• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Rezistenta bloc anul 1969

Andra9000

New member
Înscris
13 Feb 2023
Mesaje
3
Scor reacție
0
Buna! Cum imi pot da seama de rezistenta blocului in care locuiesc de aprox 4 ani ? El arata destul de solid.Este stil vagon ,nu turn, nu are magazine la parter, nu prezinta crapaturi vizibile nici exterior nici interior(este reabilitat, de aceea). Subsolul din ce am putut vedea (atunci cand achit intretinerea😄) arata destul de ok. Mentionez ca este incadrat la risc seismic 2 (nu stiu exact anul cand s a facut expertiza).Administratorul mi a spus ca el ar fi fost incadrat la grad 3 insa s-a scris la risc 2 pt a beneficia de anumite lucruri de la stat(din nou, nu stiu exact ce 🙈).Cand merg cu liftul am putut observa si grosimea peretelui dintre etaje( estimat 60cm).Etaj 8 din 10.
Ce parere aveti despre aceste blocuri din anii 69-70?
 
E greu sa va raspunda cineva pe forum fara sa stie din ce e facut blocul si fara sa aiba in fata raportul de expertiza. Ati putea lua legatura cu presedintele blocului sa vedeti cum ati putea obtine o copie pe care apoi sa o aratati cuiva in domeniu.
E cumva vorba de un bloc tip R in Bucuresti?
 
E greu sa va raspunda cineva pe forum fara sa stie din ce e facut blocul si fara sa aiba in fata raportul de expertiza. Ati putea lua legatura cu presedintele blocului sa vedeti cum ati putea obtine o copie pe care apoi sa o aratati cuiva in domeniu.
E cumva vorba de un bloc tip R in Bucuresti?
Da, cred ca da. Pe expertiza scria R(s) 2.
Nu stiu exact ce inseamna de tip R.🙈
 
R(s)2 inseamna probabil risc seismic 2. Nu cred ca are legatura cu tipul blocului. De tipul blocului va dati seama din denumirea blocului. Daca Incepe cu OD stiu ca sunt din caramida. R cred ca sunt turnate. Aveam o lista dar n-o mai gasesc. Faceti rost de raport si aratati-l cuiva in domeniu.
 
Ultima editare:
R(s)2 inseamna probabil risc seismic 2. Nu cred ca are legatura cu tipul blocului. De tipul blocului va dati seama din denumirea blocului. Daca Incepe cu OD stiu ca sunt din caramida. R cred ca sunt turnate. Aveam o lista dar n-o mai gasesc. Faceti rost de raport si aratati-l cuiva in domeniu.
Am gasit cateva detalii pe harta seismica .
Structura: pereti structurali din beton armat (PDF scrie caramida plina)
An expertiza 2000
Bloc cu 4 scari
 
Risc seismic 1 = risc ridicat de prabusire
Risc seismic 2 = risc de degradari structurale majore, dar pierderea stabilitatii putin probabila (prabusiri partiale)
Risc seismic 3 = risc de degradari structurale care nu afecteaza semnificativ siguranta structurala, dar posibile degradari nestructurale importante
Risc seismic 4 = risc similar celui existent la constructiile proiectate pe baza prescriptiilor in vigoare

Indiferent cum este construit blocul, din ce material si ce structura de rezistenta are, nimeni nu poate estima care este riscul in cazul unui cutremur decat in urma unei expertize tehnice. In principiu majoritatea blocurilor construite in acea perioada nu au suferit avarii importante la cutremurul din 1977, dar exista si exceptii. De exemplu, Policlinica Titan de care am scris ieri este incadrata la Risc seismic 1 desi a fost construita in acelasi timp cu celelalte blocuri din cartierul Titan, cu aceleasi norme de constructie. Este singura cladire din zona respectuva cu Risc seismic 1. La fel, printre aceleasi blocuri sunt si cateva incadrate la risc seismic 2 sau 3, desi cele de langa ele nu au fost incadrate in nici o categorie de risc seismic. Ma gandesc ca este posibil ca in unele cazuri, strict punctual, sa se fi lucrat la cate un bloc prost, sau s-a furat de pe santier, sau ca dupa constructie, unii locatari sa fi facut modificari care sa fi afectat structura de rezistenta a cladirii, altfel nu imi explic de ce discrepanta asta.

Expertiza se face de catre un inginer care are exact specializarea asta: sa poata determina cat mai corect in ce stare se afla o anumita cladire. Nu este vorba doar de calcule si de observatii daca se vad sau nu avarii vechi, ci si de teste care se fac si toate acestea duc la incadrarea cladirii intr-o clasa anume de risc seismic.

Ce vreau sa spun este ca este posibil ca proiectul blocului sa fie ok, ca alte blocuri construite la fel sa nu aiba nici o problema, dar fix acela in care locuiti sa fi fost executat prost si sa nu fie ok din punct de vedere al rezistentei.

Eu personal am mai multa incredere in ceea ce scrie si semneaza un inginer care face o expertiza decat intr-o medie de cum s-au comportat alte cladiri identice la cutremur.

Daca nu ai incredere in expertiza existenta, cea mai buna varianta este clar, efectuarea unei noi expertize, dar asta costa cam 1,5 euro / mp de suprafata construita. O alta varianta este sa apelezi la un inginer constructor care sa vina sa vada cladirea si sa incerce sa isi dea seama de gradul de risc pe care il comporta. Dar din pacate acesta nu poate vedea ce degradari exista sub tencuieli si sub fatada refacuta.

Sincer, chestia cu administratorul care zice ca "e inadrata in risc seismic 3 dar am scris 2 sa ne dea nu stiu ce de la primarie" eu nu o cred sub nici o forma. Oamenii au tendinta de a minimiza riscul la care se supun, de a se minti singuri, si de a se convinge singuri de un neadevar, pentru a-si crea un cat de cat confort psihic, sa mai diminueze din stress-ul ca ar putea pati ceva cladirea la cutremur.

Cunosc persoane care locuiesc in blocuri cu bulina rosie, de la care pica bucati de tencuiala de la etajele superioare de nu parcheaza nimeni langa cladire, care au reusit sa se minta in asa hal incat sunt sincer convinsi ca cladirea lor este mai sigura decat orice alt bloc din Bucuresti. Si incearca sa te convinga si pe tine, ca daca reusesc, e o reconfirmare ca teoria lor e corecta. E mai usor sa faca asta decat sa recunoasca faptul ca exista o problema si sa actioneze in consecinta: ori sa consolideze cladirea, ori sa se mute intr-un alt bloc unde sa fie in siguranta. Da, recunosti ca ai tras batul scurt ca locuiesti acolo si actionezi sa rezolvi problema.

Cel mai trist este ca legile fizicii nu tin cont de puterea de convingere a lor. Iar mai devreme sau mai tarziu mi-e teama ca nu cumva un cutremur sa ii trezeasca la realitate.
 
Back
Sus