• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

UPC sau cum sa facem bani din piatra seaca

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
UPC a hotarat in ultima perioada inlocuirea echipamentelor de receptie digitala pentru televiziunea prin cablu.

Inainte de vizita lor aveam 2 receptoare digitale din care:

1 - pe primul receptor grila de baza UPC
2 - pe al doilea receptor grila de baza UPC + pchetul HBO si pachetul Cinemax
3 - internet pachet medium

Dupa ce mi-au schimbat echipamentele, mi-au pus un receptor obisnuit si unul cu Digital Video Recorder. M-am trezit cu toate pachetele de programe active, am zis ca e vreo promotie de la ei.

Si a venit factura. Modificate toate abonamentele, bagate toate la full, cu cel mai dezavantajos pachet de internet activat. Asta dupa ce am avut problemele cu internetul de la ei. Total de plata: peste 200 RON.

Azi am sunat la ei sa intreb de ce am activ acel abonament. Mi s-a spus ca eu am sunat pe 21 octombrie si am cerut aceasta modificare. Evident ca nu sunasem si nu cerusem asa ceva. Dar probabil ca UPC este in mare lipsa de bani si nu stie cum sa isi mareasca incasarile drept pentru care inventeaza convorbiri fantoma de la clienti care cer marirea abonamentului.

Ok, am fost fraier, o sa platesc factura. Dar am renuntat la receptorul digital cu DVR. Am renuntat si la unul din pachetele de programe. Si la HBO si Cinemax. Am renuntat si la internet. Acum mai am de la ei doar televiziunea, un singur abonament, pachetul de baza. Si asta doar pana cand voi gasi o alternativa viabila, si ma gandesc la Dolce.

Din pacate, au incercat sa isi bage amandoua mainile in buzunarele mele si au ramas cu si mai putin decat castigau de la mine inainte de treaba asta.

Daca UPC are senzatia ca asa se trateaza un client, atunci nu are decat sa continue relatia de business cu cine vor ei, dar nu cu mine.
 
Nu ai contract semnat cu ei?
Si nu apare grila pentru care platesti?
 
In contract apare grila care a fost modificata de mai multe ori pe parcurs. Unele modificari au fost telefonice si nu s-a facut act aditional.
 
Normal ar fi trebuit sa platesti doar ce e in contract. Daca n-au act aditional e problema lor. Macar inregistrarea convorbirii telefonice ar fi trebuit sa o aiba. Mergeai la ANPC si te rezolva rapid. Problema e ca te-ar fi deconectat, si pana-i dadeai in judecata ramaneai fara cablu...

La Dolce poti pune pana la 4 receptoare pe acelasi abonament, dar la receptoarele 3 si 4 se plateste o taxa tehnica... de 3 euro.

http://www.romtelecom.ro/personal/tv/echipamente/

Totusi la Dolce cand ploua risti foarte usor sa ramai fara semnal. Cei de la CATV au antene mai mari cu castig mai bun si-ti apare \"No signal\" mai greu. La Dolce antena e relativ mica, si pierde semnalul mai usor.
 
Singura problema la Dolce este ca nu stiu daca de la balconul meu este vizibilitate la satelit...
 
Este simplu de ce, pentru ca:

\"Bucuresti, Romania, 2009, EU. O perspectiva interesanta.
Luptam sau emigram? Ce alegem? Cum procedam?\"

:clapping:
 
Back
Sus