• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Sfarsitul Lumii 2012 - 2012 un an special?

Am vazut filmul 2012, efecte speciale bune, actiune, putina dragoste, melodrama, putina religie cu arcele cu supravietuitori ca pe timpul lui Noe,etc.:p
Vom trai si vom vedea, oricum eu mi-am cam pus treburile la punct!
 
Filmul l-am vazut si eu, e cam tras de par in unele situatii....dar de! e totusi un SF si trebuie sa tinem cont de asta. Cat despre data aceea fatidica....nu imi dau cu parerea :p, dar acum sincer vorbind au mai fost o gramada de speculatii privind si alti ani din trecut....si vad ca Terra mai este inca populata de miliarde de oameni...deci...
 
Evident ca nu se va intampla nimic, cel putin nimic mai mul decat in 2000, 1000 s.a.m.d. :p =)) Vezi tu, vlad, astfel de povestiri au si ele farmecul lor, adica lumea amatoare de divertisment are motiv sa se mai rupa de lucrurile prea abstracte uneori ale teoriilor stiintifice actuale. De ce sa nu ne gasim ceva iesit din comun, ceva din cale afara, si ce poate fi ma iesit din comun decat \"sfarsitul lumii\", plasat acum in 2012. Dupa aia or sa il puna in 2018, si tot asa...:32::smile::32:
 
Filmul 2012 l\'am vazut si eu, efectele speciale care s\'au anuntat a fi unele deosebite nu prea sunt de calitate. Daca vreti un film cu efecte speciale video si audio luati filmul \"Razboiul Lumilor\". Este vorba tot despre niste creaturi care au iesit din pamant si au inceput sa distruga absolut to ce le iese in cale. Daca vreti sa fac o comparatie intre cele 2 filme :\"2012\" si \"Razboiul Lumilor\" clar al doilea este cu mult mai reusit din toate punctele de vedre.
Am cam deviat de la subiect :p ,in 2012 o sa fie exact ce a fost si in 2000, adica nimic, sau poate doar aceea aliniere de planete de care vorbesc cei de la Nasa. Probabil ca mayasii au interpretat altfel aceasta aliniere a planetelor ca avand un impact negativ asupra omenirii, dar nu cred ca va fi ceva in mod deosebit. Sau poate or descoperii particula minune de la accelerator de particule LHC =))
Om trai si om vedea ....
 
Este vorba tot despre niste creaturi care au iesit din pamant ...

\"Razboiul lumilor\" e un SF de referinţă, scris de, poate, pionierul acestui gen: HG Wells (dacă nu l-am socoti şi pe Jules Verne, care are cu totul alt stil). Creaturile alea sunt marţieni... =)) Începutul, acea scurtă povestire din filmul ăsta cu Tom Cruise, reuşit, de ce să nu recunosc, este o copie din celebra operă rock omonimă a lui Jeff Wayne, unde povestea este spusă de celebrul actor Richard Burton, cu vocea lui inconfundabilă. Puţină cultură literară, cinematografică şi muzicală nu strică niciodată. :p

PS: vă recomand să citiţi cărţile, căci filmele sunt palide încercări de a le pune pe peliculă. De acelaşi autor, tot capodopere ale genului: \"Primii oameni în Lună\" şi \"Omul invizibil\". Mai lăsaţi netul ăsta şi mai citiţi şi câte-o carte. :32:
 
Back
Sus