• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 1 decembrie 2012

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Am simtit putin acest cutremur. Stateam in fotoliu, citeam o carte si mai aruncam o privire la tv, avand insa si laptopul in fata. La vecinul de sus latra pechinezul, ma miram ca de 5 minute tot latra si nu se mai oprea. Acum cand scriu nu mai latra.
La un moment dat, aud un troznet usor, scurt, si simt o usoara trepidatie a podelei, cu o durata pe care o estimez la 2-3 secunde. Cam asta a fost.

Bucuresti, Berceni, bloc P+4 din prefabricate, etaj 2.
 
Cam asa s-a simtit si la mine, s-a miscat putin scaunul 2-3 secunde.
 
Personal, daor am auzit un troznet al peretilor, insa nu stiu cum dar nu am simiti nici un fel de miscare cu toate ca stateam pe un scaun de birou din acel cu roti, deci in mod normal trebuia sa ma clatin macar putin insa se pare ca nici de data asta nu am avut "bafta" de la simtii. Am uitat sa mentionezi ca stau in Bucurersti. Lacul Tei la ultimul etaj. Destul de ciudat din punctul asta de vedere ca nu l'am simtit.
 
[font=helvetica, arial, sans-serif]s-a miscat putin scaunul 2-3 secunde si gata[/font]
 
Pe mine m-a prins in pat, ma uitam la un film.
Am simtit o mica trepidatie.
Mai mult de 4 grade nu i-as fi dat.
Asta pentru ca este casa pe structura de lemn si absoarbe socurile mult mai bine.
 
si la piatra neamt s-a simtit...s-a clatinat podeaua 2 secunde...si lustra...
 
Bucuresti - Militari - zona Lujerului
Bloc, et. 5 din 10

Intre 3 si 5 secunde s-a simtit destul de intens...Ca si acum, stateam in fata monitorului si urcam niste torrente. M-am miscat cu scaunul stanga dreapta lin de tot dar am mai prins cutremure si mi-am dat seama imediat ce-a fost. Am mers in bucatarie unde atarna o asa zisa semi-lusrtra si intr-adevar m-am convins ca fusese cutremur, Nevasta-mea doarme, fi-mea la fel....le-am lasat sa doarma in continuare dar marturisesc ca m-a luat spaima. La cel din '86 noaptea aveam 10 ani, ca si pe cel din '92...le-am simtit din plin iar acum orice mica leganare naturala o percep cu groaza. Paradoxal: pe cat de mult imi plac cutremurele, pe atat de frica imi este de ele.
 
S-a simtit si in Berceni, Aparatorii Patriei, etaj 5 din 8. Eram in fotoliu la Tv si l-am simtit cam 2..3 secunde.

Bafa tuturor.
 
Berceni etj2 s-a simtit f.usor, doar 2 din 6 persoane aflate in casa l-au simtit.Brrr...
Ma uitam la film la TV si s-a leganat usor patul..Pisica nu a dat semne ca i-ar pasa :D
 
Rahova - Calea Rahovei, et 5 din 8. S-a simtit bine asa incat sa ne dam seama 2 persoane ca a fost cutremur. S-a simtit miscarea pe orizonatala, din scaun de birou, din pat si lustra o usoara leganare.
 
sunt din bucurestii si nu am simtit nimic,ma sunat prietenii de miau zis ca a fost cutremur.si am zis sa bag un ochii pe google.ro sa vedem ce se spune. :D
 
L-am simtit.Stateam la laptop si vb pe chat ...a fost 3-4 secunde durata,dar intens.Sotul era in pat in dormitor si a simtit usa de la balcon ca avea zgaltaie.Stau la etajul 3,in sectorul 5,Bucuresti.
 
In titan, in sectorul 3 la etajul 2 din 10 nu s-a simtit nimic si culmea e ca ma uitam pe mobotix exact atunci la 22;52...si am vazut cum incep sa miste acele mai ales cel de pe low amplification, m-am ingrozit de ce vad si ma asteptam sa cada blocul pe mine. Din fericire nu s-a simtit nimic doar s-au leganat putin lustrele din hartie de la ikea. m-am lecuit de mobotix pe anul asta...
 
florin link a spus:
In titan, in sectorul 3 la etajul 2 din 10 nu s-a simtit nimic si culmea e ca ma uitam pe mobotix exact atunci la 22;52...si am vazut cum incep sa miste acele mai ales cel de pe low amplification, m-am ingrozit de ce vad si ma asteptam sa cada blocul pe mine. Din fericire nu s-a simtit nimic doar s-au leganat putin lustrele din hartie de la ikea. m-am lecuit de mobotix pe anul asta...
Tot in Titan, 5 din 9, 4 persoane in casa, niciuna nu a simtit. Pisica nici atat. In schimb am aflat ca langa Buzau s-a simtit - trosnet si o mica zgaltaiala.
 
S-a simtit bine si la Bacau,niste usoare zgaltaituri pe orizontala,cateva secunde...am animale,insa doar o pisica s-a comprtat foarte ciudat,cum anume?miauna fara rost privind atenta un ceas de perete sau pur si simplu cauta colturile camerelor si miauna privind spre tavan...acum doarme!?
 
La Iasi cutremurul s-a simtit pentru 2-3 secunde, eram in pat, ma uitam la tv.
 
sa simtit si la buhusi,a inceput sa scitie mobila si patul in timp ce dadeam o tura prin pat sa .............
 
Cutremurul s-a resimitit si in zona Lacul Tei (etajul 8). Au fost doua unde de soc, pe orizontala, la circa 5 secunde interval.
 
Back
Sus