• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 22 noiembrie 2014

Iasi, et. 1. A durat 20-30 s, miscari pe orizontala. Cam bizare localizarea epicentrului si adincimea, nu?
 
Da, neobisnuit de lung ca durata. Au fost doua varfuri de intensitate, la circa 3-4 secunde distanta de timp, fenomen mai uzual pentru cutremure ceva mai mari ca magnitudine (cele de peste 5,5). Vrancea, mereu neobosita...
Brasov, etaj 1 din 1.
 
Am simtit cutremurul, este primul cutremur crustal vrancean pe care il simt. Am auzit un fel de fasait sau zgomot vag dinspre biblioteca, precedat de un troznet usor, iar podeaua a trepidat usor. A oscilat putin si lampa. Bucuresti, cartier Berceni, bloc P+4, etaj II.
 
La Buzau s-a simtit bine, mai lung ca durata si cu pauze!
 
Brasov. et3/ stateam in pat si am simtit miscarea destul de bine, cam 6-7 secunde, pe directia SV-NE
la 2 minute, vodafone era picat
 
A inceput mai tare si se domolise la un moment dat, mai deranjat a fost cand am simitit ca nu se mai opreste dupa 15-20 de secunde si parea sa se intensifice, dar s-a oprit. Bucuresti Rahova, etajul 4.
 
ursamajor a spus:
??tia spun de 5,5 grade, dar a fost peste 6, dup? mine.
A nu se confunda magnitudinea cu intensitatea! Un cutremur de magnitudine 5,5, dar produs la adancime mica, se resimte cu o intensitate mai mare decat unul cu magnitudine mai mare, dar produs la adancime mai mare.
 
Bucuresti, cartier Lacul Tei, etaj 9/9 s-a simtit extrem de bine. L-am simtit din faza de inceput cu o miscare usoara Nord-Est, o pauza de cateva secunde apoi a urmat un balans destul de intens de la Est la Vest, cel putin asa l-am perceput eu.Interesant este ca inaintea cutremurului cu cateva ore am avut o stare de nervi, de neliniste, eram aerian, ce mai... Ca si durata l-am simtit cu o pauza, aproximativ 25 de secunde.
 
Iasi, cartierul Bularga parter intr-un bloc de 4 etaje.Am simtit destul de bine cutremurul fiind intins in pat iar cu 30 de secunde inainte de a incepe am auzit un zgomot . Si eu mentionez deasemenea ca in cusrul zilei am avut o stare de apasare , de nelinste.
 
Ploiesti- etaj IV, s-a simtit, s-a miscat tv-ul prins in suport pe perete, lustra si cam atat am simtit eu, nu am auzit zgomote deoarece aveam tv-ul pe meciul lui morosanu...
 
Eu am fost la munca , fiind pe un ''utilaj'' pe perna de aer nu s-a simtit decit un mic balans pe care nu l-am bagat in seama am aflat ulterior la 5 minute dupa
 
Din urmatorul link ce face corelatii intre cutremurele crustale si subcrustale din Romania:

http://cutremurnetforum.sd4.eu/showthread.php?tid=1857&page=2

Se lasa de inteles ca exista o relatie destul de stransa intre acestea.

Evenimentul octombrie 2013 si cel actual, crustal, din 2014, lasa de inteles ca Vrancea va raspunde destul de puternic in viitorul apropiat si nu prin 2040 dupa cum se sustine de catre marii savanti ai Romaniei (vezi declaratiile lui Marmureanu).

Niciodata la TV sau media nu vor incerca sa produca panica in randul populatiei. Dar niciodata nu au explicat corelatii intre evenimentele majore din Vrancea si aceste cutremure crustale.

Plus ca tb remarcat ca a fost un cutremur mare ptr aceasta adancime iar in Vrancea nu s-au mai produs de decenii cutremure cu magnitudini similare.

Acum Vrancea a raspuns puternic crustal. Si va avea impact si ptr urmatorul subcrustal care va fi mai repede decat se anticipeaza.

Sistem national de avertizare pe cand in mod gratuit? Niciodata ... desi tot vin bani din fonduri europene, nerambursabili cei mai multi dintre ei. Si vb aceea sistemul e conceput de fiul marelui savant :). Uite asa se fac afacerile - "in familie". Tb gandit demult un astfel de sistem, nu abia acum sa se vina cu propunerea.

Grija lor pentru "cetateni" e fantastica :)

Sa speram ca va fi bine, dar se anunta vremuri tulburi. Nu mai e cazul sa fim optimisti prea mult.
 
Ceea ce a parut frapant e ca lampa a pendulat usor timp de cel putin 2 minute, de fapt, in timp ce trepidatia podelei, foarte usoara, a fost mult mai scurta, cel putin din ce am simtit eu. Asta spune ceva, cred, a fost oricum altfel fata de cutremurele vrancene subcrustale (de adancime mare).
 
Focsani Et 1/3
A inceput brusc si violent, miscari scurte si neregulate, apoi a inceput sa se legene peste care s-au suprapus iar cateva miscari nervoase (al doilea maxim) si a continuat leganatul vreo 20-30s.
Am zis 6.4-6.8 la cum s-a simtit, mai apoi am aflat ca asta juca in alta liga.
 
Iasi, etaju 8/10. neobisnuita fiind sa se intample un cutremur in apartament acolo, m-am panicat usor. s a auzit o usa in casa, initial credeam ca a mers cineva la baie, prietenul s a ridicat de pe scaun, sa mearga sa vada ce s a intamplat. nici n a iesit din camera, ca a inceput sa se miste patul sub mine si am vazut cum pur si simplu se misca si patul si camera . atunci am simtit cutremurul si dupa ce am ajuns la pragul usii,am continuat sa il simt. parca a fost mai lin, la 8. initial credeam ca s a terminat, dar ma contraziceam cu prietenul si mama lui, iar el spunea ca inca il simte. mai simteam miscari usoare sub picioare. lustra se misca, personal credeam ca e inertia, iar la un moment dat, incepuse sa se balangane agresiv, am vazut si niste plante ornamentale cum se miscau pe un birou. vazand ca dureaza atat, incepeam sa ma sperii destul de serios. cu cateva minute inainte de cutremur simteam ca ceva ma deranjeaza, aveam o stare de neliniste, nesiguranta, vroiam sa plec. chiar ma intrebam ce se intampla,..de ce simteam asta.
acasa, etaju 2/4, mama s a speriat foarte tare. O lustra s a miscat. Conform marturisirii tatalui, usa de la baie se balanganea urat, s au fi putut sesiza cele doua intensitati, in urma zgomotului facut de usa. A lipsit acel zgomot infiorator facut de bloc, ca si cum ar trosni. + ca reteaua orange a picat minute bune.
Chiar a fost primul cutremur, lung si.. deloc placut sa spun asa pe care l am constientizez cu adevarat, ca fiind crustal. s a simtit diferit.

Interesant e ceea ce sublienzi tu Geox, "asta spune ceva". aceea intrebarea mi am pus o si eu. dar ce? postul lui Lcro77 mi a creat neliniste..
 
Back
Sus