• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 1977

Mai...in \'77 tineam tv sa nu cada, in \'86 m-am speriat dar nu am avut reactii aiurea, in \'90 m-am bagat sub prag, in 2004 scriam sms.
Cine e speriat de seisme? Eu sau voi?
 
Vom trai si vom vedea....
Oricum cui nu ii este teama de un seism major este ori nebun ori inconstient.
Frica este ceva normal...caci altfel fiecare dintre noi ar baga mana in priza, s-ar arunca in fata masinii, etc
 
Prefer sa fiu calm, sa imi vad de treaba si cand vine...vine, aia e ! Nu il putem opri sa se produca, asa cum pretind unii asa-zisi vizionari pe care ii admira atat ratzushka Dodo...:biggrin::harhar::biggrin:
 
lol....tu crezi ca e simplu sa fii calm cand totul se zguduie?
Asta e chestie de educatie sau sange rece mostenit din familie.
Din vorbe toti sunt zmei....
 
Dodo sigur zboara cand vine cutremurul. E suficient sa dea din aripioare...:biggrin::harhar:
 
Exista o carte interesanta (si voluminoasa) consacrata integral seismului din 1977. Cartea, elaborata de un colectiv mai mare, a aparut in 1982 la editura Academiei. Titlul este CUTREMURUL DE PAMANT DIN ROMANIA DE LA 4 MARTIE 1977. Este, intr-adevar, foarte voluminoasa, format mare. Prezinta si numeroase exemple (inclusiv cu imagini) de efecte ale cutremurului asupra diferitelor tipuri de constructii. O gasiti prin anticariate...:biggrin::32::harhar::32::harhar::17::harhar::biggrin::harhar:
 
Salutare!!!

Am fost in concediu si am revenit.
Am vizionat fotografiile , si am o nedumerire: ce s-a intamplat cu blocul Rosetti??? Am vazut ca era \"lipit\" de alte doua blocuri care au ramas in picioare!!!
Ma poate lamuri cineva va rog????
 
depinde cum l-a dat jos unda de soc, mai mult ca sigur a fost lovit si de celelalte 2 corpuri de langa el insa din ce vede in poza, parca ar fi cazut
undeva in spate fata de celelalte corpuri care au ramas in picioare.

nu stiu sa-ti explic sigur cum s-a intamplat, insa era cineva aici pe forum (nu retin nickul) care se pricepea mai bine la constructii.
 
Am cateva nelamuriri legate de constructiile din Bucuresti distruse in 1977. Poate ma ajutati.

1. Blocul Casata se afla langa Blocul Leonida? In stanga lui cum privesti dinspre bulevard? (Am aflat ca blocul Leonida are acum la parter KFC-ul de la Romana http://www.infonews.ro/modules.php?name=News&file=print&sid=5977 ). Blocul Leonida a cazut si el la cutremur?
2. Unde erau blocurile Simu si Rosetti?
3. Poza a doua a blocului de pe Academiei e facuta de la intersectia Academiei cu Edgar Quinet, privind spre bulevardul Elisabeta, astfel ca in stanga se vede coltul cladirii Univresitatii de pe Quinet (facultatea de matematica, cred)?
4. Am citit ca la blocul Wilson s-a prabusit partea de colt. Din poza reiese ca doar ultimele etaje ale coltului si doua coloane laterale la dreapta si stanga coltului ar fi fost afectate. Ce s-a intamplat de fapt cu blocul Wilson la cutremur? Blocul Wilson de astazi este vechiul bloc plus partile refacute ?

Va multumesc
 
1. Cofetaria Casata era exact acolo unde este acum Terasa Everest. Blocul care se afla acolo a cazut, iar in locul lui s-a construit unul nou. Voi pune aici cateva poze cat de curand posibil. Blocul Leonida (nu stiam ca asa se numeste blocul cu KFC la parter) este incadrat printre cladirile cu risc seismic de gradul 1 si este vechea cladire care a rezistat la cutremurul din 1977. Daca nu ma insel, in blocul acesta se afla acum studioul OTV care s-a zgaltait destul de tare la cutremurul din 2004.

2. Cred ca \"blocul Rosetti\" este cel despre care se vorbeste in topicul acesta: http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=449

3. Nu vad unde este poza de care vorbesti. Pune un link aici sa vedem si noi. Link-ul pe care l-ai pus este al unui articol din ziar fara poze.

4. La blocul Wilson s-au rupt stalpii de la parter de pe colt. Asta a cauzat prabusirea pe verticala a coltului cladirii cu 2 etaje. Balcoanele laterale de la toate etajele se sprijineau oblic, cu un capat prins de portiunea prabusita si cu celalalt capat de partea care a rezistat la cutremur. Pentru a reconsolida cladirea s-a luat decizia taierii coltului prabusit si retragerea cladirii, ceea ce s-a si facut. Daca mergi pe Magheru in fata la blocul Wilson (care este vechiul bloc) ai sa vezi ca este o zona de trotuar destul de mare chiar in dreptul coltului cladirii, unde nu se afla nimic. Acolo a fost coltul vechi al cladirii, care a fost taiat si demolat. O sa pun cateva poze sa iti dai seama in curand.
 
Multumesc mult pentru informatii, Alex.

Cat priveste blocul din Academiei, e vorba de poza din acest thread, attachement 2, post 28, http://www.cutremur.net/forum/attachment.php?aid=71. (linkul postat de mine continea informatia ca actualul KFC e pe locul magazinului Leonida, \"showroom\" de masini in perioada interbelica). M-am lamurit intre timp si am aflat ca intr-adevar poza e luata de pe Edgar Quinet colt cu Academiei, iar blocul cazut, in 1977 sediu al Ministerului Metalurgiei, era in prelungirea blocului de pe Academiei colt cu Elisabeta unde se afla libraria Eminescu.
 
Am inteles.

Da, poza asta este cu blocul de pe Academiei, dar este luata chiar de pe strada Academiei. Str Edgar Quinet ar trebui sa fie exact acolo unde se vad ca au cazut daramaturile de la bloc, in dreapta jos. Cred ca blocul care a cazut era exact pe coltul dintre Academiei si Edgar Quinet. Cand am trecut pe acolo prin zona, am vazut exact blocul de pe coltul de care iti zic nou construit, si se vede foarte bine diferenta fata de tronsonul vechi care are libraria Eminescu la parter.

Blocul Simu nu stiu unde se afla, poate ne ajuta Ermax :crybaby:

Pozele la cladirile de care iti ziceam nu sunt la mine momentan, o sa le recuperez cel tarziu pe la mijlocul saptamanii viitoare asa ca ai putintica rabdare :ack:

Daca mai ai intrebari scrie-le aici! :crybaby:
 
Hello!
Blocul Simu este langa hotelul Lido pe Bd. Magheru...S-a daramat numai fatada dinspre bulevard...a fost reconstruit si se pastreaza arhitectura originara...aripa dinspre str.Simu nu a fost afectata de cutremur
 
De-abia m-am inotrs din concediu si am citit ultimele 2 posturi. Multumesc, Alex si Ermax.
 
Buna ziua tuturor,
O sa incep direct cu poate cea mai impresionanta imagine de la blocul Scala-cofetarie, care s-a daramat pe 4 martie 1977.
Aceasta imagine mi-a ramas intiparita si acum. Era o suprapunere de etaje, comprimate, o mana de om strivit atarna si o cuvertura verde.
Afara, pe 5 martie 1977, cand am vazut acestea, era un soare puternic, luminos.
Ulterior, pana in aprilie, mai, a dominat un miros de clor.
 
Blocul Casata

Fotografie inainte de cutremur
[attachment=236:post_1_1191688403.attach]

Fotografie dupa cutremur; prabusire totala
[attachment=237:post_1_1191688414.attach]

Blocul reconstruit pe acelasi amplasament
[attachment=238:post_1_1191688425.attach]
 
Blocul Wilson

Fotografie inainte de cutremur
[attachment=239:post_1_1191689534.attach]

Fotografie dupa cutremur
[attachment=240:post_1_1191689544.attach]

Coltul reconstruit prin retragerea acestuia si taierea portiunii prabusite
[attachment=241:post_1_1191689555.attach]

P.S. Imi cer scuze pentru calitatea scazuta a imaginilor. Din pacate nu am versiuni mai bune ale acestor imagini.
 
Salut! Sunt nou. Am citit toate topicurile si mesajele :ack:
Si...Ce credeti ?
Vom avea un astfel de cutremur prin 2008 - 2010 ??
Am auzit ca da , BRRRRR sper sa nu vina yo ma speri doar la cutremure mici da pai la alea mari :ack:
Am prins cutremurele din 1970 - 2008
Spre norocul meu in momentul in care sa produs cutremurul din 77 eu eram la tara , la casa si nu am patit nik , ce noroc :worthy: Doamne ajuta :ack:
 
Back
Sus