• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 22 noiembrie 2014

Tulcea, bloc P+5, etaj 4 s-a simtit destul de tare. A durat 20-30s, miscari pe orizontala, s-au deschis toate usile din casa.
 
GeoX a spus:

Eram in vizita cu familia la niste amici ce stateau intr-un bloc cu 3 etaje, la ultimul bineinteles. La inceput am crezut ca e unul mic ce tot au mai fost, dar dupa cand s-a intetit deja ne-am cam panicat. A fost si lung si cel putin s-a simtit mai tare decat 5,5 sau cat s-a anuntat.
Trebuie sa va spun si ca am experienta in domeniu intrucat nu mi-a scapat nici unul din '77 incoace.
 
Nici macar nu l-am simtit, nu-mi explic cum. Eram cu treaba prin casa, nevasta-mea a zis ca a simtit ceva, eu nimic. Si nu bausem nimic in seara aia :) - nu ca as bea prea mult in alte seri.
 
Bun venit pe forum, quake! Poate te inregistrezi si pe chat, sunt conturi (platforme) separate. In ce localitate esti ? Cutremurul s-a simtit oricum pe o arie destul de larga pentru adancimea de numai 40 km, desi a avut o directivitate predominanta spre est.
 
Mersi GeoX, sunt in Bucuresti - am completat la profil, credeam ca o sa apara locatia sub username in stanga dar vad ca nu apare.

Bucuresti zona de sud Piata Sudului spre Popesti Leordeni, ce-am citit ca zona asta ar fi ceva mai ferita.

O sa vad cu chat sa-mi fac cont si acolo cand oi avea timp.
 
Ei, si eu stau in Berceni, e o zona mai buna pentru tipurile de constructii de aici. Eu ma declar multumit de comportamentul acestui cartier la cutremure (probabil sunt niste caracteristici de perioade si acceleratii, dar evident conteaza si calitatea constructiilor). Oricum, blocurile si casele din Berceni nu par a fi avut, in general, probleme.
 
Back
Sus