• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Va asteptati la prima ajutor? Mai ganditi-va ...

Aschiuta

New member
Înscris
16 Feb 2008
Mesaje
227
Scor reacție
0
Lovita si abandonata
2008-03-27
Lovita pe trecerea de pietoni, o tanara s-a zbatut intre viata si moarte sub ochii mai multor politisti. Oamenii legii nu au lasat pe nimeni sa se apropie, pentru ca, spun ei, nu stiau cat de rau fusese lovita. Reactia lor i-a revoltat pe trecatori. Tanara a murit la spital.

Mda si in caz de cutremur sau alt dezastru, imaginati-va ca dansii ar putea spune sec: Densitatea polulatiei Bucurestiului este de 3 ori mai mare decat cea din capitalele europene. Ne mandrim cu masurile radicale luate de ajustare a situatiei. Oricum:
- evenimentul depaseste capacitatea noastra de interventie si vom ajunge la ei prea tarziu;
- avem nevoie de compost deoarece copacii de pe marginea arterelor rutiere nu mai cresc din cauza poluarii.

Stiu sunt foarte dura, reactionez la sentiment, dar ma uimeste ca:
- evenimentul s-a intamplat pe Kiseleff, iar in zona sunt si clinici particulare;
- oamenii s-au multumit doar in a reprosa politistilor o atitudine;
- conceptia politistilor despre prim ajutor este complet eronata;
- imi confirma in mod violent faptul ca, noua ca poplulatie (in Romania), ni se pun bete in roate, chiar daca am vrea sa ajutam, dara-mi-te sa mai fim ajutati de institutiile pe care le platim.

Si as spune mai multe, dar cred ca o sa imi blocati accesul pe site.

:hypocrite::wink:(:biggrin::smile:(:harhar::D:)harhar::ack:(:harhar:
 
Socant dar, cred eu, deloc surprinzator pentru Romania. De ce nu ma mai mira acest fapt ? :hypocrite: :biggrin: :harhar:
Ai nostri nu stiu cum sa puna mai eficient piedici SMURDlui, care vine si le strica socotelile celor care ani de zile, de la serviciile publice de ambulanta, au lasat oameni sa moara ! Oameni care puteau fi salvati ! :harhar:
Cat despre politia romana, e o institutie pe care o dispretuiesc, prestatia celor mai multi dintre reprezentantii ei lasa de dorit, si asta e cel mai bland spus ! :harhar: :wink:
 
Nu vreau sa comentez. Cum spunea si @Aschiuta, s-ar putea sa-mi blocati accesul.

Bogdan
 
Haideti sa va spun un scenariu perfect real. Va amintiti cu totii ziua de calvar in care jumatate de Bucuresti a fost blocat din cauza unor semafoare defecte. Soferii au incercat sa se \"strecoare\" pe linia de tramvai, pe strazile adiacente, etc si au blocat tot. Ce se intampla daca in acele clipe aparea din senin...un cutremur major?!?
Va spun eu- salvarile se uitau lung, soferii s-ar fi luat la bataie, toti cei prinsi in trafic catre job ar fi facut cale intoarsa. Rude, prieteni, simple cunostiinte ar fi asteptat ore intregi o mana de ajutor... degeaba.
Nu se va intampla asa ceva spun unii dar daca totusi?
 
Back
Sus