• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Siguranta blocurilor ALMO de la Bucur Obor

EADG2008

New member
Înscris
26 Apr 2009
Mesaje
4
Scor reacție
0
Bine v-am gasit! Am si eu o nelamurire: am tot auzit vorbindu-se din diverse surse despre avariile produse in ’77 la blocul Almo de la Obor. Complexul ALMO este format din 5 blocuri: ALMO 1- cel de pe Colentina(in care locuiesc la etajul 10) format din 8 scari cu cate 10 etaje, cu rosturi de dilatatie intre scari; ALMO 2- cel cu Mc’Donalds la parter, 4 scari cu 14 etaje fiecare; ALMO 3- cu vedere la parcul Obor, 7 scari a cate 10 etaje (similar cu ALMO 1) si ALMO 4 si 5- vedere spre Piata Obor cu cate o scara fiecare de 10 etaje. Blocurile au fost date in folosinta in 1975 si sunt costruite pe structura de cadre de beton armat. Intrebarea este care dintre cele 5 blocuri a fost afectat, fiind in pragul colapsului? Tot din auzite se pare ca a fost vorba de unul din blocurile cu 1 scara, pe ambele fiind vizibile si acum fisuri pe fatade.
Blocul in care locuiesc pare destul de solid( stalpi si grinzi foarte groase fata de alte blocuri chiar si la etajele superioare). A fost consolidat dupa cutremurul din ’77?
Daca cineva cunoaste detalii, multumesc anticipat. Nici unul din blocurile ALMO nu figureaza pe vreo lista cu cladiri cu risc seismic( sunt in regula sau nu au fost expertizate).


Multumesc anticipat.

P.S Atasez cateva poze din timpul constructiei blocurilor.Poze luate de pe forumul tramclub.org.[attachment=15392:206502264_3d0eb66166.jpg][attachment=15393:206502417_4021e3eaf0.jpg][attachment=15394:206502569_afdd97b23b.jpg][attachment=15395:206502895_1b5cfba164.jpg][attachment=15396:206503081_fb912f6f92.jpg][attachment=15397:206503367_bd68ce252b.jpg]
 
bun venit pe forum, EADG ;)
interesanta intrebarea pe care o pui. sever e cel mai in masura sa-ti raspunda la ea. daca poti, mai pune si niste poze actuale
 
Astept si eu un raspuns de la domnul Sever, cat si de la ceilalti useri ce cunosc detalii. Multumesc.
Atasez 3 poze facute de mine astazi(vedere in curtea interioara) si un model 3d(sursa google).[attachment=15398:Almo3&2.jpg][attachment=15399:Almo3.jpg][attachment=15400:Almo5.jpg][attachment=15401:download.jpg]
 
Am gasit cateva informatii referitoare la ALMO Obor, in cartea Cutremurul de pamant din Romania de la 4 martie 1977, aparuta in 1982. Am scanat pagina respectiva:

[attachment=15412:IMG_2510.jpg]
 
Alex a spus:
Am gasit cateva informatii referitoare la ALMO Obor, in cartea Cutremurul de pamant din Romania de la 4 martie 1977, aparuta in 1982. Am scanat pagina respectiva:

[attachment=15412:IMG_2510.jpg]
... super carte. Nu poti scana toata cartea? ;)
 
Alex, poti scana te rog si pagina cu pozele?Multumesc! Mai astept informatii..
 
Ma bucur foarte mult ca am gasit acest forum. Intentionam sa cumpar un apartament la etajul 1 in acest bloc, in corpul dinspre primarie si parc. Dupa ce am citit tot ce s-a postat trebuie sa recunosc ca mi-a scazut entuziasmul. Pe PMB nu figureaza cu risc seismic insa nu stiu daca este o sursa atat de buna. Sunt multe imobile carora fie nu li s-a facut nici o expertiza fie sunt convins ca din anumite "considerente" nu sunt listate. Am vazut in actele proprietarului ca ulterior cutremurului blocul a fost reconsolidat cu stalpi de rezistenta dar asta nu prezinta cine stie ce garantie.
Ceva sfaturi?
 
cocky link a spus:
Am vazut in actele proprietarului ca ulterior cutremurului blocul a fost reconsolidat cu stalpi de rezistenta dar asta nu prezinta cine stie ce garantie.
Ceva sfaturi?

poti sa detaliezi? cum era scris in acte?
sfat? daca chiar au fost consolidate, insemna ca e in regula. daca nu esti entuziasmat, cauta altceva, ca precis gasesti.
 
Salutare! Mai stie cineva ce scria in cartea aia? As vrea sa iau un apartament in ALMO 1 (scara 5) si sunt curios daca la un cutremur mai puternic sunt sanse mari sa pice.
 
Nu cred ca pica dar s-ar putea sa ramana numai cadrele din el iar bca-ul sa cada.
 

Atașamente

  • DSCN4764.JPG
    DSCN4764.JPG
    134,8 KB · Vizualizări: 89
Daca la cutremurul de atunci a suferit avarii si la structura, dupa inca 37 de ani de exploatare la un eventual cutremur va si si mai rau. Trebuie tinut seama si de faptul ca proprietarii si-au reamenajat apartamentele, in unele cazuri renuntand la pereti nestructurali, ceea ce a redus si mai mult rezistenta blocurilor.
 
In Bucuresti, la cutremurele din Vrancea se pare ca sunt mai afectate blocurile inalte, eu m-as fi orientat spre cele cu 4 etaje.
 
Salut!

Doresc si eu sa achizitionez un apartament in acest complex, in cladirea cu 14 etaje, cea cu fata inspre Mihai Bravu. Poate cineva sa ma ajute cu informatii, daca a fost consolodata cladirea la vreun moment dat sau cat de sigura este in prezent? Orice fel de informatie imi este de ajutor ...

P.S. Pozele atasate posturilor din prima pagina nu mai sunt disponibile

Multumesc!
 
Back
Sus