• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ruter wireless

nu trebuie sa te superi....
hai sa facem asa: tu iti stabilesti SSID, userul si parola de admin , Passkey-ul. Iar miercuri, cind ne vedem, mi-l dai si ti-l aduc configurat (asta daca e OK din partea ta) . Tot ce trebuie sa faci dupa ce ti-l aduc este sa il bagi in priza si sa-l conectezi la modem. Poti sa verifici legatura wireless intre laptop si router vazind daca laptopul isi ia IP de la routerul tau si daca routerul raspinde la PING (n-o sa ai internet atita timp cit nu este configurata partea WAN (asta o setezi pe DHCP si cam atit - ar trebui sa-si ia IP de la modem)
 
Am facut in aceasta seara o ultima incercare: ESEC TOTAL ! :D :D
Regret ca m-am apucat sa dau banii pe ruter wireless ! :137: Mai bine luam de la UPC cu chirie lunara, mi-l configurau aia si gata, rezolvam problema. :137: :137:
cit de tare ma enerveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezi :100:
cum dreaq sa fie mai bine sa-i faci pe aia cu bani, ca sa nu te chinui oleaca la configurare??? nu stiu ce e la tine, dar la mine a mers din prima.
 
nu trebuie sa te superi....
hai sa facem asa: tu iti stabilesti SSID, userul si parola de admin , Passkey-ul. Iar miercuri, cind ne vedem, mi-l dai si ti-l aduc configurat (asta daca e OK din partea ta) . Tot ce trebuie sa faci dupa ce ti-l aduc este sa il bagi in priza si sa-l conectezi la modem. Poti sa verifici legatura wireless intre laptop si router vazind daca laptopul isi ia IP de la routerul tau si daca routerul raspinde la PING (n-o sa ai internet atita timp cit nu este configurata partea WAN (asta o setezi pe DHCP si cam atit - ar trebui sa-si ia IP de la modem)


O sa vin miercuri cu laptop-ul. Maine mai incerc sa imi introduc setarile. Sterg si conexiunie wireless existente, de fapt conexiunea implicita. Dar asta maine, in seara asta nu ma mai pot concentra...:D
 
si va duceti intr-un hotspot. sa nu uiti cablurile si sa incarci laptopul:p sint curioasa unde alimentati routerul :D
 
din pacate routerul d link e cea mai proasta alegere..daca nu l nimeresti bun e jale. eu folosesc d link 300 si am si wirelles si sunt f nemultumit de el..la cateva luni trebuie sa modific firmware ..si am citit pe net nu sunt singurul..incearca un ping catre yahoo si vezi cate requesturi da..
 
eu de 3 ani jumate am un dlink si nu am avut nici o problema cu el. un afara de vreo 15 reset, nu i-am facut nimic :clapping:
 
Imi merge, nu am treaba. Doar la inceput am fost in aer, ca nu stiam eu cum sa il configurez :clapping: Dar de anul trecut si pana acum, e ok... :55: :lol: :))
 
Back
Sus