• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Stiri

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Seism puternic in Albania
Un cutremur cu magnitudinea de 5,5 grade pe scara Richter s-a produs duminica seara, in nordul Albaniei, a anuntat Observatorul pentru stiintele Pamantului de la Strasbourg. Institutul albanez de Seismologie a precizat ca seismul s-a produs in apropiere de Tropoja, in nordul tarii. Cutremurul a fost resimtit in mai multe orase din regiune si a avariat usor case mai vechi, insa nu s-au inregistrat victime.
http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=120566
 
Un cutremur de 5.1 R a fost in zona insulelor hawaii.adancimea 10km. (usgs)
am observat ceva ciudat oarecum..
nu stiu daca au legatura dar ultimele cutr din Romania(cel de la 4.50 dim,cel de dupa amiaza,acum cateva zile...etc) au avut o oarecare legatura cu cele din zona hawaii.sa nu uitam ca atunci cand la bucuresti e ora 12 la honolulu e ora 24.
nu au logica..adica au fost si inainte de vrancea si dupa..dar ma gandesc ca poate fi o oarecare legatura intre ele.
stie cineva?
 
Au zis ceva la radio la ora 9 de un cutremur in Japonia, ceva de genul 20 si ceva de morti sau raniti, nu am retinut prea bine...
 
M-am trezit mai tarziu dar am gasit cutr. pe site-ul usgs.Am postat stirea.EMSC il estimeaza la 7R iar USGS la 7.2R.
 
La Tv a zis ca a fost de 7.2 Richter, fiind cel mai puternic din Japonia din ultimii ani, si ca au fost 26 de raniti.
 
si EMSC a revenit si a spus ca a fost de 7.2R.sa vedem ce mai spun stirile de 19.
 
8.09 2005 ora 11.27 gmt in Elvetia a fost un cutremur de 5.1R.adancimea estimata 2-8km.USGS(EMSC)
 
Cel pu?in patru persoane au murit ?i alte trei au fost r?nite
 
Cutremur de 7.6R a lovit India, Pakistanul, si Afganistanul, azi la ora local 3:50. Se pare ca durat 1 min.
 
\"Pentru Romania, situatia e optimista\"
Seismul care a lovit Pakistanul la sfarsitul saptamanii trecute reprezinta o \"descarcare\" a blocurilor tectonice care ar putea feri Romania de un cutremur important in perioada urmatoare. \"Situatia este optimista in momentul de fata, deoarece sistemul s-a descarcat. in Romania nu exista pericolul producerii unui cutremur major pana in anul 2006\", este de parere directorul Institutului National de Fizica a Pamantului, Gheorghe Marmureanu.

Articol preluat din http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=131228
 
A fost cutremur in Peru, 5,x Richter(nu mai stiu exact cat). Cica in Peru anul asta au fost 100 de cutremure, cel mai mare de 7 si ceva.
 
Azi-noapte a fost cutremur in Turcia, parca 5.9R.
 
27 oct ora 16.57 GMT
Un cutremur cu magnitudinea de 4.4R s-a produs in apropierea insulei Creta la 80km distanta de Heraklion.Adancimea cutremurului a fost estimata la 23.4km.
 
Ziarul ZIUA
26 octombrie, 14:49
\"California a fost zguduita de doua cutremure\"

\"California a fost duminica dimineata zguduita de doua cutremure cu magnitudinea de 5,1 si respectiv 4,1 grade pe scara Richter, informeaza Reuters. Primul s-a produs la ora locala 2:26 (09:26 GMT), la 30 km west de orasul Petrolia, iar al doilea s-a produs cinci minute dupa primul, la 17 kilometri de Fort Ross, adica, la aproximativ 144 de kilometri de San Francisco. Centrul national de seismologie din Statele Unite a raportat ca primul cutremul s-a produs la 17 kilometri adancime, iar al doilea, la doar cinci kilometri.Politia din zonele afectate a dat asigurari ca nu exista pierderi de vieti omenesti sau pagube materiale insemnate si ca va ramane in stare de alerta pentru orice eventualitate. \"Pana acum a fost bine\", a spus un dispecer din cadrul Departamentului Serifului din teritoriul Sonoma, una dintre zonele afectate.\"

Sursa:
http://ziua.net/news.php?data=2008-10-27&id=14996
 
Hmmmm...
Practic, se folosesc accelometrele din laptopuri (exista asa ceva?) in locul seismometrelor...
 
la cit il zgudui pe al meu nici n-ar mai sti care e cutremurul :D
 
Am aruncat o geana pe site-ul care face studiul respectiv... cica softul inregistraza doar daca laptopul este idle de 3 minute, ca sa nu fie interferente...
 
vezi sa nu stea al meu 3 minute... poate doar daca sint la munca... si daca e cutremur cit il folosesc?
 
Back
Sus