• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Studiu referitor la felul in care s-au simtit cutremurele vrancene

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Cutremur.net realizeaza un studiu referitor la felul in care au fost simtite seismele importante vrancene de catre populatie, modul in care au reactionat oamenii la cutremur precum si efectele miscarii seismice asupra cladirilor.

Studiul va avea la baza 5 chestionare, fiecare urmarind cate un eveniment seismic important din Romania. Sunteti invitati sa le completati, informatiile pe care ni le trimiteti stand la baza acestui studiu. Chestionarele sunt complet anonime, nu vi se cer nici un fel de informatii care ar putea dezvalui identitatea dumneavoastra.

Timp de 1 an vom aduna informatii pe care mai apoi le vom concretiza statistic. Studiul va fi publicat pe site-ul nostru si va oferi o imagine clara asupra impactului pe care seismele puternice le-au avut asupra societatii noastre.

Pentru a accesa chestionarele va rugam sa faceti click pe link-urile de mai jos:

Chestionar referitor la cutremurul din 4 martie 1977

Chestionar referitor la cutremurul din 30 august 1986

Chestionar referitor la cutremurul din 30 mai 1990 (ziua)

Chestionar referitor la cutremurul din 31 mai 1990 (noaptea)

Chestionar referitor la cutremurul din 27 oct 2004

Va multumim pentru completarea acestor chestionare! Fiecare raspuns este extrem de important pentru acuratetea studiului nostru.
 
Dupa cum am promis, saptamanal voi publica aici raspunsuri preliminare la cate un chestionar. Saptamana aceasta vedem raspunsurile de pana acum la chestionarul referitor la seismul din 2004.

Fisierul nu este formatat in totalitate corect. Va trebui sa fiti atenti la procente deoarece pentru fiecare raspuns apare intai numarul de raspunsuri si apoi procentul. In unele cazuri nu este spatiu intre aceste doua numere si se pot naste confuzii. Din pacate nu am avut destul timp la dispozitie sa il formatez corect.

Daca aveti comentarii sau sugestii va rog sa dati reply la acest topic.

[attachment=7660:200911/post_1_1259621226_bbba60d5a9fdff75ae735e9f856bc8ce.attach]
 
poate ar fi bine sa fie mai multe optiuni la tipul cladirii (sint multe cladiri construite in anii 70-80 la care standardul e diferit de cele construite in 1950). ar mai trebui trecuta si optiunea \"subsol\" sau \"demisol\" pentru ca sint si astfel de cazuri (pe mine cel din 90 m-a prins la subsol , acolo aveam locul de munca)
 
Singurul cutremur care nu mi-l aminesc este cel din 2004 , cum am zis in chestionar posibil sa fi fost prea mic
 
Pana acum am completat pentru cutremurul din 2004. Mai am pentru 1990 si 1986.
 
HIm...mai trebe optiuni la \"miscarea pamantului sau cladirii a fost...\"
eu stau intr-o cladire inalta dar tip turn nu ma regasesc nici unde nici pt 2004 nici pt 86 spre ex.
la mine o descriere ar fi de genunul vibratie pe un fond rotitor sau tzopaiala prin rotire. nic nu shtiu cum sa ma exprim dar sa stii ca in 2004 chiar asta i-am spus domnului meu pt care era prima experienta la 8: bey asta e nahspa ce naiaba, nu e prea tare da se roteshte pamantul?
Poate faci update la chestionar as vrea si io sa raspunz.
 
Din pacate nu se mai pot opera modificari in chestionare. Ce iti recomand este sa alegi una din optiunile existente, urmand ca la sfarsitul chestionarului, acolo unde se pot scrie comentarii, sa mentionezi ca nu ai gasit nici una din variante care sa descrie ce ai simtit si sa explici cum ai simtit de fapt miscarea seismica, sub forma de rotatie.
 
Am completat pt cel din 2004...ideea e foarte buna, felicitari!:137::D:D
 
acu na, de completat completaram da nu dai shtii tu statistici macar partziale asha la ceva intervale ca pan la 1 an....
:D doar ne-au antrenat ashtia cu exit poalele
 
bey deci io vazui, ca nah....cand ne ocupam de un sobiect nu intram ca muscan-lapte.
ideea era ca dupe chestionar da, poci sa vezi statistica la zi, spre ex io fusei cam a 42, parca. aia pusa ie pe la 27...acu habar-nam cum se face cu ashtia da asha, ar fi interesant pan la analiza finala, cu comenturi shi desbateri sa ne formam o idee de ceea ce se mai inatampla. poate din 100 in 100 de natafletzi or la 1 luna cum mai ie?? e?
 
pai eu am scris ca saptamanal o sa pun rezultatele partiale la cate un chestionar, cum am pus la cel din 2004 week-end-ul trecut. asta inseamna ca lunar o sa gasesti rezultatele partiale la toate chestionarele.
 
pai eu am scris ca saptamanal o sa pun rezultatele partiale la cate un chestionar, cum am pus la cel din 2004 week-end-ul trecut. asta inseamna ca lunar o sa gasesti rezultatele partiale la toate chestionarele.

MERCI :D
 
in week-end-ul asta voi pune rezultatele partiale de la chestionarele privind seismele din 1990
 
Am completat chestionarele si pentru celalte cutremure pe care le-am simtit (1990 si 1986).
 
Ce tare; cred ca numai eu l-am prins si pe cel din 77:)):D
 
Raspunsuri preliminarii la chestionarul despre cutremurul din 30 Mai 1990 (cel din timpul zilei).[attachment=8169:200912/post_1_1260973156_07efe9b517f1c80884da75f7622a289c.attach]
 
Back
Sus