• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 22 noiembrie 2014

Arhi Tect a spus:
A nu se confunda magnitudinea cu intensitatea! Un cutremur de magnitudine 5,5, dar produs la adancime mica, se resimte cu o intensitate mai mare decat unul cu magnitudine mai mare, dar produs la adancime mai mare.
 
Seamana oarecum cu seismul din 1 martie 1894, tot de tip crustal se pare, si care ar fi avut efecte mai importante spre est. In unele lucrari era considerat cel mai mare cutremur crustal din Vrancea, dar altii au zis ca ar fi fost supraevaluat. Se pare ca nu, fiindca seismul de aseara aduce mult cu cel de la 1 martie 1894.
 
Ma aflam in orasul TG Ocna, la munca, intr-o cladire fara fundatie.Ce m-a marcat a fost vuietul care se auzea afara pe durata seismului.Am simtit doua unde seismice in interval de 10 secunde.
 
Sinaia - vila, nu s-a simtit absolut nimic!

Bucuresti -vila, s-a simtit destul de puternic, lampile s-au miscat cateva minute, senzatie de balans a patului!
 
Iasi, casa, cartier Nicolina, initial la inceputul miscarilor am auzit doua bubuituri infundate, poate cineva din regiune/mun./cartier sa confirme aceste sunete... ?
 
In Constanta, la parter in casa P+1+M, am simtit doua miscari pe orizontala care au durat aproximativ 10 secunde.
 
Sa revenim la cutremur. Ceea ce m-a frapat e ca geamurile de la biblioteca nu au zdranganit deloc, cum se intampla de regula alte cutremure vrancene moderate (subcrustale si de magnitudini peste 5,0). In schimb, auzeam vag un fel de fosnet discret, era ca un zgomot vag, nedefinit.Si, fireste, oscilatia usoara a lampii de tavan, oscilatie care a durat cel putin un minut daca nu si mai mult. Mama se mira ca nu simte mai tare cutremurul, ea se uita uluita la lampa si se tot astepta sa inceapa mai tare miscarea, dar nu...Chiar si eu ma tot miram, pe urma am priceput ca e un cutremur un pic altfel. Si cand am vazut ca a fost la 40 km adancime, da, am zis ca se explica.
 
Din Valea Lupului - near Iasi, casa parter si un etaj, casa "veche" de un an, din caramida cu stalpi si centuri din beton armat
Sotul si baiatul stateau la parter si au simtit ca fugea un pic pamantul de sub picioare - deci pe orizontala ! iar florile se leganau Sotul a spus ca la un moment dat a crezut ca s-a terminat dar a mai fost o repriza scurta
Eu si fiica mea stateam la o sueta la etaj Eu in picioare sub cadrul unei usi (predestinat ?) nu am simtit nimic Fiica mea, in pat, a simtit un soi de leganat
Normal ca am iesit toti in curte, dar era prea frig asa ca am intrat repejor in casa Ceilalti vecini au iesit si ei pe afara

Spre deosebire de alte dati, pisica a avut o stare curioasa de cumintenie - alta data fugea aiurea in toata casa
Celelalte animale (cainele si veveritele) au avut stari normale
Cam asta a fost la mine
 
rolord23 a spus:
Spre deosebire de alte dati, pisica a avut o stare curioasa de cumintenie - alta data fugea aiurea in toata casa
Celelalte animale (cainele si veveritele) au avut stari normale
Din experienta proprie din 1977, 1986 si 1990 pot sa marturisesc ca n-am observat niciodata ca pisicile sa se agite la cutremur. In schimb, in timpul si dupa cutremurele puternice (>6), cainii urla in cor; am cunoscut un caine de apartament care de regula nu latra deloc, dar prezenta un latrat specific, ritmic, cam cu maximum o zi inainte de cutremurele vrancene de 4-5,5. De unde s-ar putea deduce ca exista fenomene fizice masurabile asociate cu starile care conduc la producerea cutremurelor.
 
In Constanta, Et 4, bloc din placi, s-a simtit binisor ca o leganare. Apa a continuat sa se miste in sticla mai mult timp, dar eu nu l am mai simtit. Am crezut ca e mult mai adanc si chiar am fost uimita sa vad ca a fost de suprafata. Imi amintesc ca un cutremur de Shabla, de magnitudine similara, l-am simtit cam la fel.
 
Galati, din fericire eram in companie buna si cu un pahar de vin in mana, asa ca desi cutremurul s-a simtit serios am trecut peste el fara panica. In casa s-au deschis usile la dulapuri, au cazut din interior pahare, lumanari; carti din biblioteca, cateva obiecte din sticla s-au spart.

Podeaua, dupa, cu lucruri cazute din dulapuri:
3570304175.jpg


Tatal meu a spus ca i s-a parut asemanator cu cel din '77 dar pun asta si pe seama anilor multi ce au trecut de atunci :) Adica da, s-a simtit tare, insa as spune ca mai degraba ca ceva de 6.2 - 6.5 de adancime din Vrancea.

O singura vecina a iesit afara dupa cutremur (o femeie tanara cu doi copii mici).
Apa nu am avut cam o ora, internet ~ 15 minute, telefonul nu a putut fi folosit tot cam 15 minute (cam la 5 minute dupa cutremur am reusit sa trimit un SMS).
 
Buna seara,
Eram pe laptop (cred ca citeam despre vulcanul islandez). Ma uit la lustra (ce nu s-a miscat la 5.5 si nici la 4.8) si se misca. Cu injuraturile de rigoare (legate de baba vrancea) descui usa metalica de la intrare si ma asez sub ea.
Astept o vesnicie ca miscarile sa se linisteasca (intre timp ma suna si sotia care nu stie daca sa iasa sau nu dintr-un restaurant din Iasi... se misca si pe acolo) Ii zic sa se linisteasca (vrancea se rupe din prima daca e ceva spectaculos) si sa isi termine masa.

Verific prin casa (nu a cazut nimic). Vaslui (et2, bloc cadre 1978)
Aflu a doua zi ca la tara nu a cazut nimic la casa de la Barlad.
Aflu astazi ca au cazut niste carti de pe rafturi intr-o biblioteca de la subsolul UAIC si ceva praf din pereti (mult praf).
 
Spre deosebire de alte zile,pisicile mele(2),in ziua cutremurului nu au vrut sa intre in casa. De altfel cum prindeau usa\geam deschise intrau si se instalau pe calorifer\pat!
 
S-a simtit bine de tot la Vaslui la un bloc din BCA, la etajul 3. Cu toate ca a fost crustal am simtit si o unda mai "saltatoare" asa, dar fiindca miscarile nu au fost asa ample precum un seism subcrustal si peretii efectiv au vibrat, s-a accentuat intr-un fel violenta pe care am perceput-o in timpul seismului, estimandu-l undeva la un 6,2-6,4 subcrustal, pentru ca nu m-as fi gandit ca se poate simti la Vaslui atat de bine un crustal din Vrancea... Oricum, a durat ceva... Cam 25 de secunde cu tot cu pauza de vreo 3 secunde de dupa acea "saltatura" in care le-am zis parintilor ca:" stati, ca inca nu s-a terminat..." si "partea a doua" mi s-a parut chiar mai lunga decat prima si mi-a fost frica de faptul ca nu se va mai termina cand am vazut cat tine si ca se va si intensifica, Doamne fereste! Dar, cu toate ca au zdranganit serios usile de la debara si chiar si vibratia peretilor a putut fi destul de usor perceputa nu a cazut niciun bibelou de pe rafturi...
 
Spre deosebire de seismul de anul trecut cand oscilatia blocului a fost foarte pronuntata dar de scurta durata acum a fost foarte lina si de durata foarte mare (Stefan cel Mare, Bucuresti, et. 6). Prima oara am crezut ca mi se pare dar aruncand o privire spre seismograful ad-hoc care atarna de tavan liber mi-am dat seama ca nu mi se parea si blocul oscila foarte usor, oscilatie care nu mai parea sa se termine. M-am gandit la un seism puternic la distanta mare dar am avut surprinderea sa constat ca este de la noi de mica adancime si mai puternic decat cel de acum un an de zile.
 
Back
Sus