• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 1977

Super pozele!
Bravo!
Nu vreau sa ma gandesc ce jale a fost si ce au simtit oamenii in clipele acelea.
 
[attachment=27:post_28_1134837611.attach][attachment=28:post_28_1134837655.attach]blocul Nestor
 
Maine termin de pus cap la cap si informatiile pe care le-am gasit eu si le voi posta aici.

Despre blocul de la Rosetti... povestea mai demult la televizor un tip care facuse parte din Sfatul Popular al Bucurestiului, ca in dimineata respectiva se dusesera sa vada la fata locului ce se intamplase. Fiind la Rosetti, in fata blocului prabusit, auzea cum suna un telefon prins sub daramaturi care - nu se stie cum - inca mai functiona. Telefonul a sunat de sub daramaturi ore in sir, se oprea pentru cateva minute apoi incepea din nou sa sune. Se intreba oare cata speranta mai era in cei care incercau sa apeleze telefonic cunoscutii din acel bloc, vazand ca nu raspunde nimeni.
 
[attachment=31:post_28_1134910723.attach][attachment=30:post_28_1134910693.attach]blocul din str. Poenaru Bordea
 
[attachment=33:post_28_1134910888.attach][attachment=32:post_28_1134910853.attach]blocul Simu
 
blocul Dunarea[attachment=34:post_28_1134911141.attach][attachment=35:post_28_1134911184.attach]
 
[attachment=36:post_28_1134911293.attach][attachment=37:post_28_1134911339.attach]blocul din str. Academiei
 
[attachment=38:post_28_1134912607.attach][attachment=39:post_28_1134912655.attach]blocul din str. Brezoianu 7
 
[attachment=41:post_28_1134912913.attach][attachment=40:post_28_1134912825.attach]Elena Ceausescu in fata blocului Nestor
 
[attachment=43:post_28_1134913458.attach]blocul din str.Sahia[attachment=42:post_28_1134913315.attach]
 
Alex ce s-a intamplat cu \"materialul\" pe care-l pregateai?? :biggrin:
Sincer abia astept sa aflu mai multe detalii despre acest dezastru.
 
din cate vad, ai vrut sa stergi praful de pe thread :biggrin:
Lasa ca daca Doamne-fereste chiar vine unul ca ala, sa vedeti ce se incinge linia...:harhar: Brrrrrrr !!!! Brrrrrrrrr....Doamne-fereste...pe bune :biggrin::unsure::harhar:
 
Nici nu vreau sa ma gandesc cati invadatori vin sa vada ce si cum iar acum putin le pasa. Habar nu au ce sa faca in caz de seism....
Nici in \'77 multi nu stiau si au reactionat instinctiv dar unii au fugit ca nebunii pe scari....
 
Nici nu vreau sa ma gandesc cati invadatori vin sa vada ce si cum iar acum putin le pasa. Habar nu au ce sa faca in caz de seism....
Nici in \'77 multi nu stiau si au reactionat instinctiv dar unii au fugit ca nebunii pe scari....

dodo, vorbim de perioade diferite, au trecut aproape 30 de ani, fara 7 luni, sper ca macar atata lucru sa fi invatat unii romani si anume sa nu ia decizii pripite in timpul unui seism. de altfel desi vad ca tot repeti \"chestia cu ce sa faci in timpul unui seism\" iti spun eu ca in afara de faptul sa astepti calma sa se termine si cum ar spune unii \"sa te rogi\" nu ai ce face, mai ales ca nici nu te poti misca cum o faci in mod normal. in momentele acelea realitatea e mai \"zdruncinata\".

din pacate ceea ce nu inteleg multi este faptul ca seismul \"deocamdata\" este un fenomen natural pe care nu-l putem controla si cu care trebuie sa ne obisnuim vrand-nevrand chiar daca are 7.5 grade si vine maine sau peste 3 ani. si in acelasi timp nici nu trebuie sa stai cu teama \"aoleu ce fac daca vine un seism mare ?\"
 
Earthquake eu am trait destule seisme pana acum. Nu stiu cum voi reactiona la un eventual cutremur dar pana acum am avut nervii tari. Cu toate acestea am vazut cum oameni maturi si trecuti prin viata, educati, etc au fugit in \'90 pe scari!
Trecusera prin 2 seisme mari cel putin si cu toate acestea alergau pe scari in spirala!!!
 
Dodo draga, eu cred ca EarthQuake are dreptate. Vrem nu vrem, cutremurele sunt un dat, o fatalitate de care nu putem scapa. Poate peste cateva milioane sau zeci de milioane de ani, daca presupusul fragment de litosfera oceanica din zona Curburii se va digera in manta...Dar cum tu, Dodo, nu poti astepta milioane de ani, va trebui sa te resemnezi cu ideea...:biggrin: Nici cei de la INFP, de fapt, nu stiu sigur nici cand vine Cel Mare, si nici cam ce magnitudine va avea. Pot face presupuneri, care vor fi confirmate in mai mare sau mai mica masura. Oricum, trebuie sa fim constienti ca exista o mare diferenta intre ce se spune oficial si o serie de lucruri de detaliu care nu se spun pentru public ! Asta e, Dodo, n-ai ce face !
In ce ma priveste, repet ce am mai spus si altadata: e inutil sa ma lamentez, sa ma urc pe pereti si sa gem ca aoleo vine cutremurul. O data si o data tot vine, de scapat nu scapam ! Dodo, retine zicala romaneasca: DE CE TI-E FRICA, DE AIA NU SCAPI !!!! :biggrin::harhar::harhar::17::26::17: Chiar conteaza pentru tine sa stii exact cand vine ??? (lucru imposibil, de altfel)...
Cineva spunea judicios ca seismele vrancene importante sunt oarecum perfide: SE PRODUC SUFICIENT DE RAR CAT LUMEA SA UITE UN EVENIMENT MAJOR PANA LA URMATORUL, DAR, PE DE ALTA PARTE, SUFICIENT DE DES ASTFEL INCAT E FOARTE PROBABIL CA FIECARE DINTRE NOI SA PRINDA, IN VIATA LUI, 2 CUTREMURE IMPORTANTE !!!!
Asa ca, Dodo, sezi binisor, ca de venit sigur vine, dar VINE CAND NU TE ASTEPTI !!! Si poate vine un DUBLET (unul mai mare si unul mai mic), se sperie Dodo de 2 ori...:harhar::harhar::harhar:
 
2 cutremure importante?????????
eu am prins mai multe:ack:
Am povestit la marturii ce si cum.
Sa va vad pe voi ce faceti in caz de seism. Nu unul de 4 R ci..unul serios....
La sfaturi sunteti experti:ack: dar cu practica stati prost:ack:
 
Dodo, prin cutremur important inteleg un seism vrancean cu magnitudinea STRICT MAI MARE DE 6,7 grade pe scara Richter, si, mai precis, de la 7,0 in sus !!!! Cutremurele vrancene de magnitudine 6-6 si ceva, chiar si de 6,5-6,7 grade, nu sunt totusi devastatoare. 7,0 este valoarea critica, Dodo ! Eu la asta ma refer. Nu la fleacuri de seisme de 6-6 si ceva. Intr-un secol, in Vrancea se produc 10-15 evenimente de magnitudine mai mare sau egala cu 6,0. Pe noi ne intereseaza seismele mai mari, de peste 6,7-7,0 pe scara Richter, deci cutremure care au intensitati maxime de cel putin VIII pe scara Mercalli. Cutremure precum cel din 27 octombrie 2004 nu pun probleme deosebite, ci se lasa doar cu ceva sperietura...de exemplu pentru Dodo, care incepe sa falfaie din aripioare...:biggrin::harhar::biggrin::harhar::harhar::harhar:
 
Back
Sus