• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seismograme 17 ianuarie 2007

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Seismogramele cutremurului de azi, prima e din Ungaria iar a doua e statia de la Targusor, care a prins cel mai bine seismul.

[attachment=129:post_1_1169042372.attach]

[attachment=130:post_1_1169042382.attach]
 
astia de pe pro tv anunta altele...crede-ti ca este posibil sa avem replica?
 
cum adica anunta altele? ce au zis?
 
[quote name=\'Alex]...a doua e statia de la Targusor\' date=\' care a prins cel mai bine seismul.[/quote\']Mi se pare mie sau incepand cu ora 7:00 se poate observa un fond de zgomot mai crescut? Sa fie fondul artificial ca de la 7:00 se misca mai mult lumea? Sau...

Ar fi interesant de vazut o seismograma dintr-o zi fara evenimente, daca tot asa, de pe la 7:00 se poate observa o intensificare avand drept cauza activitatea omului.
Pe seismograma din Ungaria nu se observa intensificarea asta. Oare ungurii au amplasat statia seismica cu mai mult simt de raspundere (Din pacate e posibil :ack: ) sau intr-adevar este vorba de o intensificare naturala?
 
Tind sa cred ca este zgomotul de fond. Nu stiu unde este amplasata statia, dar parerea mea este ca e zgomot de fond si nu intensificarea activitatii seismice. Intensificarea activitatii seismice ar trebui sa apara ca acele 2 mini-seisme dinainte de cel de la 13 (GMT) si nu ca o miscare permanenta si uniforma. Dar vom vedea pe seismograma de maine daca am avut dreptate sau nu.
 
Super seismograma, se vede foarte clar. Din pacate am ratat si nu am simtit nimic:ack:
E rupere sau ce? Va amintiti ziua cu 2 seisme cand au disparut de pe EMSC? Am vazut ca e dat si de USGS acest seism.
 
Tot cautand pe Geofon zile fara cutremur sa vad cum e cu \"activitatea seismica artificiala\" - daca se poate spune asa - iata ce am descoperit: seismograma din 13.01.2007 ne arata un cutremur puternic pe la ora 4:36. Pare mult mai puternic decat cel din 17.01.2006 si totusi pe EMSC nu apare nimic si Fotonsas raporteaza cutremur pe 12.01.2007 la 4:19. Nu stiu ce sa cred.
P.S. Si eu l-am ratat; n-am simtit nimic :ack:
Unde este Targusor?
 
Daca nu ma insel, Targusor este in judetul Constanta. Este posibil sa fi fost un mic seism local, atat de mic incat sa nu fie simtit decat de statia asta. (?) Sau o calibrare aiurea a seismografului? Mi se pare ciudat ca toata jumatatea aceea de ora arata de parca s-ar fi miscat non-stop.
 
Cauta exact pentru perioada aia seismograma de la statia din Ungaria (imi scapa numele). Daca a fost ceva in Romania atunci, imposibil sa nu se fi inregistrat si pe seismograful din Ungaria.
 
De exemplu cu probleme ar fi si asta, tot de la Targusor, dar nu e vorba de seisme ci de zgomot de fond: ftp://ftp.gfz-potsdam.de/pub/home/st/GEOFON/OnDB/gifs/TIRR/2007/TIRR.20070103.gif
 
Dati-mi si mie site-ul lui geofon, caci eu nu vad nimic si nu aud nimic, nu stiu, ce se intampla de nu merge la mine .
Am dat click pe adresele astea , si degeaba, nu-mi apare nimic.:ack:
 
eu caut gfz cu google si apoi dau engleza cand ajung pe site. incearca asa.
 
Iar aici se afla seismograma cutremurului de astazi, asa cum a fost inregistrata la statia de la Vrancioaia (VRI)

Na, c-am facut-o si pe asta.

[attachment=132:post_1_1169079004.attach]
 
Tot cautand pe Geofon zile fara cutremur sa vad cum e cu \\"activitatea seismica artificiala\\" - daca se poate spune asa - iata ce am descoperit: seismograma din 13.01.2007 ne arata un cutremur puternic pe la ora 4:36. Pare mult mai puternic decat cel din 17.01.2006 si totusi pe EMSC nu apare nimic si Fotonsas raporteaza cutremur pe 12.01.2007 la 4:19. Nu stiu ce sa cred.

Iepurila, eu cred ca ceea ce se vede pe 13 ianuarie la 4h36min GMT sunt undele care au provenit de la cutremurul din Kurile. Avand in vedere magnitudinea acestuia, dar si distanta de multe mii si mii de kilometri, eu cred ca acest decalaj temporal de circa 10-15 minute este justificat...:ack::hypocrite: Pai si seismografele din Suedia l-au inregistrat, ca si cele din California. Dupa cum seismul vrancean din 1977, de exemplu, apare pe seismogramele inregistrate la multe mii de kilometri distanta. Aceste trenuri de unde traverseaza Pamantul, unele trec chiar prin nucleu. In general, astfel de inregistrari sunt mai nete pentru cutremurele foarte puternice. Deci cred ca aceasta este explicatia a ceea ce ai vazut.
 
...sunt undele care au provenit de la cutremurul din Kurile...
Multumesc. Acum sunt convins ca asa este. Totusi, de ce nu a inregistrat cutremurul si statia din Ungaria ?
 
Seismogramele puse de Alex( cele pe fond negru) sunt super. Pacat ca nu le gasim mai des chiar si la seisme mici:sad:
 
Back
Sus