• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul din 6 octombrie 2013

Doar m-am leganat. etaj 1 Bucur Obor, bloc de 10 etaje.
M-am trezit din somn si am asteptat urmatoarele miscari.
Initial m-am gandit sa ii scot pe toti din casa in parc, apoi m-am gandit sa intru pe site-ul asta sa vad care e situatia dar am decis ca exagerez asa ca dupa 2 ore am adormit.


bogdan87 a spus:
EarthQuakeEQ a spus:
Deoarece in alti ani discutam aici pe forum de efecte naturale precursoare ale seismelor, n-am obervat nimic ciudat, cainii n-au latrat, vremea a fost normala, de-abia acum pare sa apara ceva ceata. E drept ca ma aflu si departe de epicentru. Poate in zona epicentrala sa fi fost ceva mai deosebit.
a da, chestia cu soarele am observat-o si eu, dar astazi dupa cutremur. La pranz si la amiaza m-am simtit iritata de lumina. Dar nimic de genul asta inainte
 
Culmea este ca tocmai vazusem ca e trecut de ora 4 si ma intrebam cum de am stat fara sa ma culc atata... Ma asezasem in pat si incercam sa adorm citind intai ceva cum sunt obisnuit. Deh! Au inceput miscarile destul de puternice laterale . Cred ca le-am simtit cam 3 s . Ce sa mai adorm?! Afara cainii si probabil pasarile in copaci foiau si se agitau imediat dupa miscari. S-a auzit si un vuiet usor in timpul miscarii seismice.
 
razor, aici nimeni nu dezinformeaza lumea, spre deosebire de anumite site-uri care isi aroga titluri pompoase de centre nationale de alerte seismice si despre care nimeni nu stie ce hram poarta. Una la mana. In al doilea rand, asa cum spuneam, si pe mine m-a trezit faza initiata, P-ul, manifestat in plan vertical, chiar daca efectiv nu am constientizat miscarea respectiva. In 2004 insa am simtit si miscarea verticala. Si in al 3-lea rand, nu e corecta atitudinea ta. Inteleg ca multa lume e speriata, nu a mai fost un astfel de cutremur din 2009, dar totusi. Si cu asta am terminat si eu.
O sa mai revin cu alte detalii privind modul cum am simtit cutremurul de duminica, si voi compara cu alte seisme moderate vrancene.
 
Am simtit si cutremurele din 1 mai 2011 (magnitudine 5,4), 4 octombrie 2011 (magnitudine 5,3) si 25 aprilie 2009 (magnitudine 5,7).
Comparativ cu seismele din 2011, la cutremurul de magnitudine 5,5 din 6 octombrie 2013, miscarea orizontala a fost mai putermica, troznetul peretilor mai intens, si in plus am remarcat faptul ca bibiloteca din dormitor (una nu prea mare, unimodulara) s-a ciocnit usor de perete, ceea ce nu s-a intamplat la cutremurele din 2011 (cand eram tot in pat, in dormitor, avand in vedere orele la care s-au produs acele cutremure: 5h25min pentru 1 mai, 5h41min pentru 4 octombrie). In ceea ce priveste seismul din 2009, acela a fost seara pe la 8 si 18 minute, eram in sufragerie, biblioteca din sufragerie a troznit si s-a deplasat putin, si am simtit miscarea orizontala est-vest cu durata de circa 7 secunde.
 
Salutare,
Eram "in munti", undeva intre Curtea de Arges si Rm Valcea, la 180 km in linie dreapta (dupa Google maps) de epicentru.
Eram treaz, in pat, la etajul 1 al unei case construita pe structura de beton armat si pereti de BCA.
Am simtit un soc lateral si apoi un leganat. Cu totul cred ca a durat undeva in jur de 5-7 secunde (cat am simtit eu).
La sfarsit m-am uitat la ceas si era exact ora 04:38:28 (actualizat cu ora de la http://oraexacta.net/, chiar acum).
Nu am remarcat activitate stranie la animale (pisici, caini, vaci, gaini, curci, porci) inainte sau dupa seism.
 
Interesant... Si da, exact, e prima data in ultimii n ani cand s-au vazut mici efecte prin casa... La mine, respectiv, bucatile de carton din spatele oglinzii...
(E raspuns pentru Geox, dar n-am postat eu bine)
 
m-a trezit din somn o trosnitura a mobilei, am simtit ca se misca patul in orizontala directia NE-SV cam 15 secunde.
am fost peste dunare la socrii mei in localitatea i.c. bratianu am intrebat cum au simtit cutremurul, au zis ca inainte de cutremur au auzit un vuiet, a inceput o miscare lenta din NE spre SV si invers SV spre NE si apoi a inceput miscarea pe orizontala mai rapida
 
surpriza! la birou am gasit usile deschise, desi le inchisesem. si la colegii de alaturi (aceeasi cladire) s-a intimplat la fel. si au cazut niste chestii care erau pe marginea biroului
 
Nu dormeam profund asa ca l-am simtit destul de bine. O smucitura destul de puternica dar scurta insotita de un zgomot intens, a reusit sa ma ridice din pat ca sa deschid laptopul si sa ''investighez'' situatia interesanta. Primul gand pe care l-am avut dupa cutremur a fost '' i-a spart pe aia din Galati daca a fost acolo''. Cam la atat l-am apreciat si eu, la 5.3-5.5. N-a fost cine stie ce dar la ce activitate vranceana am avut in ultima vreme, aproape ca uitasem cum se simte un cutremur.
 
Bucuresti, etaj 3 din 3, bloc cu pereti de caramida si grinzi cu beton armat, construit in anii 50, cu subsol, intersectia salaj cu calea ferentari.
Cutremurul m-a trezit, patul s-a "scuturat" destul de putenic pe orizontala, iar sifonierul scartia destul de zgomotos (insa este cam prost montat, si scartie si se misca cand ii deschid usile). Nu am simtit unda P, am simtit numai S-ul, insa ceva scurt de 5-6 secunde. Pana m-am ridicat din pat, deja se terminase. Faptul ciudat este ca niciuna din lustre nu s-a miscat. NIci in timp, nici dupa. Lustra din dormitor este cu lant de aproape 5o de cm cu un singur bec. Nici nu s-a clintit. Foarte ciudat....
 
era o dimineata aiurea de duminica. aiurea pt ca n-aveam somn. si pt ca a fost si cutremur:))

4:37, simt o miscare, abia sesizabila, un fel de mana pusa pe spatarul scaunului:). ma intrebam daca mi s-a parut sau miscase

pauza

vibratie, destul de lunga cat sa ma intreb "adica cutremur, sau doar aud ceva si pare ca vibreaza?" (se pare ca pica tencuiala dintre corpuri(scari) din ce mi-a zis un vecin)

pac, incepe, dar eu zic ca a tinut 3 sec. ajung sub grinda si apuc sa ma uit in jur un pic, s-a oprit. mobila ok, apa din acvariu(care e lung, 130cm pe directia N-S, cu valuri destul de puternice iar pestii pendulau dintr-un cap in altul cu warp speed)

etaj 3, muncii
 
Dimineata. Abia ajunsesem acasa. Eram obosit si destul de...ametit. M-am asezat pe o canapea in living. Stau in Titan intr-un bloc de 10 etaje la 2. Am simtit ca o smucitura asemanatoare unei unde "P" . M-am panicat, am strigat dupa prietena mea si ne-am baricadat intr-un loc "sigur" pe care il stiu din 90 :) . Am asteptat cele 30 de secunde si am rasuflat usurat...era doar un seism mic de 5.5. Panica a fost in schimb cat pentru unul mare....
 
"P"-ul la cutremurul din 6.oct.2013 l-am simtit foarte clar si distinct. Chiar ma gandeam: ori un cutremur de suprafata in apropiere ori... urmeaza "S" din Vrancea.
A fost Vrancea.
 
Mda... la acea ora tarzie stateam la etaj, la calculator, dormind cu capul pe tastatura. M-am trezit, nu stiu de ce - nu prea am acest ingrat obicei - si, in mai putin de 1 minut, am simtit cutremurul. pe axa NNE - SVV, cu durata de aproximativ 2 secunde, in 2 miscari separate, diferite ca intensitate:
- prima mai slaba
- a doua mai puternica

Intensitatea a fost surprinzator de ridicata (comparabila cea a cutremurului din 27 oct. 2004 - desi acela a fost mai puternic - dar de durata mult mai mica).

De mentionat ca m-am trezit datorita vibratiilor pe care le-am simtit cu capul pe birou; m-am trezit gandindu-ma la cutremur si uitandu-ma atent la colturile peretilor; in timpul acestei cercetari vizuale s-a simtit socul cutremurului.


origini a spus:
Mda... la acea ora tarzie stateam la etaj, la calculator, dormind cu capul pe tastatura. M-am trezit, nu stiu de ce - nu prea am acest ingrat obicei - si, in mai putin de 1 minut, am simtit cutremurul. pe axa NNE - SVV, cu durata de aproximativ 2 secunde, in 2 miscari separate, diferite ca intensitate:
- prima mai slaba
- a doua mai puternica

Intensitatea a fost surprinzator de ridicata (comparabila cea a cutremurului din 27 oct. 2004 - desi acela a fost mai puternic - dar de durata mult mai mica).

De mentionat ca m-am trezit datorita vibratiilor pe care le-am simtit cu capul pe birou; m-am trezit gandindu-ma la cutremur si uitandu-ma atent la colturile peretilor; in timpul acestei cercetari vizuale s-a simtit socul cutremurului.

P.S. A doua zi am inteles de ce am simtit vibratiile inaintea socului: a fost un cutremur de suprafata (dupa standardele comportamentale a faliei din Vrancea - o putem considera adancimea medie, de facto)
 
M-a trezit ceva dar nu bag mana in foc ca unda P care se pare ca aici nu se simte. Cateva secunde (4-5) mai tarziu am simtit cum pleaca blocul din loc pe directia N-S mai multi centimetri buni. Tot ce era suspendat de tavan a avut un balans foarte puternic. Stau de trei ani la etajul 6 din 7 pe Stefan cel Mare in Bucuresti intr-un bloc incadrat la U2 dar care imi aduc aminte ca in '77 nu avea probleme majore cum a fost cu cel de la Lizeanu. Ce este ciudat ca nu am simtit niciodat nici un soc vertical, (unda P) la seismele produse de cand sunt aici, pana acum.
 
Draga TMDA, si eu stau intr-un bloc incadrat la U2, etaj 3 din 3, construit prin 50, din caramida. Desi am sunat la vreo 2 din lista expertilor avizati (cea pe site-ul primariei) sa intreb ceva mai multe informatii, nu m-a lamurit niciunul. Ambii erau batrani si au dat numai raspunsuri evazive...deci practic U2 ar fi Risc 2...nu prea rau, dar nici prea roz...tu ce parere ai?
 
Ana BM a spus:
Draga TMDA, si eu stau intr-un bloc incadrat la U2, etaj 3 din 3, construit prin 50, din caramida. Desi am sunat la vreo 2 din lista expertilor avizati (cea pe site-ul primariei) sa intreb ceva mai multe informatii, nu m-a lamurit niciunul. Ambii erau batrani si au dat numai raspunsuri evazive...deci practic U2 ar fi Risc 2...nu prea rau, dar nici prea roz...tu ce parere ai?

Vorbesc de U2 pe vechile liste de incadrare. Ai cautat acolo sa vezi unde se incadreaza imobilul in care stai? Esti sigur/a ca este pe caramida deoarece daca este bloc ar trebui sa fie pe beton. Nu pot sa-ti dau un raspuns cat de rau sau bine este nefiind expert in domeniu. U2 presupune rezitenta la un cutremur de 7 grade si ceva dar cu posibile avarieri ale structurii de rezistenta. Ce pot sa-ti spun este sa te uiti sau sa afli ce s-a intamplat dupa fiecare seism major din '77 incoace cu blocul in care stai. Poate a fost consolidat dupa '77 sau poate nu a fost necesar acest lucru!? La fel poate afli ce s-a inatmplat dupa '86, '90 si 2004 !?. Eu de baza locuiesc intr-o vila (ds+p+2e) din caramida construita in perioada interbelica dar supraetajata dupa nationalizare. In '77 una dintre fatade a luat-o la vale si a fost proptita cu doua blocuri de beton.De atunci toate seismele majore de care am spus mai sus nu au provocat decat fisuri in tencuiala cum era de asteptat mai ales ca nici unul nu a fost la fel de violent ca cel din '77.
 
Bucuresti, Romana-Universitate, bloc partial cazut in '77, multe grinzi si stalpi de rezistenta, et 6 din 7. Am simtit numai balansul pe orizontala, eram in pat cu copilul langa noi, m-a trezit balansul amplu pe directa N-S (curios, dar nu era NE-SV) pe orizontala, am strigat de 4 ori cutremur pana s-a trezit sotul care a luat copilul din pat, s-au asezat sub cele mai groase grinzi din casa, iar eu m-am dus sa o anunt pe mama. Durata simtita a fost de vreo 6 secunde. Distantele in casa fiind mari, nu am avut probleme la deplasare.
Alta curiozitate, miscarea a fost atat de ampla, incat de pe o polita au cazut 2 siropuri de tuse (aflate in cutia originala!) ce nu aveau capacele puse bine si s-au varsat. Asta mi s-a parut chiar ciudat pentru ca la ultimul cutremur de 5 grade eram intr-un bloc pe cadre la et. 9 si desi balansul a fost muuuult mai mare, nu a cazut nimic.
 
Aschiuta a spus:
Bucuresti, Romana-Universitate, bloc partial cazut in '77, multe grinzi si stalpi de rezistenta, et 6 din 7. Am simtit numai balansul pe orizontala, eram in pat cu copilul langa noi, m-a trezit balansul amplu pe directa N-S (curios, dar nu era NE-SV) pe orizontala, am strigat de 4 ori cutremur pana s-a trezit sotul care a luat copilul din pat, s-au asezat sub cele mai groase grinzi din casa, iar eu m-am dus sa o anunt pe mama. Durata simtita a fost de vreo 6 secunde. Distantele in casa fiind mari, nu am avut probleme la deplasare.
Alta curiozitate, miscarea a fost atat de ampla, incat de pe o polita au cazut 2 siropuri de tuse (aflate in cutia originala!) ce nu aveau capacele puse bine si s-au varsat. Asta mi s-a parut chiar ciudat pentru ca la ultimul cutremur de 5 grade eram intr-un bloc pe cadre la et. 9 si desi balansul a fost muuuult mai mare, nu a cazut nimic.

Balansul a fost mai mare , dar mai "dulce" !:)
 
Back
Sus