• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seismograma de la Muntele Rosu in timp real!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Acum, speram ca il vor lasa disponibil. Sa vada totusi lumea in timp real cum misca...:ack::hypocrite::crybaby: Oricum, daca pica undeva legatura la internet, devine unavailable...:crybaby::harhar: Sau pot pune parola de acces. :harhar:
 
Da mai , dar INFP-ul se poate spune ca tot cu \"fundul\" ne trateaza. Acest site este doar in limba engleza. Parca nici nu ar fi la noi in tara sau nici nu ar fi adresat SI romanilor. Asa din respect macar ca suntem totusi in romania si sa faca si o varianta tradusa in limba romana cu un buton de unde sa poti selecta : Romanian or English. Ca vorba aia sunt o sumedenie de site-uri \"de rahat\" ca sa zic asa din punct de vedere al importantei si care sunt disponibile in mai multe limbi. Pana nu s-o schimba pe acolo conducerea, nici atitudinea si mentalitatea celor de acolo nu se va schimba.
 
Salutare Andy ! Imi petrec seara monitorizand seismograful de la Muntele Rosu ! :crybaby::wink::ack::hypocrite::crybaby:
 
infp-ul trebui schimbat intradevar cam la toate nivelele.Sa vina oameni responsabili(evident seismologi) care sa informeze corect populatia si sa nu mai ascunda seismogramele sau seismele produse pt ca asta e dezinformare.nu avem pretentia la prognoze seismice dar macar sa fim inf. corect despre ce se petrece in vrancea.
 
E liniste, penita se misca foarte cuminte pe hartie, mai tresare usor si apoi tace...:crybaby::ack::hypocrite::crybaby:
 
SI e ceva suspect in activitatea asta care se amplifica din cand in cand?
 
Sunt microseisme normale. Pe portiunile anterioare ale seismogramei se vad inregistrari ale unor teleseisme (seisme indepartate). In rest, baba dormiteaza si doar din cand in cand mai tresare somnoroasa...:ack::hypocrite::crybaby::hypocrite:
 
Insailatura ca la romani. In loc sa publice output-ul de la seismograf (care evident ca intra intr-un computer) au pus o camera web sa nu mai poata spune nimeni ca nu este \"transparenta\" si ca putem vedea si noi in timp real.

Dar de ce au ales ei o solutie mai costisitoare (fiindca imaginea jpg face un trafic mai mare decat un gif minuscul in 2 culori alb si negru, si, normal, traficul costa)?

Ei bine, fiindca in felul acesta nu dau informatii care sa poata fi analizate. Probabil sunt secrete. Noi vedem acolo niste dungi trase de o penita, mai trece cineva, se umbreste imaginea, se mai vede si un pic neclar, numa\' bine. Ca in 89: \"Mircea, fa-te ca lucrezi!\"

P.S. A se vedea pentru comparatie link-ul pus de sorinsov.

Dar... decat nimic... ne multumim si noi cu frimituri.
 
Am pus \"modelul\" canadian sa vaza cine trebuie sa vaza...:ack::harhar::crybaby::harhar:
 
Azi au fost, pana acum, vreo 5 microseisme. Unul in Vrancea, 2 in Transilvania si 2 in Dobrogea de Nord. Normale...:ack::hypocrite:
 
Acum vreo 2 minute, se vede un cutremur dar cred ca a fost teleseism (seism indepartat).
 
Nu, a fost ceva in Vrancea, la 130 km adancime !
 
L-am vz si eu acum pe emsc .Oricum e un fleac:harhar::ack:
 
A aparut si un teleseism din Alaska ! :ack::harhar::crybaby:
 
Aseara, de pilda, am prins \"in direct\" seismul minor din Vrancea si teleseismul din Alaska ! :ack::harhar::crybaby:
 
Buna dimineata!:ack: Camera pusa de INFP pare sa fie conectata direct la internet, are IP propriu si built-in server web cu care face streaming-ul. Acum, s-ar putea totusi sa fie legata printr-un firewall cu portul forwardat dar ideea este ca nu pare a fi un calculator care face streaming-ul ci direct camera!
 
Sa recapitulam. Vedem, mai intai, ca sunt 2 componente care se inregistreaza: cea de inalta amplificare si cea de joasa amplificare. Pe componenta de inalta amplificare chiar si seismele mici (de magnitudine 2) apar clar, cu vizibilitate buna. Pe componenta de joasa amplificare sunt mai clar vizibile doar seismele mai mari (sa zicem 3-4 grade, nu stiu care e pragul).
Asa. Acum, daca vedem o inregistrare care dureaza mai multe minute (5-10 sau mai mult), cu forme de unda intricate, combinate si care nu se atenueaza imediat, inseamna ca cel mai probabil e un teleseism important (un seism puternic produs la mare distanta, asa cum a fost si cutremurul de aseara din Alaska). Daca inregistrarea e mai scurta, e vorba de un seism local sau regional, de amplitudine probabil mica sau medie; daca unda P (inceputul inregistrarii) apare brusc, ca un perete vertical, aproape lipit de continuarea inregistrarii (cu sosirea undei S), inseamna ca e un cutremur local de mica adancime (de tip crustal); daca se observa un decalaj intre inceput (P) si unda S, atunci e un cutremur vrancean de adancime.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus