• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ruter wireless

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Ok, am facut-o si pe asta. Mi-am luat un ruter wireless, Intellinet model 523875. Acasa am conexiune la net prin cablu (modem de cablu de la UPC). Ce pasi ar trebui sa urmez pentru configurarea ruterului astfel incat sa intru pe net folosind laptopul, care are placa wireless ?
Multumesc anticipat.:D :D
 
Am mai incercat in dimineata asta si degeaba. Nu se leaga la Internet. Nu inteleg de ce...:D
 
O sa ma duc acum sa incerc sa il schimb, macar sa imi dea ceva mai usor de configurat, nu vreau sa dau wireless la tot blocul. Oricum nu am reusit sa intru pe net cu el. :D :D
 
O sa ma duc acum sa incerc sa il schimb, macar sa imi dea ceva mai usor de configurat, nu vreau sa dau wireless la tot blocul. Oricum nu am reusit sa intru pe net cu el. :D :D

Gx, fii bun si da si la altii ca si ei ti-au dat tie :137::137:
 
L-am inlocuit, am luat ruter D-Link. :137: :D :137: :D
 
Maine dimineata il pun in functiune. Are ce trebuie, un port WAN (de fapt cu eticheta Internet), 4 porturi LAN. Cel pe care il luasem ieri nu avea asa ceva, un singur port pe care scria Ethernet, ma bagase total in ceata...:D:whistling::D:137:
Am inteles ca acel ruter Intellinet, de dimensiune foarte mica, e pentru cei care calatoresc. Oricum, era cam ciudat.
 
Imi pare rau, m-am chinuit degeaba si v-am batut si pe voi la cap, nu a mers nimic. Nu inteleg de ce, setarile mi le lua, dar cand ii dadeam sa gaseasca reteaua, nimic, la inceput. Nu mai vorbesc de legatura la net, nu am iesit. Dupa ce am introdus setarile pentru wireless, am scos cablul ethernet dintre laptop si ruter (altfel nu continua procedura...). Dar tot degeaba. In concluzie: esec total. O sa mai incerc la sfarsitul saptamanii, acum sunt prea nervos ca sa ma mai concentrez. :D :D :137:
 
Laptopul e Fujitsu-Siemens? Daca da, ia-ti gandul de la wireless bun, la ce mizerii de module wireless fac astia.
Tind sa cred ca nu asta e problema, ci undeva in procesul de configurare. Habar n-am care-s setarile la UPC, eu cu airbites n-am avut griji. Am clonat MAC-ul, am setat standarul si parola si gata, net wireless si securizat.
 
Aveam 2 posibilitati sa fac configurarea: direct, introducand in browser adresa paginii de configurare 192...., fie prin rularea unui software furnizat pe un CD, cica de \"instalare rapida\". In ambele cazuri, nu am avut succes.
 
In seara asta nu mai incerc. Poate maine, nu stiu...:D
 
inainte erau si niste poze, acum nu se mai vad :D
 
S-ar putea sa mai fi incurcat si in faptul ca eu am 2 placi de retea la laptop, si sunt un pic confuz cand sa dezactivez pe una sau/si pe alta dintre ele. Am placa de retea normala si am si placa wireles, de aceea la Network Connections imi apare conexiunea LAN (de retea fixa) si conexiunea wireless.
 
dar tre sa ceri sa intre automat pe wireless si atunci va ignora LAN
 
...asta doar daca wirellesul pe care va urma sa se conecteze automat este wirellesul care trebuie si nu cel al vecinilor, de exemplu. iar lucrul asta trebuie rezolvat la inceput.
 
pai eu am presupus ca si-a config routerul si si-a ales reteaua :D
 
Eu as sugera sa lase LAN-ul ca default connection iar pentru wireless sa foloseasca utilitarul din windoze sau cel al producatorului (Broadcom, Intel, etc). Dupa ce isi creaza conexiunea wireless (cu SSID si PassKey-ul dorit) poate s-o seteze ca automatic. Pentru criptare sa foloseasca WPA-PSK / WPA2-PSK
 
Am facut in aceasta seara o ultima incercare: ESEC TOTAL ! :D :D
Regret ca m-am apucat sa dau banii pe ruter wireless ! :137: Mai bine luam de la UPC cu chirie lunara, mi-l configurau aia si gata, rezolvam problema. :137: :137:
 
Back
Sus