• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Sfarsitul Lumii 2012 - 2012 un an special?

Dacă nu mă înşel eu, s-a mai spus că se va sfârşi lumea şi pe la anul 1000. Şi toţi care vroiau să ajungă în Rai trebuiau să fie musai îmbracaţi în haine albe. Vă daţi seama ce s-au umplut de bani negustorii de haine albe la vremea aia!

Parcă într-un \"Magazin istoric\" mai vechi a fost chestia asta relatată de mine mai sus.
 
Va dati seama panica la cutremur in 2012! Si n-ar fi exclus.
 
Tot timpul oamenii s-au gandit ca sfarsitul lor este aproape, l-au anticipat si l-au asteptat. Pana in prezent, insa, s-au inselat de fiecare data.
 
[quote name=\'\'gigi\' pid=\'19544\' dateline=\'1236696718\']sfarsitul lumii ? noi nu vom apuca sfarsitul lumii \' date=\' am scapa prea usor . Noi suntem \"belstemati\" sa ne chinuim[/quote\']
Asta e f tare, asa cred si eu=)) .
Nu pot sa inteleg acest \"mit\" colectiv al sfirsitului lumii care se muta cu o frecventa tot mai mare, in viitorul nostru apropiat.
Acum, nici gindul paranoid, ca in spatele manipularii maselor (prin teama unui nenatural si prognosticat sfirsit) se afla grupuri secrete care \"fac jocurile\" pt realizarea unor interese proprii - nu-mi e la indemina.
Doar constat ca au existat intotdeauna institutii (dintre care vreo una-doua, au dainuitpeste secole) care au aratat oamenilor cu degetul, fatis sau nu; vremea razboaielor sfinte, a molimelor care nu puteau fi tratate ca azi (si care au insemnat \"sfirsitul lumii\" pt parti intregi de populatii) a trecut, acum omul crede si cerceteaza; au aparut terorismul, criza globala si caledarul maya, acceleratorul de particole si cine stie ce obiect mega-cosmic sau rezonanta Schumann :sad:. No, poate ca-s excesiv de sceptica acum...
Cred ca neintelegerea si necunoasterea genereaza psihoze colective dincolo de care ...indivizi izolati isi depasesc sifrsitul ducind specia mai departe:)) .
Psihologia colectiva si mecanismele prin care oamenii sunt indreptati in bloc (unde individul nu mai conteaza) spre un anumit scop, ideologie (bune sau rele - nici nu mai conteaza) etc sunt un mister pt mine:)).
 
E voie o gluma buna?
In anul 2009, vine Dumnezeu la Noe, care traia linistit in Romania ,la o manastire din munti si-i zice:
- Noe, pamantul s-a umplut de rautate si oamenii M-au uitat. Vreau sa-mi construiesti o noua Arca, pentru ca Potopul va veni iar. Sa iei din fiecare specie cate un exemplar mascul si femela. Ai la dispozitie 6 luni de zile! Dupa 6 luni se uita Dumnezeu pe pamant si-l vede pe Noe plangand in gradina.
-Noe !!! Sunt pe cale sa incep Potopul, unde este Arca ???
-Iarta-ma Doamne, dar lucrurile s-au mai schimbat intre timp ...
Am nevoie de autorizatie de constructie. Ma tot cert cu un inspector, pentru un sistem antiincendiu, vecinii m-au dat in judecata pentru ca am incalcat planul de urbanism construind Arca in gradina mea si astfel am incalcat normele de inaltime.
Apoi compania de electricitate a cerut sa pun ipoteca pe Arca in vederea acoperirii costurilor de transport si de mutare a liniilor de inalta tensiune ce trebuie date la o parte din calea Arcii pentru a fi lansata la apa. Degeaba le-am spus eu ca va veni marea la mine, ca nu m-au crezut.
Sa fac rost de lemn, a fost o alta problema. Este interzis sa tai lemn din padurile invecinate deoarece acolo traieste bufnita cu pete, care-i o specie protejata. Am incercat sa-i conving pe ecologisti ca tai lemnul tocmai pentru a salva bufnita, dar nici n-au vrut sa stea de vorba cu mine.
Cand am inceput sa adun animalele, am fost dat in judecata de un grup de activisti pentru protectia animalelor. Ei sustineau ca tin animale salbatice sechestrate impotriva vointei lor, si de asemenea au sustinut ca sa pun atatea animale intr-un spatiu atat de mic, inseamna cruzime asupra lor.
Apoi Ministerul Mediului, au spus ca nu am voie sa construiesc Arca pana cand reprezentantii lor nu fac un studiu de mediu si implicatiile pe care Potopul Tau le poate avea asupra mediului. Inca am un proces in derulare cu Ministerul Muncii, deoarce inca nu m-am hotarat cate minoritati ale grupurilor etnice sa angajez pe santier iar Blocul Sindical nu ma lasa sa-mi folosesc la constructie copiii mei deoarece nu fac parte din Sindicat si nu au certificare ISCIR pentru constructia de Arce.
Ca sa fie totul si mai rau, Pogea de la Finante mi-a confiscat toate posesiile deoarce sustin el ca vreau sa parasesc tara cu specii de animale pe cale de disparitie.
-Deci Doamne iarta-ma dar, imi trebuie pe putin 10 ani ca sa fac tot ce mi-ai zis.
Dintr-o data cerul se lumina, norii disparura, iar soarele din nou aparu stralucitor pe cer.
-Doamne, sa inteleg ca nu ne mai distrugi lumea ?
-Nu Noe, se pare ca mi-a luat-o guvernul inainte.
 
Oameni buni! 2012 nu vine odata cu sfarsitul. Candva prin 1950 un tip a scris: \"Marea descoperire a lumii din secolul 21 va fi constiinta colectiva si nu individualismul\". Asa ca dragilor hai sa nu ne spargem capetele cu imagini apocaliptice despre cum va sucomba omenirea, ci doar sa ne bucuram ca vom vorbi mai putin la mobil si pe mail sau mess ca oricum vom comunica telepatic. Vom vizualiza casa visurilor si se va materializa din pamant din iarba verde... si restul visati voi.:sad:
Ca punct de plecare folositi Google si cautati \"copiii si adultii de indigo si de cristal\"
Aia sa va cutremure. Sunt printre noi si UNII dintre ei suntem noi:D
 
Oameni buni! 2012 nu vine odata cu sfarsitul. Candva prin 1950 un tip a scris: \\"Marea descoperire a lumii din secolul 21 va fi constiinta colectiva si nu individualismul\\".

:sad:
Altcineva a spus: \"Secolul 21 va fi mistic sau nu va fi deloc\" (A.Malraux).
La fel de on topic:p.
 
[/quote]

:sad:
Altcineva a spus: \"Secolul 21 va fi mistic sau nu va fi deloc\" (A.Malraux).
La fel de on topic:p.
[/quote]

E clar!... ne asteapta o noua era in care o sa vanam vrajitoare :32:
 
E clar!... ne asteapta o noua era in care o sa vanam vrajitoare :harhar:
:sad:=)) Poi, nu e nimic inchizitoriu in ideea lansata de Malraux (si parafrazata in fel si chip :32: ).
Dar, in alta ordine de idei, daca tot ai continuat:

\\"Marea descoperire a lumii din secolul 21 va fi constiinta colectiva si nu individualismul\\". Ca punct de plecare folositi Google si cautati \\"copiii si adultii de indigo si de cristal\\"
Aia sa va cutremure. Sunt printre noi si UNII dintre ei suntem noi.
Eu sunt cu mult mai pragmatica de atit :32: : oamenii secolului 21, divizati social, economic, politic (cu toate tendintele de globalizare, exista o evolutie istorica a fiecarui popor care face dificil procesul), religios (sectele, inmultite in secolul 20, sunt mai multe ca intotdeauna) ma indoiesc a putea fi comasati intr-o constiinta colectiva.
Si de asemenea, sunt cu mult mai sceptica de atit - un secol al unor oameni cu ochii mari si aure sublime care sa salveze lumea??? :32: Oricit de simplu ar fi sa asteptam fenomene paranormale de salvare colectiva si aure ajutatoare sau sa scriem scenarii apocaliptice, omul inevitabil va evolua spiritual (cu toate valentele sale inclusiv intelectual, cultural) indiferent de culoare aurei sale. In fata \"provocarilor\" naturii din secolul 21 (cu toate componentele sale abiotice si biotice cu care omul se afla in relatii directe si indirecte), omul va avea nevoie de ceva mai mult decit de binefacerile unei aure cu care s-a nascut sau nu. Recunosc, sunt acel membru din vulg :32: care, fara a minimaliza evolutia corpului astral (care nu a aparut in anii teoriilor paranormale), va fi mult mai linistit atunci cind se va ajunge la o asemenea cunoastere de sine incit omul sa-si poate folosi mai mult decit 5% din capacitatea creierului, cit se pare ca se petrece in prezent:D .
 
Aşa e. Lol, schimbare de conştiinţă? Chiar acum la fereastră la mine se aud, în toată \"splendoarea\" lor nişte manele date la maximum de vreunul d-ăsta cu conştiinţă. Hai, bre, ce naiba, ăştia-s majoritatea. ce schimbare de conştiinţă. Dacă va fi să fie un an special, poate va fi în rău acest 2012.

PS: eu nu cred să se-ajungă vreodată, în viitorul apropiat sau mediu (200 ani) la vreo schimbare de optică. Omul, prin natura lui, este un individualist. De ce oare n-au prins utopiile alea comuniste?
 
Cica in 2012 se sfarseste lumea. Intai a fost anuntat in anul 1000, apoi in anul 2000, mai tineti minte tambalaul, apoi de eclipsa, de cutremur, de cometa, de gripa aviara, 2007, 2009, de gripa porcina (nici asta nu se lipeste de romani), le-am ratat pe toate, acum 2012.

Ajung la concluzia ca omenirea nu poate trai fara niste dead-line-uri de-astea. Cat de stresant o fi sa stea cu frica-n san si dupa aia cat de bine se simte lumea ca a scapat de o nenorocire...

Eu zic sa mai programam din timp niste apocalipse, hai, bagati research, mai scobim niste nostradamusi si mai interpretam niste profetii ca aducatoare de apocalipsa.

2012? Special da, fiindca s-a facut atat tamtam pe seama lui. Fiecare il va trai probabil cu ceva sentiment solemn, ca traieste un moment important. Dar atat. In rest, vom fi la fel de oameni, cu rate la banca, cu concediu de 30 de zile pe an in Grecia si Turcia, cu manele, gratar pe terasa blocului si bere. Cu acelasi jurnal de ora 5, injuraturi in trafic, seri romantice in aburii poluarii din centru, cu Istrate pe OTV care o sa mai anunte vreo 3 cutremure in care or sa moara mai multi oameni decat are Romania...

Dar vom fi deosebiti. Fiindca vom trai 2012. Iar la trecerea in 2013 vom fi un pic tristi ca nu s-a intamplat nimic deosebit, dar bucurosi ca omenirea merge mai departe.
 
Am mai scris pe undeva...
In lume sunt oameni ce fac profit din astfel de evenimente (mancare conservata, mijloace de protectie, etc) si cred ca acestia au interes sa apara cate o apocalipsa periodic...
Parerea mea, nu dati cu pietre.
 
Se leaga lumea de calendarul Maya care se termina in 2012. So what? In 1914 medicina considera ca formele de viata se termina la bacterii. Dupa care s-au prins mai tarziu ca exista virusii. Pana prin 1970 fizicienii bagau mana in foc ca au descoperit tot ce era de descoperit. Hopa! Gresit! Fizica cuantica dovedeste contrariul.

Civilizatia Maya, super dezvoltata, toate la superlativ, dar! a disparut. Undeva a fost o limita a lor, o greseala, ceva a mers prost si-au disparut cu totul. La fel cu medicii care erau convinsi ca au tot ce le trebuie sa stopeze pandemia de gripa din 1914.

Ironic, pentru civilizatia Maya, care astepta sfarsitul lumii in 2012, apocalipsa a venit cu vreo 1200 de ani mai devreme.
 
Si ca sa ne informam mai bine: se pare ca de fapt calendarul Maya nu se termina in 2012, ci mult mai tarziu in viitor:

Academic scholars of Mayan civilization have disputed the apocalyptic interpretation of the Long Count calendar end-date, insisting that the date 12/21/2012 simply marks a resetting of the calendar to Baktun 13.0.0.0.0.[12], rather as the units and tens columns of a car\'s odometer reset to zero each time a hundred miles are completed. Experts on the ancient Maya such as Schele and Freidel[13] tend to see the focus on 2012 as a manifestation of Mayanism, a collection of New Age beliefs that reinterpret and potentially distort ancient Mayan culture.

University astronomers and other academics specializing in Mayan studies have not found evidence that the classical Mayan civilization attached any apocalyptic significance to the completion of the 13 Bak\'tun, and have argued that the Long Count calendar does not end on 13.0.0.0.0.[14] Scholars such as Linda Schele and David Freidel[15] write that the end of the current Mayan long count is not in fact due until day 13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.13.0.0.0.0 from the theoretical end of the previous world in 3114 BC (an \'end of the world\' unique to Mayan cosmology)—which, with each column equal to twenty times its predecessor, lies some 41,341,049,999,999,999,999,999,994,879 years in the future. University of Florida astronomer Susan Milbrath, author of Star Gods of the Maya, is among those who have accused 2012 doomsday proponents of exploiting Mayan culture to advance political or personal agendas.[16] Promotion of Mayanism through interest in 2012 doomsday scenarios is contributing to the evolution of religious syncretism in contemporary Maya communities.
 
In 1914 medicina considera ca formele de viata se termina la bacterii. Dupa care s-au prins mai tarziu ca exista virusii.

Pare-se că viruşii sunt ceva la graniţa dintre neviu şi viu. Aşa că n-au greşit prea mult.
Virusurile sunt nişte entităţi infecţioase, care (din ce ştiu eu) n-au metabolism propriu, ceea ce ridică acel semn de întrebare privind încadrarea la viu. Cică ar fi vii numai în prezenţa unei celule vii.
:32:

PS: mai avem şi altă pacoste în afară de virusuri: prionii, agenţi infecţioşi proteici (tot nevii).

PPS: despre fizicieni nu cred că au afirmat că n-ar mai fi nimic de descoperit. 1970 nu e, totuşi, vremea romanilor, care ziceau despre catapultă că a atins maximul a ceea ce poate crea omul în materie de arme. Din ce-mi amintesc eu, acei ani au fost foarte prolifici pentru fizică, culminând prin \'70-\'80 cu elaborarea teoriei stringurilor. Că e bună sau nu, nu ştiu, dar băieţii n-au stat degeaba. :sad: Atunci trăiau un Feynman, un Kapiţa...
 
Pare-se că viruşii sunt ceva la graniţa dintre neviu şi viu. Aşa că n-au greşit prea mult.

Au gresit indeajuns incat in 1914 au izolat o bacterie \"inocenta\" crezand ca ea e cauza infectiilor, i-au facut vaccin, au vaccinat o groaza de oameni... degeaba!

Re la PPS: depinde si la ce fizicieni te referi, comparativ cred ca exista si oameni care nu cred faza cu calendarul maya :sad:
 
Dar mai exista si oameni care mai cred ca pamantul este plat...
Sau gol in interior :sad:
 
E şi normal să fie aşa. Analfabetismul n-a fost eradicat în lume. La noi e în creştere. Din păcate, nu pe toţi îi interesează lucruri de-astea.
Dar sunt convins că printre cei atraşi de subiect, nu e niciunul care să nu cunoască ipotezele contemporane.
Evident că senzaţionalul ia naştere când se întâlneşte ignoranţa primilor cu incompetenţa mass media (în principal), căci media e răspândacul acestor pseudoteorii. Nu mai spun că şi printre cei din media sunt mulţi încadrabili în grupul primilor, chiar aş spune majoritatea covârşitoare. Păi, nene, în anii trecuţi, pentru a putea avea acces în media trebuia să cunoşti foarte bine LIMBA ROMÂNĂ, să ai cultură generală beton şi să excelezi în domeniul reprezentat. Spuneţi-mi care din aceste cerinţe mai sunt respectate acum, când media se confundă cu economia de piaţă, nu cu cultura sau ştiinţa?

PS: scuze de off-topic. :sad:
 
Back
Sus