• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremure majore 2006

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Un seism cu magnitudinea de 7.3 pe scara Richter s-a produs la est de insulele Sandwich.
Adancimea cutremurului a fost estimata la 33km dupa EMSC si la 10 km dupa USGS.
 
Acum la radio au zis ca a fost de 7.5 grade.
 
Eu am luat inf. de la EMSC alerta.
bine ca nu a fost in zona locuita....ca a fost de suprafata si face pagube mari.
 
A, s-a produs in zona nelocuita ? Adica nici in apropierea epicentrului (in Insulele Sandwich) nu exista locuitori ?
 
poate sunt cativa dar e mai mult ocean decat pamant.
daca era in Europa sau alta zona f locuita facea prapad cred....
 
Parca s-a mai discutat, dar nu gasesc, care e legatura intre adancimea unde se produce cutremurul si efecte (intensitate, magnitudine, pagube, etc) ?
 
Un cutremur de suprafata din cate stiu eu face cu mult mai multe pagube decat unul de adancime.
Poate stie Alex. exact de ce sa ne spuna.
 
Am schimbat numele topicului.
A mai avut loc un seism major in apropierea insulelor Fiji.
Magnitudinea anuntata si de EMSC si de USGS este de 7.1R.
Adancimea estimata 579.1 km.
2006 January 2 22:13:40 UTC


Eu cred ca acest cutremur f. adanc va rearanja mai multe placi si se vor produce mai multe cutremure pe falia respectiva.
 
In Romania a fost un cutremur minor 2.8R la 7km sud de Tecuci.
Adancimea estimata a fost de 8km si ora 21.40GMT.
Este seism minor pe care il simt numai aparatele.
Am postat totusi informatia ca sa se vada ca seismele mari care se produc in lume ne afecteaza si pe noi.
 
Uncutremur de 6.7R s-a produs acumcateva minute in golful Californiei.
Adancimea a fost de 10km.Nu este un cutremur major dar este totusi de luat in seama.
 
Un cutremur cu magnitudinea de 6.8 grade pe scara Richter s-a produs astazi in Grecia, la ora 13.35.
Epicentrul seismului a fost la 28 km NE de Kithira, 195 km S de Atena.
Adancimea estimata a fost de 37km.

Nu este un cutremur major dar cu toate acestea a fost resimtit pana in Egipt si Italia.
Durata aproximativa a seismului a fost de 7 secunde.
 
In ultimele 24 de h 3 cutremure cu magnitudinea de 5.1 pe scara Richter s-au produs in Indonezia.
Adancimea este intre 37 si 43 km.
Sa ne reamintim ca in aceeasi zona in 2004 s-a produs marele cutremur urmat de acel tsunami devastator.
Seismul a fost la o adancime de 10km.
 
Am si eu o nelamurire, notiunea de \"cutremur major\" la ce magnitudine se refera ? Ma gandesc ca un cutremur de 5.1 nu e major si ar trebui trecut la \"Cutremure\", nu la \"Cutremure majore\", parerea mea.
 
Dupa cum stii cutremurul din 2004 a fost extrem de mediatizat luni de zile, in special din cauza valului ucigas care a urmat seismului.
Am postat aici despre cele 3 cutremure pentru a atrage atentia asupra adancimii.
Daca seismul din 26 dec 2004 a fost la 10km adancime acum au inceput sa fie cutremure mai adanci in aceeasi zona.
 
Un cutremur cu magnitudinea de 6 grade pe scara Richter s-a produs in marea Flores (in zona Indoneziei).Adancimea estimata este de 251km.
Dupa cum se vede inca un cutremur foarte adanc.

Am postat si acest mesaj pentru ca si la noi cutremurele mari sunt foarte adanci.
Ma gandesc ca exista o oarecare legatura chiar daca zona Indoneziei este extrem de activa din punct de vedere seismic.
 
Un cutremur major s-a produs in urma cu cateva minute in zona Banda Sea.
Magnitudinea cutremurului a fost estimata la 7.7R.
Adancimea 341.5 km.
USGS
Vom reveni cu amanunte.
 
Parameters
Magnitude M 7.7
Region BANDA SEA
Date time 2006-01-27 at 16:58:48.5 UTC
Location 5.45 S ; 128.1 E
Depth 342 km
Distances 195 km S Ambon
252 km S Amahai
352 km N Lautem
 
in ultimele zile se pare ca activitatea seismica la mare adancime s-a reactivat.
Magnitude mb 5.4
Region BANDA SEA
Date time 2006-02-08 at 07:44:49.5 UTC
Location 7.2 S ; 127.73 E
Depth 234 km
Distances 282 km NE Dili
53 km NE Djerusu
 
Un cutremur de magnitudine 5.7 Richer a avut loc azi dimineata in India, producant mare panaica in randul populatiei. Multe din case au fost serios afectate de acest cutremur.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus