• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

VITAMINE PENTRU...SUFLET

Old DG

New member
Înscris
9 Dec 2012
Mesaje
3.437
Scor reacție
0
" Alo, Centrala ?!

Pe cand eram copil, tatal meu a facut rost de unul dintre primele telefoane din cartier.
Imi aduc perfect aminte de ladita aceea din lemn lacuit, montata in perete.
Receptorul stralucitor atarna intr-o parte.
Eram inca prea mic ca sa ajung la telefon dar ascultam mereu, fascinat, cum mama mea vorbea cu el.
Apoi am descoperit ca undeva, inauntrul acestui aparat, traia o persoana uluitoare.
Numele ei era "Alo Centrala" si nu era nici un lucru pe lumea asta, pe care ea sa nu-l stie.
Alo Centrala putea sa-ti spuna numarul oricui si in plus, ora exacta.
Experienta mea, cu acest duh inchis intr-o sticla, a venit intr-o zi cand, in vreme ce mama
era in vizita la o vecina iar eu ma jucam la bancul de scule din pivnita, mi-am lovit un deget cu ciocanul.
Durerea era teribila si nu era nimeni in preajma care sa-mi arate compasiune.
Am umblat in jurul casei sugandu-mi degetul inflamat pana am ajuns la scara. Telefonul!
Am tarat repede un scaun din sufragerie pana in hol, m-am urcat pe el, am scos din furca receptorul
telefonului si l-am dus la ureche. "Alo, Centrala!", am strigat in microfonul care era chiar deasupra
capului meu.
Un clic sau doua, apoi o voce joasa si clara mi-a ajuns la ureche: "Centrala.".
- "Mi-am ranit degetul..." - m-am smiorcait eu in telefon iar lacrimile m-au podidit imediat,
acum ca aveam o audienta.
- "Mamica ta nu este acasa?"- urma intrebarea.
- "Nu este nimeni acasa in afara de mine..."- am bolborosit.
- "Iti curge sange?" - m-a intrebat vocea..
- "Nu " - i-am raspuns. "M-am lovit cu ciocanul si acuma ma doare tare rau..."
- "Poti sa deschizi racitorul?" - m-a-ntrebat ea. I-am spus ca pot.
- "Atunci ia de acolo o bucatica de ghiata si tine-o lipita de degetel " - spuse vocea.

Dupa aceea am inceput sa chem "Alo Centrala" pentru orice. I-am cerut ajutor pentru lectia de geografie
iar ea mi-a spus unde se afla Philadelphia . .. M-a ajutat si la matematica.. .
Ea mi-a spus ca veverita pe care o prinsesem in parc cu o zi inainte, mananca fructe si alune.
A venit apoi o zi in care Petey, canarul nostru, a murit.
Am chemat "Alo Centrala" si i-am spus vestea asta trista. Ea m-a ascultat si a inceput sa-mi spuna lucruri pe care de obicei oamenii mari le spun copiilor ca sa-i linisteasca.
Am intrebat-o, "De ce se intampla ca pasarile, care canta atat de frumos si aduc atata bucurie oamenilor,
trebuie sa se sfarseaca intr-o gramajoara de pene, pe fundul unei colivii? "
Cred ca ea mi-a inteles afectarea, pentru ca mi-a spus incet, " Wayne , tine minte intotdeauna, ca mai sant si
alte lumi in care se poate canta."
Alta data la telefon, "Alo, Centrala!"
"Centrala." - mi-a raspuns vocea cunoscuta. "Cum se scrie cuvantul fix? " - am intrebat-o.

Toate astea se intamplau intr-un mic orasel din zona Pacificului de Nord-Vest.
Pe cand aveam noua ani, ne-am mutat la capatul celalalt al tarii, la Boston . Imi lipsea foarte mult prietena mea...
"Alo Centrala " ramasese in cutia aceea din lemn de mahon din vechea noastra casa.
N-am mai incercat sa fac acelasi lucru cu telefonul modern, stralucitor, din locuinta noua.
Devenisem adolescent dar amintirea acelor conversatii din copilarie m-a urmarit pretutindeni ...
Adesea, in momente de incertitudine si neputinta mi-am reamintit acea seninatate si sentiment de siguranta,
pe care le-am avut la timpul acela.
Am apreciat acum cat de rabdatoare de intelegatoare si buna la suflet trebuie sa fi fost ea,Alo,Centrala, ca sa-si piarda atata timp cu un mic baietel ca mine.
Dupa cativa ani, am facut iarasi drumul catre Vest, de data asta pentru a-mi
continua studiile colegiale. Am aterizat in escala la Seattle . Aveam o jumatate de ora intre avioane.
Am petrecut vreo 15 minute la telefon cu sora mea, care locuia aici de o vreme. Apoi, fara sa ma gandesc, am format numarul
operatorului din oraselul nostru de bastina si am spus:"Alo Centrala!"
Miraculos, am auzit aceias voce joasa si clara, pe care o cunosteam atat de bine. "Centrala."
Nu planuisem asta dar m-am auzit spunand: "Poti sa-mi spui cum se scrie cuvantul fix? " ... O pauza lunga. Apoi, vocea aceea catifelata mi-a raspuns, "Cred ca degetelul tau s-a vindecat pana acum."
Am ras, "Deci tu esti, intr-adevar, " - i-am spus. "Ma-ntreb daca ai idee cat de mult ai insemnat pentru mine la vremea aceea."
"Iar eu ma-ntreb," - zise ea, "daca tu realizezi cat de mult au insemnat telefoanele tale pentru mine. N-am avut niciodata copii si asteptam cu bucurie chemarile tale, zi de zi..."
I-am spus cat de mult m-am gandit la ea dealungul anilor si am intrebat-o daca pot s-o mai chem din nou atunci cand voi veni sa-mi vizitez sora. "Cu placere," - mi-a spus ea. "Intreaba de Sally."

M-am intors la Seattle peste trei luni. O alta voce mi-a raspuns la "Informatii" . Am intrebat de Sally.
"Sinteti un prieten?" - m-a intrebat.
"Da, un foarte vechi prieten... Wayne ..."
"Imi pare rau sa-ti spun asta," - mi-a spus ea. "Sally a lucrat doar o jumatate de norma in ulimii ani,
pentru ca era bolnava. A murit cu cinci saptamani in urma."
Inainte de a apuca sa agat receptorul, mi-a spus, "Un minut, ai spus ca te cheama Wayne ?"
"Da." - i-am raspuns.
"Ei bine, Sally a lasat un mesaj pentru d-ta... L-a scris pe o hartie in caz ca ai sa suni. Ti-l citesc."
Mesajul ei era, "Spune-i ca sint si alte lumi in care se poate canta. El va sti la ce ma refer."
I-am multumit si am atarnat receptorul. Stiam la ce se referea Sally . . .
Niciodata sa nu subestimezi impresia pe care ai facut-o asupra cuiva.
A cui viata ai atins-o astazi? "

Cu siguran?? c? povestioara de mai jos nu este la prima lectur?. Dar am citit-o cu aceea?i emo?ie cu care am citit-o prima dat?... ?i m? consider a fi o fire foarte sensibil?.
 
?? ???? ???????? ?????? ????? ? ????? ICQ 231538







???????? diary.ru , ???????? ????????? ?????? ??????? , ??????? ????????? yahoo , ?????? ???????? ????????????? , ??????? ????????? ????????????? , ?????? ???????? ??????? ?????? , youtube.com pva , ??????? ????????? ?????????????? , ???? ????? ???? ?? , ??????? ????????? ????????? , ????? ???????? ????? ???? 2012 , ???????? ?? ??????? , ?????? ???????? ?? , ?????? ???????? ????????? , ?????? ???????? ????????? , ?????? tumblr ???????? , loveplanet ??????? , ??????? ????????? ? ???????? , ??????? ????????? ????????? site:livejournal.com , ?????? loveplanet ??????? , ?????? ?????? ????????? ????????? , ?????? ??????? ????????? ????????? , ?????? ???????? ????????? , ?????? ???????? ????????? , ??????? ??????? ???????? , ???????? linkedin site:.ru , ??????? ????????? vkontakte , ???????? diary.ru , ?????? ??? mail.ru , vkontakte.ru sms ??????? , ?????? ??????? ????????? ????????? , ????? ??? ????? , ?????? ??????? ????????? ?????? , ???????? blog.com , ?????? ???????? gmail , ??????? ????????? ????????????? , ??????? ??????? ????????? , ????????? ?? ????? , ? ?????????? ????????? , ?????? mail.ru ???????? , ??????? ????? ????????? , ?????? ???????? ????????? , ??????? ???????? ????????? , ??????? ?????????:?????? ??????? ????????? mamba.ru mail.ru , ghjlf f ???????? ????????? ??????? , ?????? ???????? gmail , ?????? ???????? ????? ? , ?????? tumblr ???????? , ?????? ???????? hotmail , ?????? ???????? gmail , ???????? ?????? ??????? twitter , realstatus ?????????? , ???? ?? ???????????? , ?????? ??????? ????????? ?? , ?????? ???????? mail.ru , ?????? ???????? ? ???????? , ??????? ???????? ????????? gmail , ?????? ???????? ????????? , ??????? ?????? ??????? ????????? vkontakte , ??????? ?? ????????? , ghjlf f ???????? ????????? ??????? , ?????? ???????? ????????? , ???????? yahoo , ?????? ??????? ????????????? , ??????? ????????? ????????? , ?????? ??????? site:liveinternet.ru , ?????? ???? yahoo.com , ?????????? ????????? , email yahoo.com ?????? , ?????? ???? ???????? yahoo.ru gmaail.ru mail.ru hotmail.ru , nokiamail ?????????? , ????????? ??????? ?????? , ??????? ????????? yahoo , 6???????? ??????? ????????? mail.ru , ?????? ???????? ????????? .
 
Many times back again discomfort is likely caused by muscle accidents. Your back again might be broken even more unless you care for your discomfort. These write-up will offer you numerous ideas for all those handling rear irritation. Though working with rheumatoid arthritis may be hard, back discomfort is commonly not a problem that is long lasting.

At times we have to grab something that is just not that close to us. Taking cutting corners, as an alternative to enjoying it safe, nuvaring lawsuit frequently comes to an end with the injuries. You need to stay closer to items that are located very far clear of you, and take the time to elevate effectively.

It is advisable to see a physician to go over your back discomfort, but you have to know which questions you should ask. Questions you might want to consist of cover anything from lead to and prevention to remedy and risk.

Do you possess back pain? Avoid certain actions, like twisting, just as much as you are able to. Tasks like cleaning up and picking up can lead you to style your back, which will cause more harm to your back again and increase the healing process. When getting energetic, take care when relocating your backbone and transfer reduced in the event you experience ache or tightness within your back.

It takes a couple of days or maybe much less to acquire a doctor's appointment, so it will be necessary that you find a comfy situation to sit or lay out in. Various back again accidents will manage to benefit from lying down toned and bending the knees. The alleviates any tension in your tendons and muscle tissues that run straight down your back and through your legs.

For first time mums who are nursing, make sure to breastfeed your child in the chair, instead of with a couch. Should you not keep appropriate position while breastfeeding, you could be more prone to suffering from spine soreness. Some organizations make special pads to back up the extra weight of any breastfeeding child to save lots of mommy from adding a lot of stress on the rear muscle tissues.

When you go to sleeping for your evening, be really cautious. Resting in your corner can help or rest within your back with a home heating pad. Whatever, planning to sleeping on your belly is utterly never recommended.

You may protect against lower back pain from obtaining worse through the help of a massage therapist. It will require apart the pressure and help the blood vessels flow. This can be the best way to loosen up, and tend to forget about nerve-racking issues. Developing a soothing massage therapy will decrease a great deal of the everyday pressure within an painful again and assist to ensure longer term discomfort managing.

Some back again injuries is really so extreme that they trigger paralysis, which could just be treated with surgical treatment. There are other back again things that is only able to be fixed with surgical procedure. Some of these consist of degenerative disease without having a certain cause.

A significant portion of the population knows how bad lower back pain could be. They've both got it or already have it right now. This article supplied the guidelines, but now it's your choice. Getting a small amount of time to look after oneself will experience the advantages of reduced again pain and greater happiness.
 
Considering that fruit drinks usually are not difficult to generate, anyone can rapidly get moving making them right after a little bit instructions. This information will inform you what you must know.

If you wish saffron extract great your hair and epidermis, consume cucumber juices. There is lots of silica located in cucumbers. Silica is also good for your bones, ligaments, total durability and muscle mass.

You can use colour as being a major consideration when choosing what things to juices. Vegatables and fruits in colorful reds, plants and yellows convert to many different healthful minerals and vitamins. Employing numerous colours will give you an entire selection of nutrients and vitamins and many thrilling tastes.

If your youngsters are picky with regards to fresh vegetables, try out servicing them in the liquid. Only few young children take pleasure in consuming fresh vegetables. By juicing fruits and vegetables you can create a consume having a wonderful flavor with out youngsters even acknowledging what they are consuming.

There are a few methods to prevent fruits pieces or pulp inside your fruit juice. Use cheesecloth or even a caffeine filtering to strain the juice before you beverage it. It can possibly eliminate foam brought on by juicing.

Should you be trying to lose some lbs, ingest new pineapple fruit juice. Mix pineapple with apple or berry juice to boost the taste. Add an identical amount of drinking water to produce the juice go further. Getting ice cubes in your pineapple juices is a great option.

Would you like to beverage some distinctive, great tasting smoothies? Put in your juicing repertoire by exploring new tasty recipes online or surfing around within a local bookstore for juicing books. Make your fascination higher by switching old faves with new exciting permutations.

Add cranberries in your fruit juice if you suffer coming from a UTI or bladder difficulty. Rely on them once you really feel difficulties approaching on.

To quickly make juicing a behavior, make sure to location your juicing equipment where you may view it and attain it constantly. In addition to this making it simpler to apply your juice extractor, it also reminds you about what you will be missing out on if you don't make those refreshing juices.

When you try a new form of liquid, take note of what your body informs you. Some fruit drinks will not work with your computer. When you practical experience nausea or vomiting or other belly distressed, make time to establish the factor that could have triggered it. Typically this could be something you seldom eat. If you pinpoint the situation ingredient, you can consume a bit than it to obtain your whole body accustomed to it.

You need to consume your fruit juice ahead of owning your foods. To ensure that you get the most advantages of juicing, it's advisable to ingest refreshing juice while the stomach is unfilled. When you do sit down to get lunch time or supper, you simply will not be as starving, and you also are not as likely to overeat.

Fruit drinks style excellent and therefore are a wholesome, scrumptious method to enhance your diet every day. Our bodies want natural elements much like the juices from vegetables and fruits, so juicing might just be capable of revitalize you and also leave you feeling healthier than before.
 
This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn't know who to ask. Glimpse here, and you'll definitely discover it.
http://thecase.org/~thecaseo/forum/30/parenthood-fret-your-give-leave-approximately-fight-perfection
hey there and thank you for your info - I've definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon..
http://www.amerivents.com/node/69937
I truly appreciate this post. I've been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thx again!You might be my role models. Thank you for the post
http://liversandblisters.com/node/62292
The tips are great! will try
http://oincommunications.net/video-archive/ddr-eventos
I want to get across my respect for your kind-heartedness supporting women who need assistance with this one study. Your special commitment to passing the message up and down ended up being remarkably interesting and has regularly encouraged employees like me to realize their desired goals. Your new warm and friendly advice implies a lot to me and a whole lot more to my office workers. Warm regards; from all of us.Admiring the commitment you put into your blog and detailed information you offer. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed information. Excellent read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
http://www.chelurid.ru/content/28112
Greet post this will really help me
http://hollermi.com/?q=node/26746
Thank you...This really answered my problem, thank you!...The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod's. It works well, but isn't as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that's not an issue, but if you're planning to browse the web alot from your PMP then the iPod's larger screen and better browser may be important.
http://test.sportswriters.com/content/herpenozilax-performance-study
This is a really good scan for me, Must admit that you are one of the best websiteger I ever saw.thank for posting this informationrmative article.
http://www.worldgrow.net/contenido/exercise-caution-drug-fro-eat-equilibrium
HomePage...in the following are several urls to websites online which I link to because we feel they are really worth visiting...
 
Piele de Magar
Poveste dupa Charles Perrault

A fost odata ca niciodata un rege care era cel mai puternic conducator de pe tot pamantul. Bun si drept in vreme de pace, necrutator in timp de razboi, dusmanii ii stiau de frica, iar supusii ii erau fericiti si multumiti. Sotia si tovarasa lui viata era atat virtuoasa, cat si foarte frumoasa, din casatoria celor doi venind pe lume o fata.

Marele si magnificul lor palat era plin de curteni, iar grajdurile lor se mandreau cu armasari mici si mari, din toate rasele. Ceea ce uimea insa pe oricine intra in aceste grajduri era locul de onoare acordat unui magar cu doua urechi lungi. Isi merita aceasta pretuire pentru ca, in fiecare dimineata, nu slobozea peste paie balegar, ci o gramajoara de monede de aur.

Cerurile, ce par a impleti binele cu raul, au permis ca o boala groaznica sa o atace pe regina. S-a cautat ajutor in toate partile, dar nici doctorii, nici vracii nu au fost in stare sa zagazuiasca febra ce crestea zi de zi. In cele din urma, pe patul de moarte, regina i-a zis sotului ei: "Promite-mi ca, dupa ce voi muri, vei gasi o femeie mai inteleapta si mai frumoasa decat mine, cu care te vei insura si care iti va naste un mostenitor pentru tronul tau."

Increzatoare ca ii va fi imposibil sa descopere o astfel de femeie, regina credea astfel ca sotul ei nu se va mai casatori niciodata. Regele a promis ceea ce ii cerea sotia muribunda, si, putin timp dupa aceea, ea si-a dat ultima suflare in bratele lui.

Catava vreme, regele nu a putut fi mangaiat in nici un fel de durerea ce il chinuia noapte si zi. Cateva luni mai tarziu, la indemnul curtenilor sai, a fost nevoit, totusi, sa accepte a se recasatori, insa acest lucru era destul de dificil, pentru ca trebuia sa isi tina promisiunea fata de sotia lui moarta, si oricat de mult a cautat, nu a putut gasi nici o femeie inzestrata cu destula intelepciune si frumusete. Numai fiica sa avea o virtute si o frumusete cu mult mai mari decat cele ale fostei regine.

Numai insurandu-se cu propria lui fiica isi putea respecta juramantul facut nevestei sale inainte de moarte, asa ca nu a mai stat mult pe ganduri si a cerut-o in casatorie. Acest lucru a inspaimantat-o si a intristat-o pe printesa, care a incercat, in zadar, sa ii arate tatalui ei ce mare greseala facea. Tulburata de propunerea regelui, s-a dus la nasa ei, o zana ce locuia intr-o pestera alcatuita din corali si perle.

"Stiu de ce ai venit aici," i-a spus nasa ei."Porti in inima ta o mare tristete. Dar eu sunt aici pentru a te ajuta, si nu ti se va intampla nimic rau daca imi urmezi sfatul. Nu este bine sa te revolti impotriva tatalui tau, insa spune-i ca ai nevoie de o rochie de culoarea cerului. In mod sigur, nu va fi in stare sa iti implineasca aceasta dorinta."

Printesa s-a dus, asadar, la tatal ei, si i-a zis ce isi dorea. Imediat, regele i-a chemat pe cei mai buni croitori din regat, poruncindu-le sa croiasca, fara intarziere, o rochie de culoarea cerului, si amenintandu-i ca de nu vor face asta vor sfarsi cu totii spanzurati.

A doua zi, rochia a fost aratata printesei. Avea cel mai frumos albastru al cerurilor. Coplesita atat de bucurie, cat si de teama, nu stia ce sa se mai faca, insa nasa ei a sfatuit-o, "Cere-i sa-ti dea o rochie de culoarea lunii. Fara nici o indoiala, nu va putea sa iti faca acest hatar."

N-a trecut mult timp dupa ce printesa i-a zis tatalui sau ce voia, ca regele si-a si chemat mesterii in broderie, si le-a poruncit sa faca o rochie de culoarea lunii in rastimp de patru zile. In ziua hotarata, rochia a fost gata, iar printesa a fost incantata de frumusetea ei.

Cu toate acestea, nasa ei a imboldit-o iarasi sa ii ceara ceva regelui, si anume o rochie la fel de stralucitoare precum soarele. Tatal ei a trimis dupa un bogat giuvaergiu si i-a poruncit sa faca o rochie din aur si diamante, avertizandu-l ca daca nu va reusi, va fi sortit pieirii. Dupa o saptamana, bijuteriul a terminat rochia, ce era atat de frumoasa si luminoasa incat lua vederea oricui o privea.

Printesa nu stia cum sa ii multumeasca regelui, dar, inca o data, nasa ei i-a soptit in ureche, "Cere-i pielea magarului din grajdurile regale. Regele nu va avea cum sa faca acest lucru. Daca nu cumva ma insel amarnic, nu ti-o va da vreodata." Nasa nu isi dadea seama insa cat de mult isi dorea regele sa isi multumeasca fiica. Aproape de indata, pielea magarului a fost adusa printesei.

Infricosata peste poate, printesa s-a mai dus o data la nasa ei, pentru a-i cere ajutorul. "Prefa-te", i-a spus ea, "ca accepti cererea in casatorie. Promite-i regelui tot ce vrea, insa, in acelasi timp, pregateste-te sa fugi din tara."

"Aici", a continuat zana, "este un cufar in care vom pune hainele tale, oglinda ta, borcanele cu sulimanuri, diamantele si celelalte bijuterii. Am sa-ti dau o bagheta magica. Ori de cate ori o vei avea in mana, cufarul te va urma pretutindeni, intotdeuna ascuns sub pamant. De fiecare data cand vei voi sa il deschizi, nu va trebui decat sa atingi cu bagheta pamantul, iar cufarul se va infatisa inaintea ta."

"Pentru a-ti ascunde adevarata infatisare, pielea de magar este nemaipomenit de buna, intrucat, atunci cand vei fi inlauntrul ei, nimeni nu va crede ca o fata atat de frumoasa poate fi acoperita de un lucru atat de infiorator. "

A doua zi, in zori, printesa a disparut din palat, asa cum fusese sfatuita. Oamenii regelui au cautat-o peste tot, in case, de-a lungul drumurilor, oriunde s-ar fi putut piti, dar totul a fost in zadar. Nimeni nu isi putea inchipui ce s-a intamplat cu ea.

In aceasta vreme, printesa continua sa fuga cat mai departe de tatal ei. Cand se intalnea cu cineva, isi intindea mainile, cersind sa i se dea un loc unde ar fi putut munci. Ea arata insa atat de lipsita de frumusete si respingatoare in pielea ei de magar, incat nimeni nu voia sa aiba de a face cu o astfel de creatura.

Departe, tot mai departe, a calatorit printesa pana cand a ajuns la o gospodarie de la tara unde era nevoie de o sarmana servitoare pentru a spala carpele de vase si a face curat in cotetele procilor. A fost trimisa sa munceasca intr-un colt al bucatariei, fiind mereu tinta bataii de joc si a glumelor nesarate ale celorlalti servitori.

Numai duminica putea sa se odihneasca putin. Dupa ce isi termina treburile de dimineata, mergea in camaruta ei, inchidea cu grija usa si se imbaia. Apoi, deschidea cufarul, scotea afara borcanele cu sulimanuri, si se facea iarasi frumoasa. Apoi, incerca rochia de culoarea lunii, pe cea ce stralucea ca soarele si, in cele din urma, pe cea de albastrul cerului. Singura ei parere de rau era ca nu avea destul loc pentru trenele rochiilor. Era fericita, oricum, pentru ca se vedea iarasi tanara si frumoasa, iar acest lucru o ajuta sa treca mai usor peste inca o saptamana de calvaruri, pana in urmatoarea duminica.

In marea gospodarie unde lucra, era o crescatorie de pasari apartinand unui puternic rege. Erau tinute aici tot felul de pasari ciudate, cu obiceiuri si mai ciudate. Fiul regelui se oprea adeseori la aceasta gospodarie atunci cand se intorcea de la vanatoare si dorea sa se bucure de o bautura rece impreuna cu curtenii sai.

Piele de Magar se uita cu afectiune la el si isi amintea ca dedesuptul murdariei si a zdrentelor ei se afla inca o inima de printesa. Ce maniere alese are, se gandea ea. Cat de gratios este! Cat de fericita trebuie sa fie femeia careia i-a daruit inima! Daca mi-ar da o rochie cat de simpla, m-as simti in ea mult mai bine decat in oricare din rochiile mele minunate.

Intr-o zi, tanarul print a pornit sa cerceteze curios prin gospodarie, si a ajuns intr-un hol intunecat, la capatul caruia se afla micuta camera a lui Piele de Magar. Din intamplare, s-a uitat prin gaura cheii. Era duminica, iar Piele de Magar isi imbracase rochia din aur si diamante care lucea la fel ca soarele. Printul a ramas fara suflare la vazul frumusetii, tineretii si modestiei fetei. De trei ori a fost cat pe ce sa intre in camera ei, dar de fiecare data s-a stapanit si a dat inapoi.

Odata intors la palatul tatalui sau, printul a devenit mereu ganditor, oftand zi si noapte, si refuzand sa mai ia parte la vreun bal sau carnaval. Si-a pierdut pofta de mancare si, pana la urma, s-a cufundat intr-o pustiitoare si adanca tristete. A intrebat cine era acea fata frumoasa care statea in camaruta saracacioasa, si i s-a spus ca nu putea fi vorba decat despre Piele de Magar, cea mai urata creatura de pe pamant, cu exceptia lupului, si, in mod sigur, un remediu de nadejde impotriva iubirii. Nu ii venea sa creada acest lucru, si, in schimb, refuza sa dea uitarii ce vazuse cu proprii lui ochi.

Mama lui, regina, l-a rugat sa ii marturiseasca ce anume il supara. Printul a gemut, a plans si a oftat, dar nu a spus nimic altceva decat ca isi doreste ca Piele de magar sa ii faca o prajitura cu propriile ei maini.

"Vai, Doamne," i s-a zis reginei, "aceasta Piele de Magar nu este decat o servitoare amarata si murdara."

"Nu conteaza," a raspuns regina. Trebuie sa facem asa cum vrea fiul meu. Este singurul fel prin care-l putem salva."

Asa s-a facut ca Piele de Magar a luat niste faina, pe care o macinase cat putuse de fin, niste zahar, unt si cateva oua proaspete, si s-a inchis in camera ei pentru a face prajitura. Mai intai, insa, si-a spalat fata si mainile, si si-a imbracat rochia precum luna in onoarea sarcinii pe care o avea de indeplinit.

Se spune ca, poate din prea mare graba, de pe degetul lui Piele de Magar a alunecat in aluat un inel de mare pret. Unii, care cunosc urmarea acestei povesti, se pot gandi ca ea a facut dinadins acest lucru, si probabil ca au dreptate, pentru ca, atunci cand printul s-a oprit la usa ei si s-a uitat prin gaura cheii, ea trebuie sa isi fi dat seama ca era privita de el. Si era, probabil, sigura ca inelul va fi primit cu mare bucurie de catre print.

Printului i s-a parut a fi atat de buna prajitura incat a infulecat-o cat a putut de repede, fiind cat pe-aci sa inghita inelul. Cand a vazut frumosul smarald si cerculetul de aur ce marturisea forma degetului lui Piele de Magar, inima lui s-a umplut cu o inimaginabila fericire. Si-a pus inelul sub perna, insa a continuat sa se simta din ce in ce mai rau pana cand, doctorii, observand gravitatea bolii sale, au ajuns cu seriozitate la concluzia ca printul era bolnav din dragoste.

Casatoria, orice s-ar putea spune impotriva ei, este cel mai bun remediu pentru boala dragostei, asa ca s-a hotarat ca printul trebuie sa se insoare.

"Nu vreau nici in ruptul capului sa ma casatoresc cu altcineva decat cu o fata care i se va potrivi pe deget acest inel," a cerut printul. Aceasta cerere neobisnuita i-a suprins mult pe rege si regina, dar fiul lor era atat de bolnav incat n-au indraznit sa i se impotriveasca.

S-a hotarat asadar sa caute o fata careia sa i se potriveasca pe deget inelul printului, indiferent daca era saraca sau bogata. S-a zvonit in toata tara ca aleasa fiului regelui trebuia sa aiba un deget foarte, foarte subtire. Fiecare sarlatan din regat se lauda ca are o metoda secreta de a subtia degetele. Unul sugera ca pot fi scrijelite la fel ca un nap. Altul zicea ca e de ajuns sa tai numai o bucatica din ele. Un altul pretindea ca are un anume elixir ce le micsora jupuindu-le pielea.

Cautarile au inceput cu printesele, marchizele si ducesele, dar degetele lor, desi delicate, erau totusi prea mari pentru inel. Au urmat baronesele si toate nobilele, dar in van. Dupa aceea, a fost randul fetelor lucratoare, care adeseori aveau degete zvelte si frumoase, dar inelul nu s-a potrivit nici unei dintre ele.

Apoi, au fost puse la incercare servitoarele, ajutoarele de bucatarese, fetele in casa si ingrijitoarele de pasari, cu manile lor rosii si murdare. A pune inelusul pe degetele lor grosolane era ca si cum s-ar fi incercat sa strecoare o funie groasa prin gaura unui ac.

In final, nu mai ramasese nimeni care sa incerce inelul in afara de Piele de Magar, in ungherul ei dintr-o indepartata bucatarie a unei gospodarii. Cine s-ar fi putut gandi ca ea ar putea ajunge vreodata regina?

"De ce nu?" a spus printul. "Spuneti-i sa vina incoace." La aceste cuvinte, unii au inceput sa rada, iar alti au strigat, plini de indignare, ca o astfel de urata creatura nu are ce cauta la palat. Atunci insa cand ea si-a scos de sub pielea de magar mana la fel de alba ca fildesul, iar inelul i-a fost pus pe deget si i s-a potrivit perfect, toata lumea a ramas uluita.

S-au grabit cu totii sa o aduca cat mai repede in fata regelui, dar ea a cerut ca inainte de a apare in fata stapanului sau, sa i se permita sa isi schimbe hainele. Ca sa spunem lucrurilor pe nume, multi au suras rautacios la auzul acestor vorbe, insa in clipa cand ea s-a ivit la palat in minunata ei rochie, a carei bogatie nu avea cum sa fie egalata vreodata, cu parul ei blond stralucind cu diamante, cu dulcii si seducatorii ei ochi albastri, si cu mijlocul ei atat de mic incat putea fi cuprins in causurile a doua maini, chiar si cele mai gratioase doamne de la curte si-au pierdut, prin comparatie, toate farmecele. In toata aceasta agitatie si stupoare, regele nu a avut cum sa nu bage de seama frumusetea viitoarei sale nore, iar regina a fost intru totul incantata de ea. Insusi printul a gasit ca fericirea lui era atat de mare incat abia putea sa o mai suporte. Pregatirile pentru nunta au inceput de indata, fiind invitati toti regii din tarile vecine. Unii, din rasarit, au sosit calare pe elefanti. Altii erau atat de inspaimantatori la infatisare incat au bagat groza in sufletele micilor copii. Au sosit nobili si numerosi invitati din toate colturile lumii.

Nici printul insa, nici multii regi aflati acolo nu au fost mai maiestuosi decat tatal miresei, care si-a recunoscut fiica si a implorat-o sa il ierte.

"Cat de ingaduitoare sunt cerurile." a zis el, "sa ma lase sa te vad din nou, draga mea fiica." Plangand de bucurie, a imbratisat-o plin de iubire. Fericirea lui a fost impartasita de toti, iar viitorul sot a fost nemaipomenit de incantat sa afle ca socrul sau era un atat de puternic rege. La un moment dat, si-a facut aparitia zana nasa, care a povestit tot ce se intamplase, spusele ei aducand un si mai mare triumf pentru Piele de Magar.

Nu este greu de vazut ca morala acestei povesti este ca e mai bine sa treci prin cele mai mari greutati decat sa nu iti faci datoria, ca virtutea poate pare uneori de prost augur, dar iese invingatoare intotdeuna in cele din urma.

Povestea lui Piele de Magar poate fi greu de crezut, dar, atata timp cat vor exista fete, mame si bunice in aceasta lume, ea va fi mereu reamintita de ele.
 
Hello i search accountant Free software (nacha) can you help me to find it?
thise links i saw but what is it i am not understand

march of dimes 2013 dallas march of dimes 2013 dallas
and clarins skin illusion natural radiance makeupalley clarins skin illusion natural radiance makeupalley
ten man jam ticket stops ten man jam ticket stops
and liverpool matches from ireland
cultural significance of marilyn monroe cultural significance of marilyn monroe
and marilyn monroe gifs tumblr marilyn monroe gifs tumblr
today argentina football match result
and ipl final match today time
diversity matters spradlin 2nd edition
and gandhi march to the sea to make salt
match com app for blackberry
and star cricket live streaming india vs west indies test match star cricket live streaming india vs west indies test match
gingerbread men cutters asda
and great gifts for manly men great gifts for manly men
marilyn monroe and her husband s marilyn monroe and her husband s
and marilyn monroe drawing tumblr
diesel male models diesel male models
and marilyn greenberg marilyn greenberg
marilyn monroe the prince and the showgirl trailer
and ipl match live streaming online ipl match live streaming online
mahjong match online spielen
and march madness bracket 2013
playboy marilyn monroe 1953 ebay
and muslim matchmaker toronto
marilyn models nyc blog marilyn models nyc blog
and marilyn manson antichrist superstar full download marilyn manson antichrist superstar full download
unity marching cubes ex le unity marching cubes ex le
and www metricsthatmatter cne
matching tattoos tumblr matching tattoos tumblr
and liverpool vs fc gomel match report liverpool vs fc gomel match report
absinthe alcohol marilyn manson absinthe alcohol marilyn manson
and autodesk 123d catch android
 
EU ?I DUMNEZEU: CEA MAI FRUMOAS? CONVERSA?IE PURTAT? VREODAT?
 
Decalogul Ieromonahului Savatie Bastovoi


1. S? nu ui?i c? trebuie s? mori2. S? nu ui?i c? trebuie s? iube?ti4. S? nu crezi r?ul5. S? nu te crezi pierdut7. S? nu te pui cheza?8. S? nu te r?zbuni de dou? ori
 
Poveste de suflet:
Lectia de viata de la o fetita de 6 ani
 
Back
Sus