• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Pana una-alta, toate cutremurele vrancene moderate cu ML 5,5+ dar si cele mari au venit pe fondul unor seismicitati regionale importante. E suficient sa ne uitam la ce s-a intamplat in cazul cutremurelor din 1999-2001, 2004-2005, 2009, 2013-2014 ca sa vedem acest lucru. Nu merge chestia cu variaza nu stiu-ce si gata, vine cutremurul sau, daca nu vine in decembrie, vine in ianuarie, daca nu e in ianuarie, e in februarie, daca nu e in februarie, sigur e in martie-aprilie. Asta e metoda Purcaru si e o aiureala. Fenomenele sunt interesante si nu prea vin chiar asa din senin, la intamplare. In ceea ce priveste cutremurele mari, ele vin, indiferent de tipul lor, dupa cel putin cativa ani la rand cu mai multe cutremure perceptibile in fiecare an, cu cresteri de magnitudini ML la valori in jur de 5,5 sau chiar depasind semnificativ uneori acest prag de 5,5.
 
Sa scapam anul asta si anul viitor, cat timp axa nodurilor mai este inca aliniata la linia echinoctiilor. Apoi urmeaza alinierea la directia periheliu-afeliu. Nu am mai avut cutremur mare cu o astfel de aliniere de mai multe sute de ani, dar cine poate sa stie. Incepand din 2020 urmeaza trecerea axei nodurilor de directia afeliului. Nu prea sunt exemple de cutremure mari cu o astfel de aliniere, doar seisme ceva mai mici, cum a fost cel din 1908.

In studiul materialelor, la partea de emisie acustica exista asa-numitul efect Kaiser. Astfel, la o solicitate ciclica, semnalele de emisie acustica sunt generate doar dupa ce se depaseste nivelul anterior al incarcarii. Ceva similar cred ca se petrece si in Vrancea unde amplitudinea mareelor terestre este modulata de miscarea retrograda a axei nodurilor lunare intr-un ciclu de 18.6 ani.
 
Exista totusi o periodicitate clara, incontestabila, remarcata mai ales in cazul cutremurelor moderate si puternice. Sunt deja "standard" intervalele de 4,5 ani, 9 ani, 18 ani, 27 de ani, 36 de ani...
Dar mai e si caracterul cvasi-sezonier impresionant:

25 octombrie 1446
24 noiembrie 1516
8 noiembrie 1620
26 octombrie 1802
26 noiembrie 1829
13 noiembrie 1868
6 octombrie 1908
10 noiembrie 1940
octombrie-noiembrie, da. Asa vin ele, ce sa ii faci, asta e fizica fenomenelor generatoare si corelate. E chiar treaba de fizica pura, totusi. E frumoasa fizica asta, totusi. :D
 
Da, iar dintre cutremurele din octombrie-noiembrie, cele mari, cu magnitudinea +7.5 (1446, 1516, 1620, 1802, 1940) vin intr-o serie cvasi-ciclica cu perioada de aproximativ 35.5 ani.

1516-1446=70 ani, adica 2*35.5=71 ani
1620-1446=174 ani, adica 5*35.5=177.5 ani
1802-1446=356 ani, adica 10*35.5=355 ani
1940-1446=494 ani, adica 14*35.5=497 ani
 
O sa continuam discutia si la Tipuri de cutremure vrancene, dar e de remarcat ca in octombrie-noiembrie cutremurele mari sunt de obicei de adancime foarte mare, 135-160 km. Sunt niste semne de intrebare in cazul din 1908; in cataloagele lui Radu si, respectiv, Marza, cutremurul din 1908 e dat cu o adancime de 150 km; in catalogul online ROMPLUS apare cu 125 km.
 
21 mai mareea terestra atinge maximul, sa vedem daca reactioneaza in sfarsit si Vrancea cu ceva cat de cat, macar in genul cutremurelor lunare tipice.
 
Da, deci se apropie maximul mareic de Luna Plina din 21 mai, fireste ca incepe si Vrancea sa scartaie discret. Nu exclud posibilitatea producerii a 1-2 cutremure cel putin din clasa evenimentelor lunare in perioada de pana in 23-24 mai.
V-am mai spus care e taxonomia pe magnitudini si frecvente de aparitie:

cutremure lunare: ML=3,5-3,9;
cutremure cvasi-lunare: ML=4,0-4,5;
cutremure anuale: ML=4,6-4,8/4,8-5,1;
cutremurele cu ML 5,2+ nu fac parte, de obicei, din clasa evenimentelor cu aparitie anuala, desi uneori se mai intampla sa apara si in ani consecutivi (2004-2005, 1999-2002, 1990-1993, 1985-1988). In medie insa, nu avem cutremure cu magnitudini de la 5,2 in sus chiar in fiecare an. Ultimul cutremur subcrustal cu o astfel de magnitudine a fost cel din 6 octombrie 2013 (ML=5,6).
 
Sa vedem daca trece faza de Luna Plina si in 3-4 zile ar putea si Vrancea sa reuseasca un eveniment din clasa celor lunare, poate cvasi-lunare...de evenimentul anual3,5-3,9 sau 4,0-4,5 e cam tot ce s-ar putea intrezari. Mare minune sa reuseasca Vrancea sa dea cutremurul anual in perioada imediat urmatoare, adica ceva cu ML in jur de 4,8. Sigur ca nu se poate spune sigur nu, dar cam asta ar putea fi maximul ce poate fi asteptat acum. Mai discutam pana in octombrie-noiembrie.
Reamintesc ce inseamna pentru Vrancea (ca seismicitate subcrustala):

-cutremur lunar: ML=3,5-3,9;
-cutremur cvasi-lunar: ML=4,0-4,5;
-cutremur anual: ML=4,6-4,7/4,8-5,1.

Cutremurele cu ML 5,2-5,4 si cele cu ML din clasa 5,5+ nu apar, de obicei, in fiecare an, desi mai sunt cazuri in perioade de crestere. In cazul celor din clasa 5,5+ avem regularitatea clasica de aparitie la 4-5 ani (singulare sau multiple).
In concluzie, s-o vedem "ce poate" in runda asta. Lunarul, cvasi-lunarulanualul
 
Mici "scartaieli" crustale la limita judetelor Vrancea si Buzau, intre DUMITRESTI si BISOCA. Maine, 21 mai, avem maxim de Luna Plina, sa vedem in urmatoarele 4 zile daca mai reactioneaza si zona adanca. Nu e de asteptat cine stie ce, poate unul sau doua evenimente din clasa celor lunare/cvasi-lunare; sau poate se straduieste si Vrancea sa scoata un cutremur anual. Sunt curios pentru perioada de pana in 24-25 mai. De obicei Vrancea mai misca in perioada asta. Pe extern, avem doar cateva cutremure mici in Iran, plus ceva miscari slabe in Asia continentala si in Oceanul Indian,
 
Am mai zis candva. Tot asa de beat eram.
Nu stiu cum este posibil sa facem statistica avand la dispozitie
date din ultimii 200 de ani in conditiile in care evenimetele
in Vrancea se produc de milioane de ani?
Cutremur "lunar,cvasi-lunar,anual". ok
Dar un milenar ? Un cvasi-milenar ?

Desigur ca se poate gazi explicatia ca "se descarca" la 40-70 de ani
si nu are cum sa vina unul super-mare la , sa zicem, 5000 de ani.
Asta numai daca consideram un 7.8 maximul din milioanele de ani anteriori.

Cat e ilogic este ce am zis mai sus?
 
Daca nu tii cont de fenomenele ca atare, dar si de procesele geotectonice actuale, fireste ca se poate specula oricat. Deocamdata deplasarea microplacii Marii Negre spre Vrancea este de CATIVA MILIMETRI PE AN, rezultate stabilite de geofizicieni si geologi. Deocamdata ideea e ca au trecut aproape 12 ani de la cutremurul din 2004 si 26 de ani de la cel din 1990 si nu s-a intamplat nimic grav, demonstrand faptul ca temerile exagerate nu aveau cum sa se confirme. Vrancea nu crapa major chiar peste noapte, s-a vazut deja, in ciuda diversilor prezicatori de tot felul.
 
Sigur ca nu se poate exclude si un cutremur perceptibil cat de cat, dar nu ceva din cale-afara. Va reamintesc ca am intrat deja in ultima decada din mai, iar Vrancea are niste antecedente dragute, obisnuieste sa mai miste in perioada asta: 25 mai 1912, 27 mai 1932, 29 mai 1948, 30/31 mai 1990, 24 mai 2001. Putem avea ceva usor perceptibil,. dar ramane de vazut ce caracteristiti ar putea avea un eventual astfel de cutremuras. Oare cutremurul foarte adanc de la Sud-Vest de NEREJU din 8 mai ne "spune" ceva ?

8.05.2016 22h37min20sec UTC 45,68N 26,64E adancime 162,7 km ML=3,4
 
Acum, adica in urmatoarele 4 zile, ar cam fi ultima ocazie pentru Vrancea sa dea un cutremur perceptibil in perioada de primavara, pe urma scad semnificativ sansele de cutremur cu ML > 5,0 pana prin octombrie-noiembrie. Repet, chiar si in anii cu activitate slaba tot mai apare macar cate un cutremur perceptibil cu magnitudinea ML de la 4,8unul dintre acele cutremure usoare pe care le mai simtim din cand in cand, chiar in perioadele de stabilitate relativaoctombrie-noiembrie, nu-i asa ? Adica dam restanta si trecem clasa. :d
 
Prin cutremur usor perceptibil inteleg un eveniment cu magnitudinea de 4,8-5,1 sau de cel mult 5,2-5,4 3,5-3,9 sau chiar un pic peste 4,0. Doar asa ceva se poate avea in vedere acum. Nu poate sa fie ceva semnificativ acum, totusi.
 
Se vede oare o conjunctie global-regional-intern (influenta mareei terestre asupra stressului vrancean vertical) ?

Global: miscari repetate in Asia continentala, inainte si dupa miscarea intra-placa din Australia. De remarcat seria de cutremure din regiunea Vest Xizang-Nepal. Sigur, cutremurul din Australia a fost de tip INTRA-PLACA, e greu sa il corelezi direct cu dinamica placii Indo-Australiene, totusi nu exclud niste influente;
Regional: decrosare in Egipt langa Marea Rosie, cutremure repetate in Siria, Iran (cam adanci unele dintre ele), cutremurul de la granita Turcia-Siria langa Antioch (aici ar fi niste chestii interesante, o sa mai discutam mai in detaliu la alt topic);
Internoctombrie-noiembrie. Repet, eu iau in considerare doar unul sau mai multe cutremure din una sau mai multe dintre urmatoarele categorii de frecvente de aparitie per clase de magnitudini:

cutremur lunar: ML 3,5-3,9;
cutremur cvasi-lunar: ML 4,0-4,5;
cutremur anual: ML 4,6-4,7/4,8-5,1;
cutremur cu aparitie tipica la interval mai mare de 1 an: ML 5,2-5,4

Nu dau sanse prea mari pentru un cutremur moderat cu ML 5,5+ deocamdata, avand in vedere antecedentele din 1999-2001, 2004-2005, 2009, 2013-2014. Vedem daca reuseste sa miste in perioada urmatoare, sa zicem pana pe 25 mai, e o perioada oarecum optima pentru miscari in Vrancea.
 
3,2!!! Nici macar cutremur cu frecventa lunara (3,5-3,9
 
Toate cutremurele mai mari vin dupa perioade cu mai multi ani la rand avand multiple evenimente perceptibile in fiecare an:

1940: dupa activitatea crescuta din 1938-1939;
1945: dupa activitatea crescuta din 1942-1944;
1977: dupa activitatea crescuta din 1973-1976;
1986: dupa activitatea crescuta din 1983-1985;
1990: dupa activitatea crescuta din 1987-1989

Macar vreo 3 ani la rand cu evenimente multiple avand magnitudini ML 4,8+, cu seismicitate regionala ridicata. Altfel, slabe sanse sa miste. Asta e situatia. Ultimul cutremur vrancean cu magnitudinea ML 4,8+ a avut loc la 29 martie 2015. Si acum suntem in 23 mai 2016 si nimic. Nu prea e ceva specific pentru perioadele care ar preceda seisme mai semnificative (MGR 6,4+). Vrancea e altfel. Daca nu e in stare sa dea macar cutremure de 4,8 grade, nu prea poate sa dea nici evenimente mai mari. Eu imi mentin parerea ca VA TREBUI SA SE INTAMPLE CEVA CU TOTUL SI CU TOTUL EXTRAORDINAR LA NIVEL CEL PUTIN REGIONAL PENTRU CA INTREGUL SISTEM VRANCEAN SA ISI SCHIMBE STAREA POST-1990. Sa vedem totusi cand apare primul cutremur de 4,8+, recunosc ca mi s-au lungit urechile de cand il tot astept si ...nu vrea si pace, ce sa ii faci, nu vrea, nu poate, in ciuda profetiilor penibile ale unora si altora. Sa vedem, poate-poate in octombrie-noiembrie se milostiveste si baba si scoate si ea un 4,7-4,84,8-5,1/5,2-5,4 aduce cu sine UITAREA. Pur si simplu uita lumea ce e aia cutremur, uitam ce e cu cutremurele astea si se cufunda lumea intr-o DOLCE FAR NIENTE. O fi bine pe moment ca nu sunt sanse de cutremur mare prea curand, dar macar micile cutremure perceptibile anuale ne mai aduceau aminte, cat de cat, ca undeva acolo jos la Curbura mai e ceva mobilitate. Acum practic nu mai avem, cel putin deocamdata, nici macar acele cutremure anuale care se mai simteau si la Bucuresti cu intensitati de III pana la III-IV grade, fleacuri oricum, dar macar in fondul natural mediu de seismicitate. Adica exista si dezavantaje ale unei astfel de perioade care, sigur, pe moment este foarte buna fiindca nu ne tulbura nimic. Oricum a cazut cu brio teza ca trebuie sa vina cutremur puternic in Vrancea la fiecare inceput de secol. Nu mai e adevarata treaba asta. Deci Vrancea ne surprinde, de data asta, prin infirmarea tezei ca la fiecare inceput de secol vine un mare cutremur.
 
Deci: sa asteptam sa se reia cutremurele perceptibile cu ML 4,8+ si sa vedem ce mai e la nivel regional. Pana atunci, asta e.
 
Deci...se pare ca trebuie sa asteptam toamna, perioada octombrie-noiembrie, pentru un amarat de 4,8+. In orice caz, este evident ca e importanta pentru Vrancea si seismicitatea regionala, indiferent ca e vorba de zone care ne influenteaza direct sau nu. Altadata IRANUL AVEA LUNAR CUTREMURE CU MAGNITUDINI DE PESTE 5,0 GRADE. ACUM E ZERO, DAR CHIAR ZERO, CRED CA E CEA MAI SLABA ACTIVITATE SEISMICA PE CARE AM VAZUT-O IN IRAN DE CEL PUTIN 10 ANI. NICI TURCIA NU CIRIPESTE SEISMIC CINE STIE CE. Asta e situatia, asa ca eu nu ma mir ca nici Vrancea nu prea "se straduieste". Nu prea vin tensiuni la nivel regional. Nu vin si pace, daca nu vor sa vina, asta e. :d V-am zis eu ca e treaba de durata mai lunga, chiar mult mai lunga decat credeam eu. Doar un 3,2 in Muntii Buzaului a reusit Vrancea in aceste zile. Ce rusine pe capul ei, mai mare rusinea, da-da. :)) =)) Adica nici macar un 3,5-3,7, necum 4,0+, necum 4,8+Somnoroase p?s?rele
Pe la cuiburi se adun?,

Noapte bun?!

Doar izvoarele suspin?,

Dorm ?i florile-n gr?din? -


Trece leb?da pe ape


Somnul dulce!

Peste-a nop?ii feerie

Totu-i vis ?i armonie -
Noapte bun?!

=)) =)) =))
 
Eu merg intotdeauna pe ce se intampla la momentul curent, nu pe speculatii si pe dorinte bizare ("daca vine nu stiu unde, sigur crapa si in Vrancea"), abordari utopice oricum. Si ce se intampla acum e cu totul diferit de ce s-a intamplat in anii care au precedat cutremurele puternice din 1940, 1945, 1977, 1986, 1990. Vrancea nu misca semnificativ decat dupa mai multi ani consecutivi cu instabilitati seismice, deci cu multiple evenimente perceptibile in fiecare an (ML 4,8+) si cu cresteri consecvente de seismicitate regionala. Mai vedem pana la toamna, fireste, dar orisicum...Vrancea nu misca serios asa peste noapte, pana acum s-a vazut asta. Chiar si in anii care au precedat cutremurul cu rupere fragila din 1977 au fost cresteri de seismicitate:
1973: doua cutremure cu ML 5,6 si 5,1;
1974: un cutremur cu ML 5,4;
1975: doua cutremure cu ML 5,3 si 5,1;
1976: un cutremur cu ML 5,6

Asta fara sa iau la socoteala si cutremurele cu ML in jur de 4,8 grade care au existat in anii respectivi (1973-1976).
Deocamdata e o faza stabila, ultimul cutremur cu ML 4,8+ a avut loc la 29 martie 2015. Mai vedem pana in toamna daca reuseste sa mai creasca si seismicitatea regionala, eu vorbesc numai pe ce e acum.
 
Back
Sus