• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii despre cutremurele mai importante din lume

Sunt total nesemniicative, nici nu merita luate in seama. Nu au treaba cu noi.

bueeeeey nici nu ma intereseaza vre=o legatura acilea...
noi vb in general despre lume....
ai vazut??? te=ai prins?
cum e posibil salta argentina urmata de cehia? pe 7 si repetat dubletul la fel pe 8??? cu conditzii de adincime si magnitudine asemanatoare....ce coincidentza e asta?
ce parere ai?
cutremurele dublete am citit ca se fac eventual pe aceeashi falie...ce legatura are argentina cu cehia au vre=o atza?:harhar:
 
Cutremure se produc in multe zone in lume. Si ce daca a fost cutremur in Cehia dupa Argentina ? Asa s-a inamplat. Si anul trecut au fost cutremure in Cehia, nici o problema. Nu au nici o legatura, nu e nimic neobisnuit.
 
2009-08-09 10:55:55.4 33.16 N 138.12 E 303 mb 7.1 IZU ISLANDS, JAPAN REGION 2009-08-09 11:16
I-a rupt pe japonezi :harhar: 303 km adancime
 
2009-08-09 11:06:51.8 38.02 N 24.33 E 598 M 3.4 AEGEAN SEA
2009-08-09 10:55:55.9 33.13 N 138.04 E 300 Mw 6.9 IZU ISLANDS, JAPAN REGION

Un seism cu adancime foarte mare 598 km in Marea Egee :harhar: Mai neobisnuit din ce am vazut pe EMSC
 
hai ca nu s-a simtit cine stie ce (IV - V).... oricum, a fost mare
 
pe antena3 se spune ca seismul din IZU ISLANDS, JAPAN REGION, s-a simtit pina la Tokio (la 320km de epicentru). s-o fi emis si alerta de tsunami?
 
deocamdata nu se stie nimic despre victime, dar autoritatile au anuntat ca nu exista pericol de tsunami
 
hai ca nu s-a simtit cine stie ce (IV - V).... oricum, a fost mare

Da, au avut noroc ca a fost in mare :harhar: Probabil va fi si un tzunamel :harhar:
 
La o asemenea adancime este improbabil sa se formeze tsunami. In general, tsunami se formeaza in urma unor cutremure submarine crustale (adancime sub 60 km) si cu magnitudini peste 6,5. Dar asta nu inseamna ca orice astfel de cutremur e urmat de tsunami. Trebuie sa se produca deplasari importante, dislocari pe fundul marii.
 
Cele doua seisem noi din aceasta seara pot influenta major Vrancea?
Mi se pare destul de neobisnuita activitatea din ultimele zile. stiu ca zon in cauza este o centura seismica, insa 3 cutremure peste 6 in 2 zile mi se pare mult.
 
gx m-a rugat sa spun ca parerea lui e ca nu :harhar:
 
Destul de puternice si numeroase replici ale cutremurului de 6,9 din Indonezia.
 
Asa e acolo, mai ales cand e vorba de cutremure crustale, de mica adancime, care au multe replici. Era de asteptat un alt cutremur semnificativ in zona aia, fiindca un seism de magnitudine mai mare de 6,5 nu a mai fost acolo din februarie 2008, cred. A fost un cutremur de 8,4 pe 12 sept 2007 in zona Mentawai din sud-vestul Sumatrei, cu replici de pana la 7,5 grade magnitudinea, dupa care a mai urmat o serie de cutremure in februarie 2008 (2 seisme de 7,1-7,4 magnitudine Mw), toate in sud-vestul Sumatrei.
 
Activitatea seismica se mentine ridicata in Asia din Sumatra pana in Japonia. Parerea mea este insa ca nu trebuie sa ne facem griji in urmatorii 3-4 ani (nu mai mult, atentie!), cata vreme aceasta activitate nu este \"orientata spre noi\" (pe \"traseul\" Asia Centrala-Iran-Caucaz-Estul Turciei). In aceste conditii, apreciez ca activitatea seismica in Vrancea se va mentine relativ scazuta, poate cu unele cresteri temporare (dar fara evenimente grave). Desigur, nu bagam pana in foc pentru ce va fi in 2012 sau poate un pic mai devreme (ori mai tarziu). E posibil ca la un moment dat, aparent pe neasteptate, sa apara o situatie ca aceea din 2008, o activitate intensa pe marginea continentala a placii Euro-Asiatice si in care cutremurele mari sa migreze catre vest. Dar, cum deocamdata nu avem nici macar situatia din anul 2008, apreciez ca Vrancea va fi relativ cuminte (repet, cu unele cresteri usoare, nesemnificative) pana in jurul anului 2012. Mai tarziu de 2012 nu ne putem hazarda sa facem pronosticuri, incertitudinea creste prea mult totusi... :harhar: :harhar: :worthy:
 
De ce spun totusi ca este prematur sa ne hazardam cu pronosticurile mai tarziu de anul 2012 ? Pentru ca e posibil sa apara, aparent pe neasteptate, o situatia ca cea din 2008, mult mai intensa chiar, o succesiune de seisme importante pe partea continentala a Eur-Asiei, in interval relativ scurt de timp. Seria de cutremure din 2008 a aparut la ceva timp dupa seismele din Japonia din vara lui 2007, Sumatra septembrie 2007 (8,4) si februarie 2008 (7,1 si 7,4). Dar ceea ce am vrut sa spun e ca daca se mentine situatia de acum, e practic exclus un cutremur vrancean major in urmatorii 2-3 ani. Asta e ideea.
Rezerva pe care am formulat-o e ca pot aparea si unele surprize, ramane de vazut cand, dar chiar si in aceste conditii un cutremur vrancean puternic nu e produce chiar imediat, ci un pic mai tarziu; Vrancea \"reactioneaza\" cu o anumita intarziere. De aceea afirm ca nu ne asteptam la un cutremur mare in urmatorii 2-3 ani.
 
parca au innebunit placile si microplacile in zona asiei. ce naiba fac? nu mai au loc? ce se dau atita cap in cap? :)
 
Citeam la un moment dat, ca este foarte probabil ca in zona indoneziei cutremurele sa fie provocate de catre placa antarcticii ca urmare a dezghetului de acolo (avand in vedere ca inainte de inghetul permanent de acolo, relieful era mai inalt cu cativa metri, iar acum scade presiunea si incepe se se \"ridice\"). Insa mi se pare o ipoteza SF, pentru ca nu vad miscari pe marginea placii de la sudul australiei.
 
Deocamdata trebuie sa fim multumiti ca se dezlantuie doar estul extrem, observ ca situatia este mult mai calma in Turcia, Iran, Hindu-Kush fata de saptamana trecuta insa nu stiu pentru cat timp :)
Din cate vad, Turcia inregistreaza o pauza cam mare daca ne raportam la evenimentele trecute, acum 2 zile tocmai s-au implinit 10 ani de la cutremurul care a devastat orasul Izmit.

[attachment=5112:200908/post_1953_1250636870_d4c9c5f2a1f546dfca5115b926bf5628.attach]
 
Back
Sus