• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Tavan prabusit la Iulius Mall din Cluj

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Din Clujeanul:

Duminică, în jurul orei 15,30, un tavan de la Iulius Mall s-a prăbuşit sub presiunea ploii. Cel mai afectat sector a fost cel de la parter, în care se afla magazinul de haine \\"Patricia\\". În magazin era căzută o bucată mare de tavan, angajaţii încercând să salveze o parte din îmbrăcăminte din apă.

Afectate sunt şi zona food-court-ului, precum şi Auchan. De asemenea, a fost inundată parcarea de la parter. O mare parte dintre magazine au fost închise. Agenţii de securitate încearcă să le interzică fotoreporterilor să facă fotografii şi i-au îndemnat pe reporterii de la clujeanul.ro să părăsească incinta mall-ului.

În prezent, agenţii de securitate au evacuat mallul şi pentru siguranţă nu mai lasă pe nimeni să intre, nici măcar pe angajaţi. \\"Am lucrurile înăuntru şi chiar lucrarea de licenţă. Abia am apucat să ies repede cu laptopul,\\" a declarat una din vânzătoarele magazinului Man Maetti, Ligia Stanciu, care se află la parterul centrului comercial.

Angajaţii magazinelor afectate au afirmat că situaţia de faţă e rezultatul indiferenţei. \\"De vineri au început problemele. Şi atunci când a plouat a intrat apă în magazin, dar nu aşa grav. Acum a căzut tavanul peste marfă, înăuntru e inundat şi s-a întrerupt curentul. Noi am anunţat centrul de informare, dar nu au făcut nimic\\", povesteşte Ligia Stanciu.

Posibila explicatie:
Am înţeles că ventilaţia ar fi fost de vină. A intrat apa, ţevile sub presiune s-au spart şi au inundat totul. Tavanele s-au umflat şi au căzut în magazine, distrugând marfa\\", povesteşte o tânără, Cristina P.

Poze Catalin Trandafir):
 
Back
Sus