• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremure majore 2006

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
BTHW, Dodo, nu ti-ai facut datoria sa anunti si cutremurele din ultimele zile din Marea Ionica :)) Pai ce ai pazit ?? :)):harhar::)):harhar:
 
In Santorini este un vulcan, care atunci cand a erupt a facut tsunami si a schimbat relieful.
Thyra=Santorini.Este o insula superba:harhar:
 
Magnitude mb 5.9
Region TAIWAN REGION
Date time 2006-04-15 at 22:40:58.5 UTC
Location 22.87 N ; 121.53 E
Depth 60 km
Distances 42 km E Taitung (pop 109351, local time 06:40)
44 km SE Kuanshan (pop 10245, local time 06:40)
EMSC
 
Magnitude 5.0 - IONIAN SEA

2006 April 19 15:16:27 UTC
Location 37.791
 
Magnitude 6.2 - OFF THE WEST COAST OF NORTHERN SUMATRA

2006 April 19 20:36:46 UTC

Magnitude 6.2 (Strong)
Date-Time Wednesday, April 19, 2006 at 20:36:46 (UTC)
= Coordinated Universal Time
Thursday, April 20, 2006 at 2:36:46 AM
= local time at epicenter Time of Earthquake in other Time Zones

Location 2.722
 
Magnitude 5.7 - EASTERN XIZANG

2006 April 19 21:05:41 UTC

Magnitude 5.7 (Moderate)
Date-Time Wednesday, April 19, 2006 at 21:05:41 (UTC)
= Coordinated Universal Time
Thursday, April 20, 2006 at 5:05:41 AM
= local time at epicenter Time of Earthquake in other Time Zones

Location 31.637
 
Dodo, cutremur de 7,7 grade la 40 km adancime in Kamceatka ! Unde esti ?? :ack::harhar::harhar::harhar: Plus unul micutz in Marea Neagra ....:36::harhar::35::harhar::10::harhar:
 
2006-04-21 04:32:42.1 60.62 N 165.85 E 10 mb 6.3 EASTERN SIBERIA, RUSSIA
2006-04-21
 
Dodo e pe baricade.Am vrut sa posteaz mai multe dar nu a vrut scriptrul.
 
Cum afecteaza acest seism major Vrancea? Ajuta? S-a descarcat f.multa energie.Hai Sorinel explica te rog.
 
N-are ce sa afecteze, e la mintea cocosului. Oricum a fost crustal, oricum a fost in Centura Circumpacifica...:ack::harhar::harhar::harhar: Mai bine, Dodo, zi ce e cu explozia aia misterioasa din Bacau ? Un meteorit (asteroid micutz), ceva ???? :35::ack::10::ack::36:
 
Nu stiu despre ce vorbesti.
Cu siguranta afecteaza seismul din Rusia.A \"varsat\" multa energie si nu e de colo_O sa ne explice dl. Marmureanu frumos, nu ca tine:ack:
 
Nu stiu despre ce vorbesti.
Cu siguranta afecteaza seismul din Rusia.A \\"varsat\\" multa energie si nu e de colo_O sa ne explice dl. Marmureanu frumos, nu ca tine:ack:
Nu intelegi care n-are cum sa ne afecteze, IN NICI UN SENS ???? O logica elementara ne arata ca se se intamplam in Centura Circumpacifica oricum nu ne poate influenta. In Kamceatka au mai fost cutrmeure mari, chiar pana la 8-8,5 grade pe scara Richter, si...nimic ! :harhar::ack::harhar:
 
:ack:
NU AM SPUS CA SE MISCA VRANCEA AZI SAU MAINE!!!!!!!!
Eu vorbesc de altceva.Pana una alta Kamceatka este pe Terra si este normal sa afecteze cumva.Eu cred ca s-a eliberat energie ceea ce este f. bine.
:harhar:
 
Si daca maine o sa fie un cutremur de 6,3 ??? In Vrancea...:ack::harhar::harhar: Atunci ce zici, Dodo ??? Iti repet pana te plictisesti: O FI TECTONICA GLOBALA, DAR GANDESTE-TE CA AU FOST SI ALTADATA CUTREMURE ACOLO SI NU A INFLUENTAT IN NICI UN FEL SITUATIA CURENTA DIN VRANCEA ! CLAR CA LUMINA ZILEI. :10: Kamceatka e deja in Centura Circumpacifica...Sau vrei sa zici ca daca in Chile se produce un cutremur de 8,0 ne influenteaza sigur si pe noi ???? Asa pot sa zic si eu orice, ca zboara o pasarica acum prin fata ferestrei biroului meu si peste 5 minute va fi cutremur in Vrancea de 5,7. Cauza si efect, Dodo ???:36::harhar::35:
 
NU AM SPUS ASA CEVA.
Vrei sa ma superi:ack:
Eu am spus ca a eliberat multa energie si asta e f bine.
Daca va fi seism in Vrancea nu are legatura cu Rusia.
 
NU AM SPUS ASA CEVA.
Vrei sa ma superi:ack:
Eu am spus ca a eliberat multa energie si asta e f bine.
Daca va fi seism in Vrancea nu are legatura cu Rusia.
Poate e bine pt cei de acolo. Teoretic i-a scapat de un alt cutremur mare foarte curand. Dar la fel de bine poate sa mai urmeze si altul acolo...cum a fos tin Mexic in 1985...2 cutremure la 12 ore interval, primul de 8,1 si al doilea de 7,5. Sau in Turcia in 1999, unul de 7,4 pe 17 august si altul de 7,2 pe 12 noiembrie. Orice e posibil, draga Dodo, stii prea bine asta :ack:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus