• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seismograme - cutremurul din 4 martie 1977

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
In acest topic rog toti vizitatorii sau utilizatorii inregistrati sa publice (in cazul in care detin) seismograme ale cutremurului din 4 martie 1977 din Vrancea.

Voi incepe eu cu o seismograma realizata de statia seismica din Foggia (Italia).

Edit: daca cineva poate sa \"traduca\" ce scrie de mana sub seismograma, sa scrie aici. Eu nu am reusit sa inteleg decat data, ora si \"Romania\".
 
Cred ca scrie cutremur in italiana.Restul nu pricep.
Ce scurta pare si ce mare a fost seismul.Aici parca a durat o secunda iar in realitate a durat o vesnicie:ack:
 
Pai asta e in functie de viteza cu care era tras filmul in aparat.
 
Nu inteleg.Poti sa ii explici si lui Dodo ca sa inteleaga ?
 
Nu am gasit, am doar in cartea pe care am luat-o saptamana trecuta de la Sorin :)) , dar si acolo destul de mica si indesata, nimic din care sa percepi mare lucru.

Ce m-a socat insa e ca perioada de acceleratie maxima a durat extrem de putin, sub forma a 2-3 impulsuri de maxim 0,198g, de durata redusa, maxim 4-5 secunde. Restul miscarilor au avut o acceleratie destul de scazuta.

Datele inregistrate:

  • Acceleratie maxima - 0,198 G
  • Viteza maxima - 65 cm/s
  • Deplasare maxima - 15,17 cm
 
Ma sabotati?:))
Astepti sa explicati si pe intelesul meu.Dodo e vocea publicului aici.:))
 
Nu inteleg.Poti sa ii explici si lui Dodo ca sa inteleaga ?

Seismogramele se inregistreaza pe un suport (hartie sau film foto) care se misca cu o anumita viteza. daca aceasta viteza e foarte mica, seismograma apare foarte \"indesata\", zoom mic daca vrei, daca viteza e mare, seismograma apare \"largita\" (zoom mare).
 
ok.Care sunt cele 3 unde pe care le-am simtit in \'77 si care sunt pauzele?
De aici nu prea reiese ce am simtit pe pielea mea atunci.
 
Pai daca te uiti mai atenta vezi in seismograma ca sunt 3 zone cu miscari mai ample si intre ele miscarea este mai redusa. Ia in calcul ca seismograma a fost inregistrata in Italia, deci reprezinta cum s-a simtit acolo cutremurul de la noi. Unda seismica este afectata de terenul pe care il strabate.
 
hm.Da, dar intre undele de soc era liniste si nu parea ca misca ceva.
 
da, dar daca pamantul intre vrancea si italia ar fi dintr-o materie uniforma si inregistrarea ar reflecta identic ce ai simtit tu. numai ca in realitate straturile de pamant, cu pietris, cu calcar, cu roci vulcanice, etc influenteaza inregistrarile.

In plus, tu ai simtit miscarea din interiorul blocului, la un anumit etaj. Ceea ce ai simtit tu nu a fost cutremurul in sine, ci miscarea blocului datorata cutremurului, ceea ce e cu totul altceva. La etajele superioare miscarea pamantului este atenuata, astfel incat nu simti micile miscari, ci balansul blocului si socurile puternice. Din acelasi motiv seismografele nu sunt asezate in cladiri pentru a reflecta cat mai fidel seismul, si nu miscarea cladirii.
 
Da, cred ca ai dreptate.
Oricum nu a fost placut.Noroc ca nu stiam exact ce se intampla asa ca asteptam din clipa in clipa sa se opreasca.
 
Da, cred ca ai dreptate.
Oricum nu a fost placut.Noroc ca nu stiam exact ce se intampla asa ca asteptam din clipa in clipa sa se opreasca.

de-aia e bine sa fi mic si nestiutor cateodata :))
 
Sa stii ca da. Totusi e bine sa stii ce sa faci nu sa te uiti la tavan si sa admiri cum se misca lustra:ack:
 
Sa stii ca da. Totusi e bine sa stii ce sa faci nu sa te uiti la tavan si sa admiri cum se misca lustra:ack:

tot ce trebuie sa faci este 100% sa nu intri in panica, si mai ales sa nu faci lucruri nebunesti cum ar fi sa o iei pe scari in jos, daca stai la etaj, sau cum ziceai intr-un post sa sari de la etaj, cum de altfel s-a si intamplat de multe ori, sau mai rau, sa te sinucizi (altfel decat prin aruncare de la etaj) cum s-a intamplat la ultimul cutremur de peste 7 grade din Turcia si nu numai.

oricum chestia cu ce sa faci in timpul unui seism este pur teoretica daca te afli intr-o zona periculoasa. singura solutie este aceea sa se opreasca seismul. putine sunt cazurile cand poti face ceva cu adevarat util in timpul unui mare seism, mai ales ca nu te poti misca aproape deloc. esti ca un petrolier in mijlocul unui uragan in atlantic :))
 
Daca mai discutam off topic ne cutremura Alex pe toti de nu ne vedem.
 
Sorinel nu-i asa ca tu intelegi ce au scris domnii italieni pe seismograma? Ne traduci si noua hieroglifele?:))
 
Ouf.Din greseala am postat de 2 ori acelasi lucru asa ca postul 2 il editez.
:))
Poate exista date la unele statii din lume despre seismul din\'77.INFP ar trebui sa stie asta.
 
http://storing.ingv.it/es_web/Data/events/60556map.html

Aici cred ca am gasit o harta a statiilor care au inregistrat cutremurul din 1977. Sau cel putin asa pare...
Fiecare mark rosu de pe harta este un link . Link-ul pus pe romania ne duce la niste locatii ale unor statii seismice care au niste seismograme disponibile , dar unele din ele s-au pastrat foarte prost ca de abia se inteleg...
 
Ouf.Din greseala am postat de 2 ori acelasi lucru asa ca postul 2 il editez.
:ack:
Poate exista date la unele statii din lume despre seismul din\'77.INFP ar trebui sa stie asta.

:worthy::clapping::ack:

Normal ca are INFP si sa nu credeti voi ca INFP papa banutii degeaba precum spuea Filosoful \"AleX\"
 
Back
Sus