• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 1 decembrie 2012

Sunt din Bacau si,sambata seara eram acasa,intr-un bloc construit in 1989,la etajul 1.Ma uitam la un film pe calculator,cand a inceput sa se legene usor patul,cu mine cu tot.Ma uit la lustra...nu se misca.Am crezut ca mi s-a parut si am continuat sa vizionez filmul.Dupa cca o ora,ma uit pe tavan...si realizez ca fosta lustra nu mai era.O schimbasem cu cateva luni mai inainte cu o aplica.Atunci...imi dau seama ca aplica nu se putea misca si ca a fost intr-adevar cutremur. Sar cu viteza la PC si...vad un mare cec rosu deasupra Vrancei pe emsc.
 
Eu eram la calculator , nu am simtit nimic dar dupa am vazut mailu de la EMSC :87: , l-am deschis si am vazut minunea , apoi am dat repede aici si am vazut detaliile :D
 
Berceni - Piata Sudului, 8/ultimul etaj, dansam, fumam un cui si beam a 6-a bere cu prietenii, am cazut pe jos...de la cutremur cred :D
 
Soseaua Iancului, etajul 12 in bloc din 1979 de 14 etaje. Stateam linistita si ma uitam la televizor. Nu am simtit nimic.
 
La Arad nu s-a simtit (evident), dar am sunat-o a doua zi pe mama, care l-a simtit la Vaslui, desi sta la parter (bloc de 4 etaje). Dupa cele 2-3 secunde de care vorbeste toata lumea, se astepta sa inceapa mai tare, dar s-a oprit. S-a dus imediat la tata, care era in bucatarie, dar acesta nu simtise nimic. Dovada statea in lustra de la bucatarie, care inca se misca usor.

Intre timp, in seara asta a avut loc cutremurul din Marea Neagra, l-am sunat pe fratele meu la Constanta (suntem o familie "imprastiata"), nu l-a simtit.
 
Back
Sus