si sa luam mai multe catastrofe la discutie, nu doar seismul.

Multumesc.
 
oaaaaaaaaaaau! fițe de fițe!!!
nu era nimic ipocrit! asa inteleg eu sa-mi tin casa curata, e strict problema mea!
nu am spus sa nu se spele lumea pe miini. te rog sa imi arati unde am spus asta. spun doar ca niste reguli EXAGERATE de igiena, pe care sint sigura ca nici macar tu nu le aplici, nu te ajuta cu mare lucru ca sa ramii sanatos, daca sistemul imunitar ti-e la pamint. pe de alta parte, daca sistemul imunitar e ok, poti minca fara grija si un mar cu miinile nespalate, nu am stiinta sa fi patit cineva ceva din asta.
nu am spus sa nu=ti cureti ranile ci ca eu m-am ranit de multe ori fara sa am posibilitatea sa o fac si nu am patit nimic. atitudinea ta panicarda, de genul ”spalati-va sau o patiti!” mi se pare ipocrita. tu chiar ai impresia ca cei de aici te asteptau pe tine sa vii sa le tii lectii despre cum sa se spele? chiar ai impresia ca sintem o adunatura de nespalati pe care trebuie tu sa-i civilizezi? parerea mea e ca ai gresit forumul si atitudinea.

am uitat sa specific de ce ma spal atit de des pe miini: fiindca lucrez cu niste substante speciale.
 
spun doar ca niste reguli EXAGERATE de igiena, pe care sint sigura ca nici macar tu nu le aplici

De unde stii tu ca eu nu aplic regulile de igiena pe care le-am enuntat? Ma cunosti de undeva? Si de unde tupeul sa faci afirmatii despre persoana mea, despre ce fac eu in viata reala, cand nu ma cunosti in viata reala?
Pretinzi respect din partea mea dar tu ma jignesti direct facand afirmatii despre persoana mea (ceea ce eu niciodata nu am facut despre tine), desi nu ma cunosti. Si pe urma tot tu vorbesti despre civilizatie si atitudine gresita? Revizuieste-ti te rog atitudinea si lasa jignirile. Eu nu te-am jignit pina acum. Daca tu te simti jignita cand citesti pe un forum niste masuri de igiena... nu te mira daca altii isi formeaza diferite opinii despre tine.

Nu dau lectii nimanui. Nu imi permit sa dau lectii cuiva. Eu doar am enuntat niste reguli de igiena. Altii au avut alte reactii cand le-au citit, fie le-au considerat ca fiind informatii \"faine\" \"si extrem de utile\", altii au pus intrebari, cerinte sa explic. Numai tu te simti jignita cand citesti niste reguli de igiena. Dar poti oricand sa ignori acest topic si sa nu-l mai citesti, ca sa nu te mai simti jignita.

Din punctul meu de vedere, am sa continui sa postez reguli de igiena pentru ca sint informatii interesante si utile, cu atat mai mult cat exista altii ma roaga sa o fac.
 
Hai sa revenim la oile (sau germenii) nostrii.

Bubulina, faine informatii si instructiuni. Si extrem de utile.
Acum, ca o chestie, in caz de catastrofa, ce reguli de igiena sunt obligatorii? Atat de igiena privata cat si de igiena ambientala (daca le stii). Si sa luam mai multe catastrofe la discutie, nu doar seismul.

Multumesc.

Bogdane, m-ai luat ca din oala. Nu-mi vine in minte nici o catastrofa la momentul asta. Si nici nu cred ca ma pricep prea bine sa raspund la \"ce-ar trebui sa facem in caz de catastrofa\" (multumesc Lui Dumnezeu, nici n-am trecut prin vreo catastrofa ca sa stiu ce se intampla in cazul unei anume catastrofe), dar o sa incerc sa raspund in masura in care ma pricep. Despre ce catastrofe vrei sa vorbim? De fapt cred ca ar fi bine sa ma ajuti putin punand intrebarile mai puctual, descriind situatii punctuale.
 
iti dau eu o idee: cutremur 7,8 grade, 70% din cladirile dintr-un oras prabusite. fara surse de apa curenta, electricitate, medicina de urgenta, toate sunt unavailable. este vara si cadavrele intra in putrefactie. nu poti pleca din oras, toate caile de acces sunt distruse.
 
\'anda\' pid=\'30978\' dateline=\'1258122178\' a spus:
spun doar ca niste reguli EXAGERATE de igiena, pe care sint sigura ca nici macar tu nu le aplici

De unde stii tu ca eu nu aplic regulile de igiena pe care le-am enuntat? Ma cunosti de undeva? Si de unde tupeul sa faci afirmatii despre persoana mea, despre ce fac eu in viata reala, cand nu ma cunosti in viata reala?
Pretinzi respect din partea mea dar tu ma jignesti direct facand afirmatii despre persoana mea (ceea ce eu niciodata nu am facut despre tine), desi nu ma cunosti.

1. sa inteleg ca nu-ti convine sa am tupeul sa te atac cu propriile-ti arme??? ce surpriza!
2. am spus ca sint sigura ca nu le aplici. care-i problema? nu am voie sa am pareri? asa cum le-ai avut si tu?
3. in afara de mult laudatele, prea minunatele, a tot salvatoarele si intens promovatele reguli de igiena, mai stii si altceva? de ex la ce am putea sa fim atenti cind mincam intr-un restaurant?
4. in afara de pretinsele jigniri nu poti sa combati si altceva din ce spun? ca vad ca iei totul personal, nu ca o discutie pe niste idei.

nu e nevoie sa raspunzi. din punctul meu de vedere discutia se termina aici, am dovedit ce aveam de dovedit.:clapping: spor la postat!
 
Daca nu va domoliti, ma siliti sa va editez mesajele sau sa inchid topicul. Multumesc.

Bubulina,
Scenariul lui Alex este doar unul. Putem sa ne imaginam si inundatie, cadavre, caldura, pauza apa potabila, etc. Si cate si mai cate.
 
iti dau eu o idee: cutremur 7,8 grade, 70% din cladirile dintr-un oras prabusite. fara surse de apa curenta, electricitate, medicina de urgenta, toate sunt unavailable. este vara si cadavrele intra in putrefactie. nu poti pleca din oras, toate caile de acces sunt distruse.

In primul si in primul rand in asemenea situatii intra in actiune comandamentele de situatii de urgenta si sint aduse apa potabila (cisterne, sticle de apa minerala, toate cele), echipele de interventie, inclusiv medicale, toate cele. Ca doar un cutremur nu culca la pamant o tara intreaga. Se aduc din alte orase. Iar din oras poti sa iesi eventual fortandu-ti un pic masina pe off-road si daca chiar nu si nu, atunci si pe jos poti pleca, ca n-a fost prima oara cand oamenii s-au refugiat pe jos dintr-un oras in altul (ex in tp razboiului).
Apa poti gasi si prin fantanile pe la casele oamenilor ce au curti. Daca apa de fantana sufera sau nu de pe urma cutremurelor eu presupun ca sufera (e doar o presupunere personala), nu cunosc sa existe studii. Dar in orice caz apa se poate fierbe bine minim jumatate de ora de cand da in clocot. Nu conteaza ca bei apa amestecata cu un pic de pamant atata timp cat o fierbi bine si prin fierbere omori microbii (si evident atata timp cat nu-ti iei apa dintr-o zona in care vreo fabrica deverseaza cine stie ce chimicale). Iar de cadavrele in putrefactie poti sa te feresti atata timp cat este uscat (ziceai ca e vara) ca nu te pune nimeni sa te atingi de ele. Oricum daca put din instinct omul isi improvizeaza o masca din hainele personale.
In fine, nu stiu de ce dar mie intotdeauna scenariile astea apocaliptice mi se par SF.

Periculos e atunci cand sint inundatii, cum spunea Bogdan. Pt ca atunci exista foarte multe cadavre de animale inecate (sobolani, pisici, caini, etc) care infecteaza apa rau de tot. Primul lucru ai grija sa nu duci mainile la gura, sa nu te scarpini si sa nu-ti intre apa infestata in gura si te tragi cat mai rapid undeva unde este uscat, iti sterilizezi hainele prin fierbere si te speli bine cu apa fiarta si sapun (ca poti gasi sapun prin casele cu etaj unde nu a ajuns apa, sau in cel mai apropiat sat, etc - oricum e bine sa avem mereu in geanta sau in buzunar fie un sapun din acela mic gen cele de pe la hoteluri, fie sticluta mica cu sapun lichid) si pleci frumos cat mai rapid intr-o zona neafectata. Doar n-o sa stai in apa imputita a inundatiei. Dar eu nu cred ca se poate ajunge la situatii chiar asa de dramatice.
 
Adevarul este Bogdane, ca eu as prefera sa fie sterse mesajele cu replicile dintre Anda si mine, acum ca s-a oprit din a ma mai ataca. Oricum strica topicul aiurea.
 
Deocamdata nu este cazul.

Problema la cutremur este in principal timpul de reactie al autoritatilor. Si prioritizarea.
Sa presupunem ca vine un seism serios si faca stricaciuni mari in cateva orase mici si medii, in comune si in Bucuresti. Fii sigura ca principalele resurse se vor indrepta spre Bucuresti, apoi descrescator spre celelalte localitati, functie de populatie sau de \"puterea de influenta\" a autoritatilor locale de acolo.
Si pentru un om din Zimnicea (sa presupunem) chiar este o problema ca cisterna cu apa vine dupa 3 zile.
Alex a presupus ca este vara, tocmai deoarece in perioada de vara avem un inamic extrem de perfid. Mustele. In plus, in aceasta perioada microorganismele se dezvolta intr-un ritm accelerat fata de perioada de iarna. Si atunci chiar sunt probleme.
Referitor la evacuarea oraselor, in special a Bucurestiului, sa stii ca o masina cu capacitati off-road nu este chiar asa usor disponibila. In plus, gandeste-te ca mai mult de jumatate de capitala este incercuita de lacuri/rauri, si depinzi de poduri.

In plus, sa stii ca astfel de scenarii \"apocaliptice\" nu sunt doar SF-uri. Citeste marturiile de la cutremurul din 1802. Citeste despre asediul Sankt Petersburg-ului din al doilea razboi. Vezi reportajele de la inundatiile de la noi din tara din ultimii ani. Chestia este ca catastrofe se intampla mereu. Niciodata nu poti sa stii ca nu vor lovi si zona unde esti tu. Ca asta inseamna \"acasa\" sau \"in vacanta\" sau \"in vizita la unchiu Gergel\".

O alta chestiune, poate spune cineva unde gresesc oamenii din imaginea de mai jos?
inundatie.jpg
 
Cu Bucurestiul nu este departe de scenariul pe care nu stiu de ce tu il vezi atat de SF. Iesirea pe autostrada se face prin platforma industriala Catelu: fabrica de medicamente, Policolorul, fabrica de sticla, fabrica de produse chimice. E de-ajuns o explozie la una din astea sa blocheze soseaua.

Iesirea pe DN1: 3 poduri, la fel si spre Urziceni. Singurele care ar mai ramane ar fi spre Giurgiu si Oltenita. Dar oare vor mai putea fi practicabile avand in vedere ca au portiuni cu o singura banda pe sens si nici in perioade linistite nu sunt ferite de ambuteiaje?

Echipele de interventie, camioanele de apa, salvarile, pompierii se vor putea deplasa doar atat cat va permite traficul si doar in cazul in care strazile nu vor fi blocate de daramaturi.

Apa din fantani se tulbura in majoritatea cazurilor inca incepand dinaintea unui seism. In plus, in Bucuresti si in localitatile alaturate nu se mai folosesc de ani de zile din cauza poluarii.

Apa murdara trebuie fiarta cel putin 45 de minute (virusul hepatitei este distrus abia dupa 45 de minute de fierbere).

Sa speram ca Bucurestiul nu va avea soarta capitalei Macedoniei, Skopje, din 1963, cand 80% din oras a fost complet distrus de un cutremur de 6,1 grade.
 
Cazul Skopje a fost unul cu totul special: cutremur de magnitudine 6 cu focarul la numai 5 km adancime sub oras ! Si asta spune aproape totul.
 
bubulina, referitor la regulile de curatare a unei rani, pe care le-ai postat aici, am o singura intrebare: se pune apa oxigenata IN rana deschisa? Eu stiam ca apa oxigenata se aplica pe \"marginea \"ranii, in nici un caz in rana deschisa.
Poti sa ma lamuresti, te rog, cum este corect?
 
Back
Sus