• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Carlton !!!!

Bunicul meu este bucurestean de origine. In anul 1940, avea 8 ani. Ieri a fost la noi in vizita, la Timisoara, si mi-a spus despre Blocul Carlton ca "era cel mai modern si frumos bloc din Tara, la vremea respectiva". Ulterior seismului din 10 noiembrie, cand a vazut mormanul de moloz, facuse un soc. Nu-si putea inchipui cum un bloc modern s-a prabusit [de-atunci teama lui obsesiva de a (b)locui la Bloc; fiind inca copil - "prinsese" o teama obsesiva de cutremur si de "cladirile cu etaje"].
Daca cineva are poze cu Carlton, mai ales interioarele acestuia, planuri, schite (am inteles ca exista ceva carte de arhitectura unde este reprodus planul parter), rog sa le postati.
 
Revin, s-au mai gasit cumva planurile, poze, imagini cu interiorul, exteriorul blocului? Ma intereseaza in mod deosebit partea cu casele de scara si lifturile. Voi incerca apoi sa "refac" proiectul lui, si o macheta la scara, ca sa-l am macar in miniatura.
 
Ia sa vedem daca se ataseaza umilele imagini luate din Cartea "Cutremurul si Constructiile", de Prof. Ing. Aurel Beles, editia 1941.
 
Am gasit-o pe Okazii. Sper sa se mai gaseasca, erau mai multe.
 
CARLTON - reconstituire fotografii pierdute.


CARLTON 1940


CARTON 1940
 

Atașamente

  • 02 carlton 1940.jpg
    02 carlton 1940.jpg
    69 KB · Vizualizări: 77
O carte interesanta.
 

Atașamente

  • Cauzele Prabusirei Blocului Carlton, Invataminte - 1941.pdf
    11,3 MB · Vizualizări: 1.084
foarte frumoasa cartea,asemenea bloc facut cu o betoniera de 100 de litri,metodele vremii !
 
Repostez una din fotografiile pierdute.
Carlton 1939. Fotografia are o rezolutie foarte buna si merita descarcata.
 

Atașamente

  • carlton_1939_001.jpg
    carlton_1939_001.jpg
    208,9 KB · Vizualizări: 40
Back
Sus