• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

GeoX a spus:
Eu as miza mai departe pe Muntii Buzaului intai, fiindca spre capatul de NE. nu are ce, inca nu e stimulent convingator. Sa vedem.

Incep sa am si eu cateva dubii cu privire la capatul NE ce a inceput din nou sa someze. Parca nu mai accelereaza deloc. Mai degraba pare sa acumuleze dezechilibre care sa sensibilizeze zonele centrale.

In fine asteptam sa vedem ce o sa se intample in urmatoarele saptamani, cel mai probabil pe urmatorul ciclu de instabilitate ce deja se prefigureaza cu microseismicitate venind dinspre E (nu e de mirare dupa recentele distractii din zona central Asiatica).

De remarcat si o resurgenta a instabilitatii in V. Greciei in ultima perioada (ce cam trimite tensiuni crustale spre V Romaniei).
 
Cat timp nu creste seismicitatea regionala in Turcia-Iran, nici in Vrancea nu va creste cine stie ce activitatea seismica. Pentru 5,5+ oricum nu discutam mai devreme de 2017-2018, anul 2016 nu intra in periodicitatea specifica a Vrancei. Pentru cutremure cu ML < 5,5, mai discutam, dar si in acest caz tot trebuie un context regional ceva mai agitat. Poate sa miste in Hindu Kush pana poimarti, Lazarescule, daca nu se amplifica seismicitatea regionala, slabe sanse sa miste cine stie ce si Vrancea. In 2002 a fost un cutremur major in Hindu Kush, in 2003 a miscat in Estul Turciei la PULURUM (Sud-Est de ERZINCAN) si BINGOL, iar Vrancea a miscat abia in 2004. In 1965 a miscat tare in Hindu Kush, in august 1966 a miscat in Estul Turciei la VARTO si in octombrie 1966 a miscat Vrancea. Discutam aici la Vrancea si seismicitatea globala/regionala dar, ca idee, seismicitatea regionala trebuie privita din 2 perspective:

-seismicitate regionala care influenteaza direct Vrancea: jumatatea estica a faliei Nord-Anatoliene, Nord-Vestul si Nordul Iranului, eventual falia Est-Anatoliana, in anumite situatii, si mai ales zona de convergenta NAF-EAF, in mai mica masura Caucazul care nu are decrosari majore;
-seismicitate regionala care nu influenteaza (cel putin nu direct si imediat) Vrancea, dar care se amplifica tot in contextul perturbatiilor din Oceanul Indian si din cauza placii Indiene, aici includem zona Marii Marmara, dar si alte zone din Iran, in afara de partea de NV.

Intre cele 2 variante as include Owen si Carlsberg, de fapt le-as plasa la limita regional-global. Este clar de ce, rezulta chiar din plasarea la contactul dintre placa Indiana si placa Araba sau/si cea Africana.

Trebuie sa existe un context regional caracterizat prin crestere de seismicitate pe oricare dintre cele doua variante mentionate anterior. Altfel, repet, slabe sanse de intensificare a activitatii seismice in Vrancea. In 2014 au fost cutremure de 6,0+ pe fractura Owen si la granita Iran-Iraq. In 2013 au exista cutremurele din Iran din 9 si 16 aprilie, in septembrie a miscat falia Chaman din Pakistan.
Deocamdata nu avem miscari convingatoare la nivel regional. Chiar daca misca ceva in perioada urmatoare la nivel regional, Vrancea tot nu poate misca mai devreme de 2017-2018. Periodicitatea interna isi spune, din nou, cuvantul.
 
Realitatea este ca la nivel regional nu a mai avut loc o crestere de seismicitate din iulie-august 2014. Este de mentionat pentru 2014 succesiunea rapida a cutremurelor de pe fractura Owen si, respectiv, de la granita dintre Iran si Iraq. Vrancea a miscat la 22 noiembrie tocmai dupa succesiunea respectiva. Momentan lipseste factorul regional, Lazarescule, asta e situatia. De fapt, comentariul e si pentru danezia. :p
 
O baleiere foarte simpatica:

11.04.2016 08:18:14 UTC 45,80N 26,78E 112 km ML=3,2
13.04.2016 06:42:35 UTC 45,47N 25,97E 123 km ML=2,8


De tip NE-SV, fireste. Nu-i asa, danezia ? :p :)):)):d :p
 
GeoX a spus:
O baleiere foarte simpatica:

11.04.2016 08:18:14 UTC 45,80N 26,78E 112 km ML=3,2
13.04.2016 06:42:35 UTC 45,47N 25,97E 123 km ML=2,8


De tip NE-SV, fireste. Nu-i asa, danezia ? :p :)):)):d :p

Cu ce putea sa continue ?

13.04.2016 06:59:44 UTC 45,50N 26,43E 133 km ML=3,0

Doamnelor si domnilor: V-o prezint pe....pe....stiti voi cine! ;) :D =)) E celebra deja si face valuri pe chat. :D
 
Sa vedem daca totusi reuseste si Vrancea sa dea un cutremur de magnitudine 5,0+ pana la urma. Nu discut de 5,5+, ci de 5,0+, atentie. In orice caz, tot ar trebui sa avem macar un cutremur perceptibil anul asta, adica un eveniment cu magnitudinea mai mare sau egala cu 4,8 grade, cel putin in intervalul 4,8-5,1. Sa vedem ce poate, e vorba doar de ceva perceptibil cat de cat, nimic serios totusi. Dupa cum am mai spus, singurul lucru care ma intereseaza la un astfel de cutremur e cel stiintific de localizare: pozitie epicentru si adancime focar. Adica din ce sursa vine, daca vine. In rest, ne vedem de treaba, in cateva zile lumea il si uita, de obicei.
Este totusi o perioada oarecum tipica pentru Vrancea: aprilie-mai. Sunt unele motive pentru care exista o frecventa mai mare a seismelor perceptibile in aceasta perioada (in general).
 
Din punct de vedere al adancimii, dupa 1990 singurul cutremur subcrustal cu magnitudinea ML 5,0+ cu focar pana in 110 km adancime a fost cel din 25 aprilie 2009 (ML 5,7 adancime 110 km). In rest, dupa 1990, cam toate celelalte seisme de 5,0+ s-au produs fie la 120-140 km adancime, fie la 140-166 km adancime. Pentru palierul de sus (70-110 km adancime) raman doar cutremurele din 1 august 1985 (ML 5,6 adancime 93 km), 30/31 mai 1990 (MGR 6,7/6,1 adancimi 91 km/86 km) si, evident, cel din aprilie 2009. In rest, magnitudinea maxima a ramas la cel mult 4,8-4,9 grade. Sigur, acest palier de adancime s-a rupt serios in 1977, de altfel nici inainte de 1977 nu prea au fost cutremure moderate de 5,0+ aici, exceptand seismul din 1973 cu sursa la 73 km adancime dar, atentie, pe centru-vest, in extremitatea vestica a Muntilor Vrancei.
Oricum, in Vrancea, magnitudinea maxima tinde sa creasca pe masura cresterii adancimii. Magnitudinea devine mai mare pentru surse mai adanci.

Erata: a mai fost si cutremurul din 11 octombrie 1997:

11.10.1997 19:00:00 UTC 45,80N 26,80E 110 km 5,0

Cel din 2009 a fost pe centru langa NEREJU:

25.04.2009 17:18:48 UTC 45,68N 26,62E 110 km 5,7

Celelalte din perioada 1978-1990 au fost asa:

01.08.1985 14:35:04 UTC 45,73N 26,62E _93 km 5,6
30.05.1990 10:40:06 UTC 45,83N 26,89E _91 km 6,7
31.05.1990 00:17:47 UTC 45,85N 26,91E _87 km 6,1

Ramane totusi frecventa mult mai mare a cutremurelor cu magnitudini de la 5,0+ pe partea inferioara, palierele adanci, cu localizari epicentrale pe centru, centru-vest sau sud-vest, dar cele de pe centru fiind dominante.
 
Cutremurul de azi-noapte din Dobrogea nu e ceva nou. In Dobrogea Centrala se produc cutremure crustale, Ion Atanasiu le numea cutremure "chimerice". Epicentrele lor se afla intre BABADAG, TOPOLOG si COGEALAC. Sunt totusi seisme mai slabe decat cele din Dobrogea de Nord. Daca seismele din zona TULCEA-BESTEPE, de pe falia Sf. Gheorghe, pot atinge magnitudini maxime de 5,2-5,4 grade, magnitudinea maxima a cutremurelor din Dobrogea Centrala nu depaseste 4,5-4,7 grade, iar intensitatea cea mai mare poate sa fie de IV-V grade in zona epicentrala. De asemenea, frecventa acestor seisme este semnificativ mai mica decat a celor din Nordul Dobrogei.
 
In martie 2016 s-au produs in zona Vrancea DOUA cutremure cu ML=4,1, conform catalogului ROMPLUS revizuit:

http://www.infp.ro/wp-content/uploads/2015/12/romplus.cat_.txt


2016/03/01 11:06:12.97 45.8075 26.9778 65.0 4.1
2016/03/18 07:47:11.61 45.7263 26.7098 116.1 4.1


Fac aceasta precizare pentru a preveni diferite speculatii alarmiste la care sunt unii tentati. E vorba de catalogul ROMPLUS care contine datele revizuite, vad ca acum pe langa Mw ei dau si magnitudinea ML pe scara Richter, ceea ce este foarte bine.
Deci iata ca e o mare deziluzie pentru amatorii de speculatii alarmiste. Vedeti de ce eu nu prea ma grabesc sa decretez blocaj si alte fantezii din astea ? Na, avem doua seisme de 4,0+ in martie, iarasi e un caz de Quod erat demonstrandum. Se agita unii fara rost, le recomand sa fie mai calmi, viata e totusi frumoasa, noi oamenii ne-o stricam cu temeri sterile si facem din tantar armasar pentru orice fleac.
 
Este foarte clar ca situatia actuala din Vrancea este una normala, nu se vede nimic intr-adevar iesit din comun, am avut de la inceputul anului 3 cutremure cu magnitudini 4,0+, conform catalogului ROMPLUS revizuit (completat cu magnitudini ML, nota buna pentru asta, chiar foarte buna, da-da):


2016/01/07 02:28:38.56 45.5232 26.293 117.3 4.1
2016/03/01 11:06:12.97 45.8075 26.9778 65.0 4.1
2016/03/18 07:47:11.61 45.7263 26.7098 116.1 4.1


Dragii mei, iata ca se dovedeste ca am avut deja 3 cutremure cu ML 4,1 in primele 3 luni ale anului, ceea ce este un ritm tipic de activitate seismica pentru Vrancea. Nici vorba de cai verzi pe pereti, blocaje si alte fantezii.
 
Eu imi mentin parerea ca este mai probabil ca cel putin pana in 2017-2018 sa nu avem cutremur cu ML 5,5+ in Vrancea. De asemenea, cel putin pana in 2018-2020 nu este probabil un cutremur mai important (MGR 6,4+). Diversi cobe si alarmisti de duzina se suie pe pereti si isi scot ochii de necaz, dar imi pare tare rau pentru ei, chiar nu am ce sa le fac. =)) =)) =))
 
Eu sunt mai prudent si mai rezervat in ceea ce priveste aprecierile cum ca vine si cand vine un cutremur mare in Vrancea. S-a dovedit deja ca Vrancea nu misca asa usor, nu exista conditii fizice pentru desprindere, asta e, imi pare tare rau pentru danezia care s-a hazardat sa declare ca pana in ianuarie 2016 vine, cica, un cutremur de magnitudine 6,8. Danezia, nici macar nu ai justificat o astfel de afirmatie foarte grava, de tip Hancu. Ma bucur de fapt ca nu ai avut dreptate, oricum eram convins ca nu se va intampla nimic deosebit in zona seismica Vrancea, si se vede cine a avut dreptate. :banana:banana:banana:banana:16::16::16: Se vede ca seismicitatea regionala pe Turcia-Iran este aproape NULA, nu stiu cum aveti voi pretentia sa miste Vrancea cine stie ce ? Pana una-alta, se confirma ca Vrancea nu prea misca daca nu misca semnificativ si undeva la Sud-Est de Marea Neagra. Dorsala Andrusov din Marea Neagra, da ? Iata ca nu am batut campii cand am spus ca nu vine prea curand ceva mare. Unii m-au facut isteric, Furer sau mai stiu eu cum, dar: CINE RADE LA URMA RADE MAI BINE. Mai am si eu satisfactii fiindca Mama Natura mi-a confirmat pana acum asteptarile, mai ales cand v-am zis in 2012 ca in perioada 2013-2014 ne putem astepta doar la cutremure de 5,5-5,7 grade in Vrancea.
 
Am spus in repetate randuri un lucru si il repet. Vrancea e altfel decat alte zone seismice, nu merge treaba cu "sunt mai multe cutremure mici/moderate, deci se descarca si scapam de un cutremur mare". Nu e asa, ba chiar de obicei e cam pe dos, cu variatii de la caz la caz, dar cu atentie ca nu orice cutremur moderat de magnitudine 5-5,5 grade, de exemplu, anunta neaparat unul mare pe termen scurt. Daca Vrancea nu prea da cutremure perceptibile de 4,8+, pai nici cutremure mari nu prea poate da, mai ales in absenta unei seismicitati regionale semnificative (in Nordul si Nord-Vestul Iranului, pe faliile EAF si NAF...). Pana acum s-a confirmat treaba asta.

1940: activitate in crestere in perioada 1938-1940;
1945: activitate ridicata in perioada 1941-1944;
1977: activitate in crestere in perioada 1973-1976;
1986: activitate ridicata in perioada 1981-1985;
1990: activitate ridicata in perioada 1987-1989.

In perioada 2015-2016 activitatea vranceana se dovedeste a fi mult mai slaba decat in perioadele mentionate anterior. Nu cred ca sistemul tectonic vrancean "are timp" sa se destabilizeze suficient de mult pana cel putin in 2017-2018. Mai ales ca si pe Turcia-Iran seismicitatea e practic ZERO!!! De cand nu a mai fost in Iran, chiar nu mai conteaza zona, un cutremur macar de 5-5,5 grade ? Pai scuzati-ma, dar contextul regional este total defavorabil, deocamdata, unei intensificari semnificative a activitatii seismice vrancene. Nici nu avea cum sa se produca un cutremur de magnitudine 6,8 pana in ianuarie 2016, era aberant.
 
GeoX a spus:
E imi pare tare rau pentru danezia care s-a hazardat sa declare ca pana in ianuarie 2016 vine, cica, un cutremur de magnitudine 6,8. Danezia, nici macar nu ai justificat o astfel de afirmatie foarte grava, de tip Hancu. Ma bucur de fapt ca nu ai avut dreptate, oricum eram convins ca nu se va intampla nimic deosebit in zona seismica Vrancea, si se vede cine a avut dreptate. :banana:banana:banana:banana:16::16::16:

Salut GeoX, hai sa nu fim rautaciosi.
Imi recunosc afirmatia insa ulterior am incercat sa o motivez si sa ofer si niste conditii de infirmabilitate.

Ulterior conditiile de infirmabilitate s-au indeplinit asa ca am renuntat deocamdata la microbul seismic si desigur am zis si pe forum ca a picat prognoza de multa vreme.

In fine lehamitea pe subiectul asta a devenit atat de mare incat pana la urma am renuntat (deocamdata) sa mai cheltui banii pentru a imi face asigurare obligatorie sau facultativa.
 
Sa stii ca in vara lui 2006 invocam si eu o asa-zisa lacuna seismica si eram cam agitat, in contextul bine-cunoscutelor prognoze pe termen lung ale lui Enescu, Radulian, Purcaru- toate insa infirmate cu brio ulterior, intrucat nici pana acum, in anul de gratie 2016, Vrancea nu a "binevoit" sa miste nici macar la nivelul din 2004. In timp am invatat sa fiu ceva mai ponderat in ceea ce priveste cutremurele mari din Vrancea, fiindca s-a dovedit deja ca nu misca prea usor, greu-greu de tot blocul litosferic vrancean isi va schimba starea. Si examinand perioade anterioare ultimelor doua secole se vede ca Vrancea a avut perioade de peste 20 de ani fara cutremure cu magnitudini in jur de 6,0 sau mai mari, si perioade de 60-100 de ani fara cutremure cu MGR > 7,0.

Si da, am microbul seismic, dar cu orientare mai spre fenomene ca atare, nu spre cum eram acum 10 ani.
 
Cutremurul din aceasta seara face, evident, parte dintre cele care se produc frecvent in gruparea central-vestica de la PIETRELE INSIRATE. Tipic pentru variatiile obisnuite ale seismicitatii vrancene.
 
Daca va mirati ca, pe ansamblu, activitatea seismica vranceana e una relativ slaba, va atrag atentia ca si la nivel regional nu avem cine stie ce cutremure, Turcia si Iranul sunt practic moarte seismic, unde erau vremurile de altadata cand in Iran vedeai cel putin un cutremur moderat in fiecare luna ? Ha ? Asta e situatia, ce sa ii faci. Activitatea seismica vranceana a scazut treptat dupa maximul din 2013-2014. Scaderea treptata (si nu brusca) a seismicitatii vrancene arata ca am intrat intr-o perioada inter-maxim, oricum e improbabil sa mai vina un cutremur moderat cu ML 5,5+ mai devreme de 2017-2018. Mai vedem ce se intampla cu seismicitatea regionalaTurcia si Iranul cunosc CEA MAI SLABA ACTIVITATE SEISMICA DIN ULTIMII ANI.
 
Vom vedea cat va tine perioada asta caracterizata prin seismicitate regionala scazuta, mai ales in Turcia si Iran. In orice caz, tinde sa confirme ce am spus, ca cel putin pana in 2017-2018 nu sunt sanse sa avem un cutremur in Vrancea cu magnitudinea ML 5,5+. Adica fix pana cel putin la implinirea periodicitatii intrinseci vrancene de 4-5 ani, in raportul cu maximul precedent din 2013-2014. Faptul ca au fost cutremure in Hindu Kush nu inseamna ca automat vine ceva imediat si in Vrancea. Reactia regionala trebuie sa fie intai, si pe urma mai discutam. Dupa cutremurul din 2002 din Hindu Kush tot au trebuit doua cutremure de 6,0+ in Estul Turciei in 2003, pe fond de seismismicitate vranceana redusa in acel an, pentru ca in 2004 sa vina cutremurul vrancean de magnitudine 6,0. Deci eu asta spun, ca nu se misca asa usor cum cred unii, nu e nici o rautate in faptul ca sunt foarte rezervat fata de abordarile excesiv de pesimiste dar care nu au fundamente reale.
De fapt, starea blocului litosferic nu s-a mai schimbat deloc fata de etapa post-1990, in ciuda unor cutremure moderate produse in perioadele 1999-2001, 2004-2005, 2009, 2013-2014. Am impresia ca va fi nevoie de ceva cu totul extraordinar, ceva intr-adevar remarcabil undeva la Sud-Est de Marea Neagra pentru ca Vrancea sa "binevoiasca" sa isi schimbe starea. Dar:

-aproape toata falia Nord-Anatoliana s-a rupt in secolul al XX-lea;
-falia Est-Anatoliana s-a rupt in secolul al XIX-lea, iar segmentele acestei falii se rup, de obicei, mult mai rar decat cele ale NAF.


Si atunci, intreb eu oarecum retoric, "ce e de facut" ca baba V. sa "schimbe macazul" ? Ce ar mai fi de rupt pe la Sud-Est de Marea Neagra ??? Daca mai e ceva... :d Pentru ca, asta e, deocamdata "nu a schimbat macazul", e clar. Uitati-va si la frecventa mica a seismelor cu ML 4,8+. Pai inaintea cutremurelor din 1940, 1945, 1977, 1986 si 1990 am avut mai des seisme perceptibile, cu magnitudini de la 4,8 in sus, precum si anumite tipuri de cutremure moderate cu ML 5,5+, cel putin unul dintre acestea pe partea central-vestica. Deocamdata nu este cazul.

Sau sa mai fie nevoie de alte 2-3 perturbatii majore initiate in Oceanul Indian. Pai ce facem, ca in aceste conditii...ne apropiem frumos de anul 20402040 ? Iata totusi ca exista argumente serioase in acest sens.
Sa vedem totusi daca in perioada 2018-2020 mai misca ceva serios prin zona Ins. Macquarie pe acolo, la tripla jonctiune din Sudul Australiei. De acolo poate sa mai "plece" ceva...
 
Back
Sus