• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce filme mai vedem

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Va recomand Mizerabilii, ecranizare a cunoscutului roman al lui Hugo, film care tocmai a intrat in cinematografele noastre, si pe care l-am vizionat si eu astazi. Nu mentionez neaparat distributia (care, sigur, include si unii actori destul de cunoscuti), si nici actiunea propriu-zisa, care respecta bine romanul. Fillmul este unul muzical prin excelenta. Sigur, am mai vazut filme muzicale, dar cred ca acesta este printre putinele filme in care dialogurile dintre personaje sunt aproape exclusiv muzicale, toti canta practic tot filmul (care e si lung, dureaza 157 de minute,dar cred ca merita). Oricum, coloana sonora a filmului este remarcabila, si ma refer nu doar la partiturile muzicale individuale care marcheaza dialogurile dintre personaje, cat si fondul muzical general al filmului. Aceasta coloana sonora acompaniaza foarte bine scenele cele mai dramatice ale filmului. De actiune, nu comentez prea mult, romanul lui V.Hugo este cunoscut. Cred ca am sa il recitez dupa vizionarea filmului...Despre personaje, iarasi nu ar fi prea multe de zis. Il regasim pe celebrul Gavroche, alaturi de Cosette, hangii Thenadier, evident Jean Valjean si aprigul sau urmaritor, inspectorul Javert. Aici vreau sa mentionez interpretarea, zic eu remarcabila, a lui Russell Crowe, care l-a jucat magistral pe inspectorul Javert. Ca o manusa i s-a potrivit rolul, si la terminarea filmului, toata lumea aprecia ca a fost la inaltime. Intr-adevar, i s-a potrivit de minune rolul de politai incapatanat pana la obsesie, oricum un personaj complex. Cam atat va spun, va las placerea de a urmari filmul. Nu va veti plictisi in cele 2 ore jumate cat dureaza. Mie cel mai mult mi-a placut fondul muzical, accentuez din nou coloana sonora a fllmului.
Inteleg ca filmul, productie 2012, are 8 nominalizari la Oscar. Indiferent daca va fi sau nu premiat, cred ca merita vazut, macar pentru fondul muzical remarcabil, care se coreleaza foarte bine cu diferitele momente, mai mult sau mai putin dramatice, din actiunea filmului. Plus ca si performanta actoriceasca a interpretilor rolurilor personajelor principale nu e deloc neglijabila.
 
Iata nominalizarile si chiar premierille acordate filmului Mizerabilii, care arata ca totusi e un film serios, nu ca aiurelile de duzina care intra saptamanal in cinematografe, comediare de duzina sau chestii cu pac-pac si alte prostii.

Premii si nominalizari pentru Mizerabilii (2012)
 
Am vazut aseara un film interesant pe ProCinema, de la ora 22:45. Miracolul din San Francisco , productie SUA, este un film a carui actiune este legata de un fapt real, despre o catastrofa naturala care a lovit orasul, desi nu a insistat foarte mult pe detaliile "zgomotoase". Este vorba despre cutremurul din 17 octombrie 1989 care a afectat orasul, provocand victime in special prin prabusirea unor elemente de infrastructura/poduri/autostrazi suspendate...cu dislocarea unor segmente ale acestora si efectiv "terciuirea" unor masini prinse la momentul respectiv. De fapt, "norocul" a fost ca seismul s-a produs dupa-amiaza spre seara, la o ora cand lumea era la un meci important, si traficul nu era foarte aglomerat pe podurile/autostrazile suspendate respective. Cutremurul a fost mai mic decat cel din 1906 (6,9-7,1 fata de 7,7-7,8 in 1906, pe scara bazata pe moment seismic Mw), dar severitatea urmarilor, in special victimele umane, au fost determinate mai mult de vulnerabilitatile unor componente importante ale infrastructurilor rutiere si de alta natura ale metropolei. Filmul spune povestile unor oameni care au supravietuit sau care si-au pierdut viata, in timpul sau dupa producerea cutremurului. Cred ca este bine facut. Am remarcat faptul ca nu insista pe detalii stiintifice spectaculoase asa cum fac alte filme-catastrofa (si care de regula abereaza), ceea ce este un alt aspect bun al acestui film.
 
S-au dat si Oscarurile, care au confirmat previziunile din ultimele zile.

Oscaruri 2013

Argo a luat potul cel mare de cel mai bun film. L-am vazut, dar nu va spun subiectul, oricum e deja mediatizat despre ce e vorba.

Filmul de lungmetraj "Argo", de Ben Affleck, a castigat titlul de cel mai bun film in cadrul celei de-a 85-a editie a Premiilor Academiei Americane de Film. Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal i-a revenit lui Jennifer Lawrence pentru rolul din "Silver Linings Playbook", iar la categoria de "Cel mai bun actor in rol principal, Daniel Day-Lewis (filmul "Lincoln") a fost castigatorul serii.

Pana acum vreo luna, Lincoln era mare favorit, dar Argo a sprintat tare pe ultima suta de metri si l-a luat :D :D

Cel mai bun film: "Argo" de Ben Affleck.
Cea mai buna actrita in rol principal: Jennifer Lawrence (filmul "Silver Linings Playbook")
Cel mai bun actor in rol principal: Daniel Day-Lewis (filmul "Lincoln")
Cel mai bun actor in rol secundar: Christoph Waltz (filmul "Django Unchained")
Cel mai bun regizor: Ang Lee (filmul "Life of Pi")
Cel mai bun film scurtmetraj de animatie: "Paperman", regia John Kahrs
Cel mai bun film de animatie: "Brave" de Mark Andrews si Brenda Chapman
Cea mai buna imagine: Claudio Miranda: "Life of Pi"
Cele mai bune efecte vizuale: "Life of Pi"
Cele mai bune costume: "Anna Karenina" - Jacqueline Durran
Cel mai bun machiaj: "Les Miserables"
Cel mai bun scurtmetraj de fictiune: "Curfew", regia Shawn Christensen
Cel mai bun documentar (scurtmetraj): "Inocente" regia Sean Fine si Andrea Nix
Cel mai bun documentar (lungmetraj): "Searching for Sugar Man", regia Malik Bendjelloul
Cel mai bun film strain: "Amour"
Cel mai bun scurtmetraj de fictiune: "Curfew" de Shawn Christensen
Cel mai bun montaj de sunet: "Zero Dark Thirty" si "Skyfall"
Cea mai buna actrita in rol secundar: Anne Hathaway (Les Miserables)
Cel mai bun montaj: "Argo" (William Goldenberg)
Cea mai buna regie artistica: "Lincoln" (Rick Carter si Jim Erickson)
Cel mai bun mixaj de sunet: "Les Miserables"
Cea mai buna coloana sonora: "Life of Pi" (Mychael Danna)
Cel mai bun cantec: "Skyfall", din "Skyfall" - muzica si versurile de Adele Adkins si Paul Epworth
Cel mai bun scenariu adaptat: "Argo" (Chris Terrio)
Cel mai bun scenariu original: "Django Unchained" (Quentin Tarantino)


Sursa: Hotnews

Mizerabilii a luat si el 3 Oscaruri, pentru:
-cel mai bun machiaj;
-cea mai buna actrita in rol secundar (Ann Hathaway);
-cel mai bun mixaj de sunet.
 
Coloana muzicala a filmului Mizerabilii (in tot filmul):

[video=youtube]
 
ProCinema: Melancholia, un film-catastrofa, dar intr-un stil deosebit, diferit de productiile americane ieftine, de duzina.
 
Diseara, la ora 8, pe ProCinema avem filmul Vulcanul productie SUA 1980, cu Paul Newman in rol principal.

http://www.cinemagia.ro/filme/when-time-ran-out-vulcanul-7770/


L-am vazut de mai multe ori, dar il voi revedea pentru ca merita. Unul dintre putinele filme catastrofa bazate pe un scenariu cat de cat realist din punct de vedere stiintific, nu ca balivernele de duzina din ultimii ani, cum ar fi prostia aia cu vulcanul care erupe de sub Los Angeles. Filmul din seara asta are o actiune desfasurata pe o insula din Pacific, si mi se pare realist in ceea ce priveste desfasurarea fenomenului. Repet, nu ca prostiile care au invadat piata in ultimii ani, si de care rad si curcile.
 
Din sfera filmelor SF, ca sunt pasionata de asa ceva: Gravity, cel mai frumos film ever, Solaris (ambele variante), Moon, 2001: A Space Odyssey (magnific, e o piatra de temelie pt toti iubitorii de SF); a iesit si Ender's Game pt cei care au citit seria cred ca e o veste buna, abia astept sa il vad si eu. Iar de Star Wars nici nu mai zic, mie personal imi plac alea vechi, le-am revazut de sute de ori si de cate ori am ocazia o fac iar, Imperiul contraataca mi se pare cel mai bine realizat si ca intriga si ca efecte (pt vremea aceea).
 
Frumos este si Cloud Atlas. Da Oana, Gravity mi-a placut si mie la nebunie.. recomand cu caldura!
 
Am vazut Cloud Atlas,mi-a placut si mie mult.
 
scz pentru off-topic, dar incerc GeoX sa-ti trimit un mesaj pe privat, dar nu pot accesa meniul mesaje, se pare ca nu am destule credentiale, chiar daca am mai mult de 5 postari.. mai trebuie sa fac ceva pentru a avea drepturi? ms pentru raspuns
 
Am primit PM-ul si am si raspuns...:9:
 
nu pot sa ma abtin!
azi am vazut meciul 7 din finala campionatului national de hochei, dintre Corona Wolves Brasov si HSC Miercurea Ciuc.
brasovenii au revenit spectaculos, inscriind 3 goluri in ultimele 3 minute si cistigind titlul.
bravo lor!
 
Ati vizionat "The Wolf of the Wall Street''? Cum vi s-a parut? Leonardo di Caprio,recunosc,nu e unul dintre actorii mei favoriti......
 
Da, l-am vazut. Ce sa zic, o comedie oarecum amara, despre marirea si decaderea unui bastan al tranzactiilor mai mult sau, mai degraba, mai putin legale...Nu e rau, totusi, filmul.
 
In minivacanta de Pasti (5zile) o sa revad urmatoarele filme: O fata de milioane, WALL-E, Slumdog millionaire,Avatar-de cel putin 3 ori!!!,Bravehart, Jumper-cu asta nu stiu ce-mi veni, Ice-Age,How to train your dragon, Back to the future-toate 3,Spirit,Antz,si...8 Mile. Va urez la toti ''Paste fericit'' si sanatate!!! Sa auzim numai de bine!!!!
 
Back
Sus