• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul din 15 oct 2013 de magnitudine 4,7

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
va rog postati ce ati simtit si locul unde va aflati. va multumim!

15.10.2013, 22:33:12 45.64N/26.56E Zona seismica Vrancea, judetul Vrancea 4.7 IV 136km
 
Pitesti, s-a simtit ca o unda foarte scurta de ceva de genul 1-2 secunde
 
eram in pat am sesizat o leganare slaba, nu mi-am dat seama ce directie a avut
 
Buna seara! In Bucuresti, zona Nicolae Grigorescu (metrou), et. 6, s-a simtit o hurducatura scurta pe verticala, apoi monitorul s-a clatinat de 2 ori, usor, ca si cum as fi lovit putin biroul.
 
Directia a fost E-V dupa cum am simtit eu si nu N-S ca la ultimul. Teoretic pare o replica dar mai degraba as spune ca este o continuare la ultimul seism. De asemenea contravine cu majoritatea observatiilor directe avute asupra sismelor si anume ca pana in 5 grade este doar un soc vertical (unda P) mai puternic care este simtit si doar peste 5 grade se simte si unda S. Bucuresti, Stefan Cel Mare, etaj 6 din 7 orientare bloc fatada catre N-S.
 
Clinceni, Ilfov
La parter, la bucatarie, nu am simtit nimic, moment in care stateam pe scauna si ma uitam la jalnicul meci de pe Arena Nationala.
La etaj, sotia, aflata in pat, a simtit o miscare foarte rapida pe directia NNE-SSV de aprox. 1-2 secudne.
Copiii, in camera alaturata (5 ani respectiv 1,9 ani) au stat linistiti la televizor, fara sa simta absolut nimic.
 
Pitesti, nu am simtit nimic. Daca nu vedeam "bulina" mov pe EMSC, habar n-aveam.
 
Brasov, Etajul 10. S-a simtit, scurt ca durata.
 
S-a simtit la Galati. Et.2 bloc cu 4 etaje orientat NV-SE.
Eram in picioare. S-a simtit ca o miscare scurta, probabil pe verticala. Nu am simtit unda orizontala. S-a miscat lustra. Am anticipat 4.5 grade.
 
Chisinau, RM. S-a simtit bine, scurt..mi-am dat seama ca a fost mai mult de 4 grade.
 
Vrancea - Focsani , aici inca nu a ajuns ... glumeam :p
A fost scurt asta , penultimul a tinut mai mult si sa auzit o huiala.
Dumnezeu sa ne pazeasca.
 
Galati, miscare pe orizontala, scurta (2-3 secunde).
 
Bucuresti, zona vitan, etajul 3 s-a simtit pe directia e-v, eram in pat si am simtit ca se misca de doua ori, foarte scurt
 
Et.11, Pod Constanta - Bucurestii Noi, nu am simtit absolut nimic...
 
Bucuresti, etajul 3 din 3, s-a simtit bine, un balans scurt stanga-dreapta, timp de 2 secunde.
 
Back
Sus