• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seismograme 13 iunie 2007

Parerea mea este ca acele spike-uri pe care le vezi se datoreaza unor defectiuni de ordin tehnic al seismografului (probabil contacte electrice imperfecte). Daca ar fi reale ar trebui sa fie precedate si urmate de forme de unda de intensitati diferite.

Referitor la cutremur in seara asta... nu bag mana in foc, dar nu cred ca o sa fie nimic. Asta o spun din prisma faptului ca fiecare seism are niste semne precursoare, o anumita activitate specifica inainte de producerea acestuia. Numai ca in acest moment nu se observa nici un precursor.
 
Cutremure precursoare exista inaintea fiecarui seism major. Sigur ca ele pot sa nu se manifeste in acelasi mod, cu aceeasi magnitudine, de fiecare data (dovada fiind si diferentele dintre cutremurele din 1940,1977 si 1986). Dar oricum, cu putin timp inainte de ruptura principala majora apare o stare de instabilitate seismica care tinde sa dureze mai mult decat roiurile seismice banale (care, in mod obisnuit, nu dureaza mai mult de 2-4 zile). Deocamdata, in zona Vrancea nu se manifesta nici un fel de instabilitate. Activitatea seismica e foarte slaba, e adevarat, dar stabila. Deci mai degraba e o faza de \"acumulare\", care probabil va mai dura.
De istrate am auzit, stiu ca a bagat in sperieti o tara intreaga in 2001, cu ajutorul neprecupetit al Antenei 1. :whistling::ack: O spun transant: nu ma intereseaza ce spune istrate, sau hancu sau alte persoane de teapa lor.
Cat priveste seismograma, mai probabil o fi o defectiune, o problema tehnica.
 
BZS este Buzias, statie seismica din Banat. Daca intr-adevar acele inregistrari ar corespunde unor mici seisme reale (ceea ce totusi nu cred), ele ar putea reprezenta cel mult microseisme locale superficiale din zona Banatului, zona care nu are nici o legatura cu activitatea seismica subcrustala (de mare adancime) din Vrancea. Asa ca nu e cazul sa ne alarmam, inca, pe termen scurt.
 
Nu, in mod sigur acele \"ace\" nu sunt cutremure. M-am uitat si eu acum la seismograma statiei BZS, care este, cum spuneam, cea de la Buzias (pentru zona Banat).
 
Or avea soareci in statia seismica?:whistling: Intr-adevar nu seamana cu cutremurele obisnuite. Cat despre Istrate, i-au reusit niste profetii politice insa cu cutremurele tot anunta si nu se intampla nimic. Chiar de Paste spunea ca o sa fie cutremur si n-a fost. Intr-adevar este o statie din zona Banat... acum am vazut si eu. Apropo: Vad pe EMSC ca in Guatemala a fost un cutremur destul de mare.
 
Politica e mai previzibila decat cutremurele...:whistling::harhar::unsure::harhar:
 
luna plina e pe 28 iunie asa ca...nu ma astept vreun concurs de dans...pana atunci. au mai fost cateva zile cu 3-4 mici seisme in Vrancea si tot liniste a fost...
vom vedea...
se tot misca incet zona hindu kush...dar neinteresant inca.
 
luna plina e pe 28 iunie asa ca...nu ma astept vreun concurs de dans...pana atunci. au mai fost cateva zile cu 3-4 mici seisme in Vrancea si tot liniste a fost...
vom vedea...
se tot misca incet zona hindu kush...dar neinteresant inca.



Ce tari intra in zona hindu kush?
Sau mai exact puteti sa imi spuneti si mie tarile in care daca se produc cutremure pot influenta activitatea seismica de la noi?
 
luna plina e pe 28 iunie asa ca...nu ma astept vreun concurs de dans...pana atunci. au mai fost cateva zile cu 3-4 mici seisme in Vrancea si tot liniste a fost...
vom vedea...
se tot misca incet zona hindu kush...dar neinteresant inca.



Ce tari intra in zona hindu kush?
Sau mai exact puteti sa imi spuneti si mie tarile in care daca se produc cutremure pot influenta activitatea seismica de la noi?
 
Cutremurele din Hindu Kush afecteaza India, Pakistanul, Afghanistanul si fostele republici sovietice din Asia Centrala (Tadjikistan, Uzbekistan, Kirgistan).
Turcia e de interes, de asemeni, pentru noi. La fel si Iranul, zona caucaziana, tarile din Asia Centrala.
 
Cutremurele din Hindu Kush afecteaza India, Pakistanul, Afghanistanul si fostele republici sovietice din Asia Centrala (Tadjikistan, Uzbekistan, Kirgistan).
Turcia e de interes, de asemeni, pentru noi. La fel si Iranul, zona caucaziana, tarile din Asia Centrala.


Sorin, spre rusinea mea stau prost cu geografia si de-aia te-am intrebat. Nu stiu care e zona caucaziana si nici tarile din Asia Centrala.
 
Zona Caucaziana e spre Marea Caspica, Armenia, Azerbaidjean, nord-estul Iranului. Asia Centrala include India, Pakistanul, Afghanistanul, fostele republici sovietice mentionate. Daca te uiti pe o harta geografica, vezi lantul muntos Himalaya, care cuprinde Nepalul, India si se prelungeste la vest prin muntii Hindu Kush (pe teritoriul Afghanistanului si Pakistanului).
 
Back
Sus