• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avertizare in caz de cutremur din Vrancea

Daca ai tot tabelul din ultimii 2 ani te rog sa te uiti la ceva.Seismele au inceput sa migreze catre noi.Se poate observa cum si aproximativ cand a inceput sa se miste placa euro-asiatica.Inca \\"danseaza\\" in zona China-Japonia-India-Australia

mai usor cu zonele alea ca ai adunat aproape 50% din placile tectonice ale Terrei.
 
Dodo, tu ce ai zis in 1999 cand au fost cele 2 cutremure catastrofale din nord-vestul Turciei ? Tremurai de frica din cauza ca erai convinsa ca vine si la noi ??? :ack::harhar::harhar::harhar::36:
 
Ti-am mai spus ca seismul din Turcia l-am simtit pe vapor.Habar nu aveam ce se intampla si oricum nu imi pasa,deoarece eram in vacanta:harhar:

Sunteti rautaciosi cu totii.:ack:
Am scris in forum la momentul respectiv cand am observat ca seismele incep sa migreze catre noi.
 
Am scris in forum la momentul respectiv cand am observat ca seismele incep sa migreze catre noi.
Si ce-i cu asta ? Dodo, cutremure au loc mereu, e vb. de cele 2 mari centuri seismice, cea circum-pacifica si cea mediteranean-trnasasiatica sau alpino-carpato-himalayana. Asa zic si eu ca in ultimii 60 de ani, dupa 1939, cutremurele din nordul Turciei au migrat de la est spre vest, deci, cum ar zice Dodo:harhar:, au \"migrat spre noi\"... Si ???? Poti trage vreo concluzie ? Cutremure in Asia au fost si in ultimii ani, si in 1990, si in 1960, s.a.m.d....
 
Ce rautaciosi sunteti:ack:
Am spus ca am observat cand s-a reactivat placa euro-asiatica mai mult si voi facetyi un adevarat haos din cauza asta.:ack:
Shame
 
Ce rautaciosi sunteti:ack:
Am spus ca am observat cand s-a reactivat placa euro-asiatica mai mult si voi facetyi un adevarat haos din cauza asta.:harhar:
Shame
Ba pardon, haos e in gandirea ta... Ti-am mai explicat ca o placa tectonica asa de mare e super-elastica, chiar daca e facuta din roci dure. Poate sa fie extrem de tensionata la un capat si extrem de relaxata la celalalt... Nu migreaza nimic, poate doar hipocentrele seismelor vrancene, alea da :ack:
 
Asa sunt unii oameni, mai haotici.
Multumesc de apreciere!
 
Asa sunt unii oameni, mai haotici.
Multumesc de apreciere!
Dodo, nu poti trage o concluzie din faptul ca seismele din Asia migreaza nu stiu cum. In primul rand ca alea erau superficiale. In al doilea rand, retine ca si pana anul asta au mai fost cutremure in China, Japonia, Iran, Asia Centrala, Turcia, Caucaz (Armenia, Azerbaidjean), fara sa fie urmate de cutremur major in Romania...:ack::harhar:
 
Nu am spus ca au legatura cu noi. Am observat doar ca s-a activat placa aia afurisita!
 
Nu am spus ca au legatura cu noi. Am observat doar ca s-a activat placa aia afurisita!
Intr-un fel ai dreptate, cam acum cateva sute de mii-milioane de ani s-a activat :harhar: dar de atunci, nici ca s-a mai dezactivat vreodata :ack:
 
Corect Emil :ack::35::36::harhar::32:
 
Am observat o puternica scadere a nr. de cutremure (si a energiei eliberate) pe luna, in ultima vreme, deci un 6 - 6,7 nu e deloc exclus :ack::harhar:

eu as zice intre 5.999 si 6.701 :harhar::10::36::51::10:::35:
 
Back
Sus