• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul din 15 oct 2013 de magnitudine 4,7

Piata Domenii, et 1 cladire foarte veche, cu multe modificari ... pentru estetic, dar posibil cu afecatarea structurii. S-a simtit prin zgomotul acoperisului (cladire de 1 etaj). In alta incapere alta persoana a auzit zaganitul geamurilor


piata Domenii, Bucuresti, sector 1
 
Bucuresti tot Piata Domenii. Am simtit miscare pe scaunul pr care stateam si zanganit la fereastra. I-am spus sotului meu ca a fost cutremur.
 
Nu l-am simtit la Roman, curios se pare ca nimeni nu l-a simtit in N-E, oare undele s-au propagat cu precadere spre Bucuresti?
 
Eram acasa in casa in orasul Braila (casa cu etaj si mansarda) in bucatarie in picioare. Urmaream Romania TV (ascultam mai precis intrucat faceam ceva curatenie si ma pregateam sa duc sacul de gunoi) cand dl. Radulian a fost sunat si i s-a spus ca a fost cutremur de 4,9. Nici sotia care era in living pe canapea nu a simtit nimic. Pisica nici atat. Nici lustrele nu s-au miscat spre deosebire de celalalt cutremur de 5.5 unde s-au miscat destul de tare (cred ca cel putin 30 grade adica 15+15 fata de pozitia de echilibru).
 
Abia ajuns acasa, Bucuresti(cartier Lacul Tei, etaj 9 :devil:) ca de obicei iarasi m-a prins cu mancarea in gat, la propriu :)) Am simtit ambele socuri. Unda principala am perceput-o destul de bine, initial am zis ca s-a miscat taica'miu pe canapea. Liniste, apoi cam in 5 secunde a urmat si unda secundara care a fost de la Nord spre Sud. Ca durata maxim 3 secunde. Am uitat... imediat dupa cutremur a dat gol Marica. :D In alta ordine de ideii, o miscare mult mai mica fata de ce a fost in 6 octombrie.
 
Galati, etajul I.. nu am simtit nimic desi priveam la meci...
 
Giurgiu, bloc turn et.9.
Nu am simtit nimic. Astazi am aflat de la radio.
 
Bucuresti metrou Grigorescu et 7 din 8 nu s-a simtit ,Ozana parter din 4 nu s-a simtit
 
Nu l-am simtit, desi stateam in fotoliu si ma uitam la meci. Berceni, bloc P+4, etaj 2. Culmea ca nu am auzit nici zdranganit de geamuri la biblioteca. Cutremurul din 1 decembrie 2012 de magnitudine 4,8 a fost mai simtibil la mine, atunci am auzit si un mic troznet la biblioteca, in afara de miscarea perceptibila de 3-4 secunde.
 
Nu l-am simtit, dormeam linistit "uitandu-ma" la meci. Presupun ca vinovatul care m-a trezit sa vad golul lui Marica este cutremurul. Daca nu era meciul sigur eram la calculator si l-as fi simtit.
Locatie: Popesti-Leordeni, Ilfov, casa de lemn, eram la parter.
 
nu l-am simtit, eram la mall Vitan, la Gravity :) cand am ajuns acasa am aflat ca a fost cutremur, chiar m-am mirat ca stiu ca mallurile sunt constructii pe structura metalica, sunt elastice si se misca bine la seisme.
 
Back
Sus