• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seismograma

DjLeco1

Member
Înscris
16 Dec 2012
Mesaje
80
Scor reacție
0
Salutare tuturor!

Aveam programelul Seism, care afisa in timp real seismograma de la muntele rosu, acum, nu mai afiseaza si arata numai reclame la mobotix...

Stie cineva un link unde pot vizualiza seismograma in timp real?

Multumesc, si pamint linistit sa avem!
 
Multumesc de link, insa imi sta de o ora in "Loading"...
 
Seimograma Vrancea are inregistrate ceva miscari acum apx. o ora. Sunt cutremure? De unde? De altfel, in ultimele zile am remarcat mai multe miscari dar pe sait nu s-a pus nimic. Tensiuni asemenanatoare unor cutremure au fost si de dimineata, dar foarte scurte, de 1-2 secunde.
Ceea ce a fost acum o ora arata ca un seism (sau chiar doua consecutive), dar nu stiu de unde.
Pe masura ce se roteste tamburul, apar multe animozitati.
 
Nu tot ce vezi pe mobotix sunt cutremure, si cand sunt cutremure, nu toate sunt de la noi. Au fost si teleseisme, cum e cel din Taiwan.
 
Multumesc! Nu prea intelegeam ce e acolo...
 
Pentru cei ce au senzatia mereu ca seismograful de pe mobotix are ceasul decalat....ei bine asa e. E doar ceasul decalat dar imaginile sunt in timp real
 
Publicat de abstract - Ast?zi 03:38 AM
Evident ca se vad teleseismele, insa eu ma refeream la o vibratie medie exceptand teleseismele. Sunt zile cand acul vibreaza la o frecventa joasa si graficul arata aproape liniar, altele cand frecventa este mai inalta. Sa inteleg ca nu da nici un fel de indicii asupra miscarilor tectonice?

Nu toate ondulatiile alea au legatura cu vreo activitate seismica. Semnalul care vine pe linia de comunicatii mai sufera uneori perturbatii, indiferent ce masuri s-ar lua, nu exista sistem de comunicatii ideal (adica lipsit complet de zgomot). Intrucat lucrez in domeniu, cred ca vorbesc totusi in cunostinta de cauza.
Si nu inteleg ce inseamna vibratia medie. De fapt, gresesc, am inteles ce ai vrut sa spui, dar...totusi, media e altceva, e un indicator statistic, o chestie...Iar vibratia...in sfarsit. :D Stiu ca e la moda cuvantul vibratie, vibreaza si ioan istrate, vibreaza si tanti doina ionel, vibreaza si generalissimul emil strainu, vibreaza poate si victor ponta, cine stie cine mai vibreaza. :devil::devil:
 
Se pare ca acel site NU ofera suport pentru Internet Explorer...

Poate sint oameni care NU vor alt browser decit cel cu care s-au obisnuit...
Nu-mi place Gogle Chrome, si nici Mozilla...
 
daca incerci, o sa vezi ca mozilla e bun si usor de folosit. chrome nu-mi place nici mie. eu zic ca nu e chiar asa de rau sa folosesti mozilla pt mobotix si sa navighezi normal pe IE
 
nirolF a spus:
Pentru cei ce au senzatia mereu ca seismograful de pe mobotix are ceasul decalat....ei bine asa e. E doar ceasul decalat dar imaginile sunt in timp real

De cand a aparut Marmureanu cu 'prevestirea' despre un cutremur 'mare', cei dela INFP au interzis afisarea in timp real si de atunci este o decalare de 2 minute. Sunt din Iasi si deci interesat de cele cateva zeci de secunde care pot insemna totul.

S-a revenit la normal. Este sincronizata ora afisata la tambur cu cea reala.
Pt. B0gdan: 'sursa' de unde am primit informatia, este din politica si masura a fost luata 'pentru a nu se panica populatia' citat inchis.
 
atb203 a spus:
De cand a aparut Marmureanu cu 'prevestirea' despre un cutremur 'mare', cei dela INFP au interzis afisarea in timp real si de atunci este o decalare de 2 minute.

Vreo dovada pt. afirmatia asta? Lucrezi la INFP? Sau a rasuflat prin presa informatia asta?
 
Eu nu prea m-as baza pe sursele politice, fata de care am niste rezerve serioase. In plus, nu inteleg cum te protejezi doar uitandu-te la seismograma aia 24 de ore din 24. Daca vezi un batait sari de pe scaun ? Si daca e un teleseism ? Bun, la teleseism de obicei intai apare pe esmc pana ajung undele seismice la noi. Dar chiar si asa, tine cont ca la transmisia in timp real pe net oricum exista o intarziere inerenta, orice ai face, datorita problemelor specifice ale conexiunilor, si din cauza asta pana apuci sa vezi forma de unda...ai inceput deja sa simti miscarea. Si ce faci, in loc sa fii atent, te uiti la ce apare pe mobotix ca sa vezi ce ? Cat de mare e miscarea ? Ma uit la postacii de pe mobotix si, intr-adevar, sunt ceva de groaza, stau 24 h/24 cu ochii pe aia cica sa isi salveze viata. E absurd.
 
Perfect de acord cu ce a spus Geo! Plus ca... trebuie chiar sa nu ai nimic de facut cu viata ta ca sa stai 24/24h cu ochii pe tamburul ala! Iar pt cei care fac asta, e deja prea tarziu pt justificarea "ca sa nu panicheze populatia". Cei care fac asta sunt deja panicati. In loc sa foloseasca timpul ala pt altceva... documentare, asigurarea obiectelor de prin casa (in sensul de ancorare), etc. In continuare, din pacate, vad ca nu se face mai nimic pt instruirea populatiei intr-un mod coerent la nivel national.
 
Draga GeoX, nu e vorba de urmarirea tamburului 24x24, ci de posibilitatea de consultare in timp real a seismogramei. La cutremurul din '77 nu existau mijloacele de avertizare din ziua de azi. La cel din 25 aprilie 2009, am simtit unda P ca o zguduire scurta pe verticala, am accesat pe telefon seismograma (~10 secunde), am vazut ca pe cadranul din dreapta nu este amplitudine, am stat linistit si am asteptat unda S care a venit cam in 20 de secunde. Consider ca in acest timp, daca era ceva serios, puteam sa anunt membrii familiei sa se adaposteasca in locurile stabilite.
 
atb, pe partea dreapta (low amplif) oricum nu apare nimic, in prezent, nu a aparut nici la cutremurul din 6 oct. Acum cativa ani apareau, e drept.
Si da, consider ca in ceea ce priveste timpul real...transmisiile video pe net au intarzieri oricum, conexiunile nu sunt ideale. Pana apuci sa informezi familia, deja vine unda S si nu apuci sa le spui ca e cutremur mare. Daca e major, simti deja P-ul cu amplitudine mare, si degeaba te mai uiti pe seismograma in timp real. Asta daca nu pica si conexiunea la net. La cutremurul din 15 octombrie, de seara, in primele minute chiar si aceasta seismograma in timp real devenise indisponibila, poate din cauza numarului enorm de cereri simultane de acces. Si infp.ro devenise inaccesibil din aceeasi cauza. Asa ca, in locul tau, nu m-as baza 100% pe imaginea transmisa de mobotix ca factor de avertizare, ca nu prea e viabil. Parerea mea.
 
Multumesc pentru precizari si in special pentru tot ce faci pe acest site si nu numai.
 
Cu placere atb, sa stii ca te-am "contrazis" oarecum nu din rautate sau dintr-o placere sadica a mea. Dar...,din cum simti unda P, iti cam poti da seama ce fel de cutremur vine. La cutremurele majore (MGR > 7,0), amplitudinea undei P e suficient de mare ca sa te salte puternic, si o simte toata lumea din locuinte, uneori chiar si din afara caselor. Asa ca degeaba te mai uiti pe mobotix, daca mai e disponibil sau daca accesul la net mai merge cum trebuie...Asta am vrut sa spun cand am zis ca nu m-as baza pe imaginea aia ca element de decizie pentru avertizare. Daca e foarte mare, e posibil sa iti pice si conexiunea...
Sau: ai simtit un saltat mic, unda P a unui cutremur moderat, dar in acelasi timp iti apare ceva mare pe seismograma chiar si pe low, pana sa te uiti si pe emsc ca sa realizezi ca e un teleseism major de undeva departe...poti fi indus in eroare.
 
Functioneaza perfect cu noul internet explorer 11.

Foloseam internet explorer 8 pentru ca eram obisnuit cu el...
 
Back
Sus