• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cladiri cu bulina rosie in Bucuresti

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Emil-Sever Georgescu, inginer la Institutul National de Cercetari in Constructii (INCERC):

\"Ca urmare a dezvoltarii sale urbane deosebite in perioada 1920-1940, care a statuat trecerea la cladiri inalte in zona centrala, s-a ajuns si la vulnerabilitati structurale specifice cladirilor de beton armat din epoca. Cladirile inalte realizate in acele perioade s-au dovedit vulnerabile la cutremure, nu corespund normelor actuale si prezinta pericol grav de avariere si prabusire la miscari seismice puternice\".

\"Concentrarea in zona centrala a avarierilor la cladiri inalte in 1940, neglijata si insuficient analizata la vremea respectiva, a constituit cauza generica a prabusirilor multor cladiri din aceeasi generatie la cutremurul din 4 martie 1977\", mai spune Georgescu. De-abia incepand cu anii 1943, cladirile au fost proiectate tinandu-se cont de riscul seismic.

Lista cladirilor cu bulina rosie din Bucuresti se afla aici: http://www.cutremur.net/lista-cladirilor-incluse-in-categoria-de-risc-seismic-din-bucuresti/
 
Shit cumnata mea sta la una din adresele de mai sus. Din cate mi-a spus astia nu au montat bulina pe bloc :hypocrite:
 
Lista actualizata cu cladirile aflate in categoria 1 de risc seismic poate fi descarcata de aici:

[attachment=315:post_1_1203938824.attach]
 
Buna Seara.
Am si eu o intrebare : blocurile cu bulina rosie sunt doar cele din \"LISTA IMOBILELOR EXPERTIZATE TEHNIC INCADRATE IN CLASA I DE RISC SEISMIC CARE PREZINTA PERICOL PUBLIC\"
sau si cele din \"LISTA IMOBILELOR EXPERTIZATE TEHNIC INCADRATE IN CLASA I DE RISC SEISMIC\"
Multumesc anticipat!
 
Cred ca ambele, dar nu sunt sigur.
Nu de alta, dar pe bulina aia scrie \"cladire expertizata tehnic incadrata in clasa I risc seismic\" sau ceva similar. Si aici s\'ar incadra ambele liste.
 
\"LISTA IMOBILELOR EXPERTIZATE TEHNIC INCADRATE IN CLASA I DE RISC SEISMIC\" contine peste 250 de blocuri si eu am apartament in unul din aceste blocuri si nu are nici o bulina.
Din ce am citit pe internet doar cele care prezinta pericol public sunt incadrate in lista celor cu bulina rosie. ( http://www.gandul.info/societatea/o...-rosie-ar-putea-fi-demolate.html?3932;3112272 ) unde specifica ca \"până în prezent, din cele 123 de clădiri din Capitală care sunt pericol public, nu au fost consolidate decât 10\" (123 de cladiri fiind incluse in lista care prezinta pericol public, lista actualizata in luna octombrie 2008).
Ma interesa daca gasesc ceva oficial despre aceasta chestie.
 
Hmmm.... Sincer, eu asa am interpretat.
Dar sa-l intrebam pe Sever, el este la curent cu chestiile astea.
 
In primul rand, bun venit pe forum, Ilarion :D :unsure:
In principiu, \"bulina rosie\" ar trebui sa aiba toate constructiile incadrate in clasa I de risc seismic. Acum, atributul de \"pericol public\" ridica unele probleme, probabil ca se refera la cladiri a caror prabusire poate pune in pericol si viata celor care trec pe langa ele, nu stiu ce sa zic, dar asa intuiesc...
 
Multumesc mult pentru promptitudine :D
Caut de 2 ore pe internet o sursa sigura si oficiala si nimic inca.
O sa incerc sa ma interesez maine la primaria sectorului poate voi avea un raspuns oficial.
 
Cu placere :unsure: Si speram sa mai treci pe aici, sa intrebi, sa comentezi cand ai timp, la ce te intereseaza. Cu cat mai multa lume, cu atat mai bine :unsure: :D
 
Mda, superb, idioţii prin decizia aia la care face referire articolul din Gândul legiferează dărâmatul de monumente istorice ca să acopere faptul că ei nu au fost în stare să se organizeze cu consolidarea.

În altă ordine de idei, există şi clădiri care-şi dau bulina jos când prind ocazia. Ştiu eu o clădire de pe Kogălniceanu care şi-a dat de cel puţin de două ori jos bulina. Acum o are la loc.

Ilarion, bine ai venit pe la noi! Dacă blocul tău apare pe listă, el înseamnă că a fost expertizat. Administratorul blocului tău nu ştie nimic? Cred că oamenii care vin la expertiză nu vin de capul lor, trebuie să discute cu cineva din bloc, probabil au nevoie şi de acces în locuri în care nu ajunge oricine (cum ar fi subsolurile) pentru a putea evalua starea clădirii. Poate afli de la el ce e cu blocul sau poate are primăria vreun raport de expertiză ca să te lămureşti.

Pericol public cred că se aplică acelor clădiri înalte cu mai multe funcţii, adică din alea care au locuinţe şi prăvălii, cinema sau teatru la parter, unde ar putea fi suprinse de cutremur mai multe persoane decât locatarii.
 
Buna Seara.
Am si eu o intrebare : blocurile cu bulina rosie sunt doar cele din \\"LISTA IMOBILELOR EXPERTIZATE TEHNIC INCADRATE IN CLASA I DE RISC SEISMIC CARE PREZINTA PERICOL PUBLIC\\"
sau si cele din \\"LISTA IMOBILELOR EXPERTIZATE TEHNIC INCADRATE IN CLASA I DE RISC SEISMIC\\"
Multumesc anticipat!

Blocurile cu bulina rosie sunt cele aflate in ambele liste de categoria 1, si cele care prezinta pericol public, si celelalte.

Cladirile aflate in lista \"clasa I de risc seismic care prezinta pericol public\" sunt acele cladiri care prin destinatia lor pot prezenta risc si pentru cei care nu locuiesc in ele. Este vorba de acele cladiri care au magazine, institutii publice, zone in care publicul are acces chiar daca nu este vorba de locatari.
 
Multumesc pentru raspunsuri.
Din cate am inteles si din cate vad pe lista respectiva expertul atestat are legatura cu Metroul.
E posibil ca din cauza constructiei unei noi linii de metrou acest bloc sa fie trecut pe lista de grad 1 ?
 
Multumesc pentru raspunsuri.
Din cate am inteles si din cate vad pe lista respectiva expertul atestat are legatura cu Metroul.
E posibil ca din cauza constructiei unei noi linii de metrou acest bloc sa fie trecut pe lista de grad 1 ?

Nu stiu cu siguranta, dar nu cred. Metroul nu influenteaza atat de mult cladirile astfel incat acestea sa treaca in gradul I. Cel mai probabil este vorba de structura de rezistenta deficitara a cladirii, proiectata prost, executata cu materiale de slaba calitate (nu stiu exact la ce cladire te referi, dar de obicei acestea sunt problemele celor aflate in lista cu gradul I).
 
Problema e că dacă te uiţi pe listă şi iei la rând bulinele, vei vedea că multe dintre cele aproape de zone pe unde trece metroul au fost expertizate de cineva de acolo. Nu toate, însă multe da. Acuma poate fi vorba şi de experţii care or fi fost disponibili. Eu, nefiind de specialitate, mă gândesc că nu oricine poate merge la expertiza unei clădiri, dar nu m-aş aventura să dau verdicte.
 
Nu cred ca are legatura cu metroul. In ultima coloana sunt numele expertilor constructori/firma la care fac parte. \"Metrou\" care se gaseste in tabel e posibil sa fie numele unei firme.
In legatura cu cele 2 liste cred ca ar trebui sa fie identice.
 
Nu cred ca are legatura cu metroul. In ultima coloana sunt numele expertilor constructori/firma la care fac parte. \\"Metrou\\" care se gaseste in tabel e posibil sa fie numele unei firme.
In legatura cu cele 2 liste cred ca ar trebui sa fie identice.

ca parametri de categorie da, sunt identice, doar ca cele cu \"pericol public\" sunt cele care au magazine, sali (cinema, etc), restaurante, etc.
 
Uite aici cica au adoptat maritii legea \"buninei rosii\"


\"Guvernul a adoptat, în şedinţa de săptămâna aceasta, un proiect de Lege “a Bulinei roşii” special pentru clădirile cu funcţiuni de interes public. Domeniul de aplicabilitate a noii reglementări cuprinde clădiri de interes şi utilitate publică proiectate până la intrarea în vigoare a primului normativ românesc de proiectare anti-seismică, care datează din 1963.

Clădirile vizate sunt şcoli, grădiniţe, teatre, cinematografe, săli de spectacole, săli de expoziţii, muzee, spitale, policlinici, centre de plasament şi asistenţă socială, complexe comerciale, pieţe agroalimentare, unităţi de alimentaţie publică, săli polivalente şi săli de sport, hoteluri, birouri, sedii ale administraţiei publice bănci şi instituţii bancare, clădiri abandonate care pun în pericol viaţa şi siguranţa oamenilor etc.\" ....


http://www.gandul.info/societatea/l...dirile-de-utilitate-publica.html?3932;3487334
 
Am si eu o intrebare referitor la aceasta lista de cladiri expertizate: Exista un capitol numit \"LISTA CLADIRILOR EXPERTIZATE TEHNIC, INCADRATE IN CATEGORII DE URGENTE, CONFORM NORMATIVULUI P100-92
NEINCADRATE IN CLASA DE RISC SEISMIC CORESPUNZATOARE, CONFORM CAP. 11 SI 12\". Care sunt problemele acestor cladiri si de ce sunt incadrate in categorii de urgente?
 
Back
Sus