• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Vulcani

anda a spus:
Sâmbătă în jurul 11:30 a avut loc o eruptie sub ghetarul Eyjafjallajokull, din Islanda.

http://www.mail.com/intl/Article.as...Europe/20100321/U_EU-Iceland-Volcano?pageid=1


Super denumirea! Cred ca jurnalistii de la TV au probleme mari in a pronunta numele vulcanului...
Stirea e si pe realitatea:

http://www.realitatea.net/un-vulcan-a-erupt-in-islanda--vezi-video_705575.html

Interesant este ca: "Ultimele erupţii vulcanice din zona acestui gheţar datează din 1821 şi 1823."
 
Poze a mai vazut, emisiuni Teleenciclopedia a vazut...voiam sa vada cum face un vulcan acum, cu toate dezbaterile si de la Tv
hypocrite.gif

Tot a fost curioasa de vulcani, de ceva timp...stii emisiunea "Vreau sa stiu"...ok
popcorn.gif

Acum avem ghinion si nu reusim sa intram pe un live sa vada...la momentul asta, vulcanul asta face asa....
huh.gif

Vom mai face ceva tentative peste zi ca poate prindem un culoar de web liber

winking.gif
 
pasarile vad ca nu au probleme, zboara in preajma vulcanului
 
Buna Anda
smile.gif

Am reusit astazi sa intru pe una din camerele din Islanda sa vedem cum "face" vulcanul
clapping.gif

Mult fum dar atat
Multumesc pentru sugestiile de site date sambata ca le-am tot accesat dar abia azi am avut noroc

Merci mult
55.gif
 
cu placere, ma bucur ca au vazut si ei un vulcan in actiune. cineva spunea ca arata frumos noaptea. eu m-am uitat dimineata si nu mai curgea lava.
 
anda a spus:
cu placere, ma bucur ca au vazut si ei un vulcan in actiune. cineva spunea ca arata frumos noaptea. eu m-am uitat dimineata si nu mai curgea lava.


Ma bucur ca ati reusit sa'l vizionati live,eu astazi m'am chinuit sa intru pe camera si din pacate este offline. Dar macar am gasit pe youtube niste filmulete cu eruptia [media]
 
Eyjafjallajökull si-a intensificat activitatea dupa doua zile de calm. pe camere se vede lava expulzata
 
Eyjafjallajökull erupe din nou
 
Vulcanul din Islanda 10 mai 2010



Interesant fenomenul cu norul de deasupra eruptiei care dirijeaza fununginea spre sol.


[attachment=11957:vulcanul1.jpg] [attachment=11958:vulcanul2.jpg]




11 mai 2010

[attachment=11959:vulcanul3- 11mai.jpg] [attachment=11960:vulcanul4- 11mai.jpg]


 
aici se vede pozitia celor doi vulcani de care se vorbeste atita, Eyjafjallajökull si Hatla...
[attachment=11979:harta.jpg]
 
Animatii interesante ce prezinta evolutia dispersiei cenusii vulcanice deasupra Europei atat de la debutul eruptiei (14.04) cat si ca o prognoza pe 3 zile. Ambele evolutii sunt disponibile pentru straturile de 3000m respectiv 5000m.

EURAD
 
vulcanul Eyjafjallajökull s-a linistit deocamdata
[attachment=12260:vulc.jpg]
 
Starea de catastrofă naturală a fost instituită în două departamente din Guatemala, de către preşedintele Alvaro Colom, din cauza activităţii care creşte în intensitate a vulcanului Pacaya (sud), un nor de cenuşă vulcanică atingând oraşul Guatemala, capitala ţării. Erupţia vulcanului Pacaya, înalt de 2.552 de metri, a început să se intensifice miercuri, când în atmosferă au fost proiectate lavă, fum şi cenuşă, şi a continuat să se accentueze joi.
http://www.mediafax.ro/externe/star...temala-dupa-eruptia-vulcanului-pacaya-6194279
 
Vulcanul Sinabung din Indonezia a erupt dupa 400 de ani de inactivitate lasind mii de oameni fara locuinte. Deocamdata nu s-au raportat victime.

Vulcanul fiind considerat inactiv, nu era monitorizat cu prioritate, totusi, cu citeva minute inainte de eruptie s-a dat alerta si oamenii au fost urgent evacuati. La noi s-ar fi intimplat asa?
 
anda a spus:
Vulcanul Sinabung din Indonezia a erupt dupa 400 de ani de inactivitate lasind mii de oameni fara locuinte. Deocamdata nu s-au raportat victime.

Vulcanul fiind considerat inactiv, nu era monitorizat cu prioritate, totusi, cu citeva minute inainte de eruptie s-a dat alerta si oamenii au fost urgent evacuati. La noi s-ar fi intimplat asa?
Stiu ca-i un obicei <termen necorespunzator-editat >sa raspunzi c-o alta intrebare, da' ma risc:
- Cunosti vreun vulcan din Romania inactiv de 400 de ani? Dar de o mie? Dar de doua mii? Dar de cinci mii?
 
musashi, ti-am sters termenul folosit, pe care il consider oricum nelalocul lui si incompatibil cu o discutie civilizata.
 
Back
Sus