• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 1 decembrie 2012

Mihaela M link a spus:
La Iasi cutremurul s-a simtit pentru 2-3 secunde, eram in pat, ma uitam la tv.
Da, si la Iasi s-a simtit. Nu s-a zgaltait nimic, doar au trosnit peretii si s-a auzit un vuiet. Dupa aceea cainii au latrat vreo douazeci de minute.
 
locuiesc in partea de s/v a Bacaului la casa , a aparut un zgomot profund ca si cum ar trece o masina f. puternica, dar stiind ca suntem in afara traficului am avut tendinta de a ma uita spre cer sa vad daca nu cumva un avion trece mult prea aproape de pamint, acest zgomot s-a manifestat citeva minute inaintea cutremurului propriuzis, apoi trepidatia caracteristica a tinut citeva secunde bune.
 
L-am simtit (constientizat) ieri, dintr-un fotoliu, in timp ce ma uitam la tv. Am tot schimbat canalele tv, sa vad daca se vorbeste despre cutremur, dar... nimeni si nimic. Mi-au trecut prin minte fel-de-fel (urmarea replicilor, cat de scurta e viata, etc.). Sunt din Iasi (de parca ar mai conta cine, ce si de unde)...
 
la noi s-a simtit mai bine. s-a miscat biblioteca din sufragerie. asteptam si mai mult. stau la etajul 4 din 4, Buzau. 2 secunde, 3 .... multumesc ca a fost doar atat.
 
Este singurul cutremur pe care l-am simtit in ultimii ani, desi a fost mult mai mic decat cele din 2009 ... 2011. Eram in sufragerie pe canapea si butonam un aparat de radio. Am simtit ca se leagana usor canapeaua timp de 2 ... 3 secunde. M-am uitat imediat la lustra care se legana aproape imperceptibil. Motanul dormea linistit pe covor, se pare ca nu a fost deranjat de seism, nici cainii nu i-am auzit latrand (locuiesc la curte). Un cutremur mic, care trezeste amintiri de la cele mari ...
 
eu nu am simtit absolut nimic. a uitam la TV la acea ora. abia acum am aflat .....
 
dar în jurul orei 2,30, azi-noapte? a fost cutremur? că mi s-a mișat lustra (locuiesc la curte, nu la bloc, nu am etaj)
 
Nu a fost nici un cutremur perceptibil azi-noapte.
 
In Focsani s-a simtit. Miscarea a fost nord_sud, cam 2-3 secunde. Sa ne fereasca Dumnezeu! Am un Pechinez, dormea pe canapea si nu a simtit nimic. :D
 
Eu l-am simtit de la Iasi. ma uitam la Junior Eurovision si a inceput sa se zgaltaie masa si apoi monitorul. cam 5-6 secunde a durat. Etaj 4.
Exact in momentul cutremurului, (nu stiu daca intamplator sau are legatura cu cutremurul) in timp ce se dadea rezultatele voturilor telefonice din una dintre tarile din estul Europei, se intrerupse legatura.
 
Nu am simtit nimic.
Vaslui, et.2, bloc diagrame+prefabricate, P+4 facut dupa 77.
 
București, Cotroceni, etajul 1 din 3, s-a simțit ușor spre mediu din punctul meu de vedere ca un fel de curent puternic care a străbătut toată casa, s-au zguduit geamurile, apoi patul în care mă aflam, apoi a trecut spre partea de nord a casei zguduind ușile și geamurile de la baie, bucătărie, dormitor și de la intrare, în jurul orei 23 fără câteva minute, cam așa.

A fost o senzație destul de puternică, e ceva natural și frumos în același timp. Mi-a plăcut.
Simptomul principal a fost nefuncționarea netului :D
 
si eu l-am sesizat....mai bine auzit....eram la laptop si am auzit cum trepideaza usa bucatariei.....am crezut ca e curent,dar a fost DANSUL....stau in Pantelimon
 
...BACAU.....DESI A FOST SCURT, 2 SECUNDE, L-AM SIMTIT DESTUL DE PUTERNIC...CHIAR CREDEAM CA E DE INTENSITATE MAI MARE...
 
S-a simţit şi aici, uşor, dar s-a simţit câteva secunde bune. În pat lungit fiind, se simte mai bine decât în picioare.
Bloc monolit, et. 3, Brăila.
 
Sunt la pc . concentrat pe domnu` yahoo messenger si mesajele lui .. deodata .simt cu sunt impins usor cu scaunu in fata.. spre monitor .. si monitorul cum se misca ... rad . ies din camera . ma uit la fereastra camerei mele .. de pe hol .. si perdeaua se misca putin .. atata tot .
 
Tocmai ajunsesem acasa cu prietena si ma dezbracam, apoi m-am asezat pe canapea. Am auzit ca a trosnit putin biblioteca dar n-am crezut ca a fost cutremur pana ce am primit un telefon. S-a simtit slab la et. 2 al unui bloc cu 10 etaje unde eram eu si putin mai tare unde locuiesc ai mei, et.3, bl. 4 etaje.

@GX: Nu stiu ca nu eram acasa la mine, dar cred ca a fost prea mic ca sa se sperie rau. Un 2004 si iese ''scandal si nenorocire'' :D.
 
Vad ca a mai scris cineva din Bucuresti (lacul Tei) si descrie o experienta similara cu a mea: troznet de mobilier dar mai puternic decat "de obicei". Ma uitam la TV, am atintit ochii catre lustra - nimic... am mai ciulit urechea dar nu am mai sesizat nimic deosebit. Bloc din '76, 2/10. Nu am simtit nici o miscare. Dar m-am uitat la ceas - 22:50... ca sa vezi!
 
Back
Sus