• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul din 6 octombrie 2013

Chisinau moldova a simtit bine cutremurul, a durat aprox 10 sec toti sau trezit speriati sper sa nu se repete am tras o frica bunisoara
 
Focsani Vrancea,s-a simtit puternic cutremurul....etajul 1 din 4.....si a durat si mult...20 de secunde.....m-am speriat putin nu stiam ce se intampla m-am simtit ca intr-un vagon de tren ce se zgaltaia urat....
 
IASI, parter, eram la calculator, a durat 1-2 secunde, a fost ca o smucitura scurta si atat, nimic inainte, nimic dupa! Alti colegi, etajul 1, cladiri apropiate, au spus ca a durat secunde bune si l-au simtit chiar binisor.
 
La Buzau, Seven catelul a inceput sa urle de avertizare, in secunda urmatoare eram toti trei sub grinda de rezistenta; s-au deplasat usor televizoarele si se laganau lustrele!
 
Eram semi-treaz, asteptam sa sune ceasul sa plec la serviciu, in pat. Nu s-a simtit tare insa am avut impresia ca a tinut destul de mult cu o amplificare la final (posibil replica). Miscarile au fost pe orizontala.


Am uitat sa precizez ca stau la et.9. Au fost altele de intensitate mai mica pe care le-am simtit mult mai intens.


Giurgiu
 
Bacau, parter P+4 beton, nicio paguba, miscare pe orizontala NE-SV.
 
Si pe mine m-a trezit cutremurul de azi. L-am simtit in 2 reprize. Cat a durat pauza dintre ele nu pot aprecia.
Am remarcat zgomotul produs de mobilier si miscarea orizintala a celei de-a doua reprize.
Este posibil ca prima repriza sa fi fost unda P?
Locatia: Popesti-Leordeni, langa Bucuresti, la etajul 1, casa este pe structura de lemn P+1+M.
Initial i-am zis sotiei ca nu a depasit magnitudinea de 5, structura de lemn isi arata avantajele in astfel de situatii, absoarbe foarte bine undele seismice.
E primul cutremur moderat pe care l-am simtit in casa de lemn, cel din 2009 l-am prins in casa veche de caramida.
 
Trezit din somn, si mi s-a parut ca s-a miscat destul de tare. Clantaneau niste pahare in vitrina si usa de la vitrina se inchidea si deschidea...

Ca o parere personala, posibil ca acest cutremur sa fi fost starnit de ceea ce s-a intamplat in ultimele zile in Galati. Nu are cum sa treaca atatea cutremure pur si simplu fara urmari in structura geologica a zonei. Si cum sunt in vecinatatea vrancei...

Am uitat sa specific zona. Piata Sudului, bloc 4 etaje - etaj 4
 
Bucuresti, zona Iancului-Pantelimon, et. 8 din 10, bloc turn (o singura scara).
Seismul m-a trezit (nu am simtit unda P insa unda S am simtit-o relativ slab, desi manifestarea a avut 2 parti). Pina sa realizez ce se intimpla si sa ma dau jos din pat am simtit acea usoara leganare apoi o mica pauza dupa care a inceput partea a doua. Nu stiu sa fi zdranganit ceva prin casa insa la cum am simtit/perceput miscarile, cred ca a fost ceva mai mare de 5,3 - 5,5. Nu am reusit sa-mi dau seama care a fost directia miscarilor insa l-am intrebat pe socrul meu si din ce mi-a spus el, directia ar fi fost E-V. Oricum, pentru un 5,4 (cum e dat acum de EMSC) as spune ca aproape nu s-a simtit. Sa speram ca nu este un precursor pentru un 6+
 
mojo a spus:
Si pe mine m-a trezit cutremurul de azi. L-am simtit in 2 reprize. Cat a durat pauza dintre ele nu pot aprecia.
Am remarcat zgomotul produs de mobilier si miscarea orizintala a celei de-a doua reprize.
Este posibil ca prima repriza sa fi fost unda P?
Locatia: Popesti-Leordeni, langa Bucuresti, la etajul 1, casa este pe structura de lemn P+1+M.
Initial i-am zis sotiei ca nu a depasit magnitudinea de 5, structura de lemn isi arata avantajele in astfel de situatii, absoarbe foarte bine undele seismice.
E primul cutremur moderat pe care l-am simtit in casa de lemn, cel din 2009 l-am prins in casa veche de caramida.
da, era unda P
 
Nu era unda P. Unda p este mult prea scurta - un singur soc aproape insesizabil. Si cum toata lumea dormea este aproape imposibil sa te trezesti din somn de la o singura miscare...
pauza dintre miscari a fost dupa ce in prima repriza s-a miscat destul de mult - cateva secunde. Cel putin aici am simtit foarte distinct aproape tot cutremurul.
 
si eu l-am prins pe tot, la mine a fost continuu. unda p nu este doar un soc, dureaza citeva secunde, se poate vedea si pe seismograme.
 
Bucuresti, Drumul Taberei

Scuze pentru lipsa de cunostinte de specialitate, considerati-ma va rog doar martor ocular.
M-a trezit, dormeam pe canapea in sufragerie, la parter, pe spate.
Mi s-a parut o miscare pe verticala, ca o cadere, as estima o amplitudine de circa 10cm, cu o acceleratie mare ( as estima la 5m/s2).Sunt absolut sigur de prima miscare sesizata, descendenta, nu si de a doua, ascendenta.
S-au zgaltait geamurile bibliotecii, nu am remarcat nici un obiect cazut.
Sotia si copiii nu au fost treziti.
 
razor, eu am simtit multe cutremure la viata mea. stiu cum se manifesta. uita-te pe orice seismograma si o sa vezi ca se vede clar diferenta intre P si S iar P dureaza citeva secunde. pt mine wiki e doar ceva orientativ, nu cred chiar tot ce scrie acolo. iar in cazul asta nu cred ca se refera la cutremure de adincime, unde diferenta de sosire a undelor P si S este usor de simtit.
 
Si eu am simtit o gramada de cutremure la viata mea si pot sa te asigur ca unda P aproape ca nici nu o simti si oricum in cazul amplasarii Bucurestiului o simti cam cu 25 secunda inainte de cutremur. La ora 4:37 mai mult ca sigur ca dormeai si nu te-a trezit unda P. Wiki a fost orientativ. Sunt persoane mai in masura pe aici care sa te corecteze, dar vad ca nu se baga. oricum ca administrator ma asteptam sa ai macar cunostintele de baza in seismologie dar se pare ca nu...
 
Titan, etajul 4/4, bloc de caramida cu cadre din beton (cred), din '62. Nici eu, nici sotia nu puteam dormi si e posibil sa aiba legatura cu evenimentul. Am simtit intai un fel de fierbere, ca miscare nu-i pot spune; a tremurat patul usor, timp de cateva secunde bune. Dupa care a inceput sa se miste de-a binelea, puternic, as zice vreo doua-trei leganari; apoi s-a oprit. Nu am reusit sa vad daca se misca lustra (desi sigur se misca), iar singurul efect in casa a fost caderea celor doua bucati de carton din spatele oglinzii din hol (puse acolo pentru a nu-i permite sa se indoaie prea mult). Nu am auzit sa scartaie peretii sau mobila, desi e posibil ca in focul momentului sa nu fi remarcat.
Amuzant sau nu, inainte sa aflu cat a avut, am apreciat distractia la un 5,5 ;))
 
EarthQuakeEQ a spus:
Deoarece in alti ani discutam aici pe forum de efecte naturale precursoare ale seismelor, n-am obervat nimic ciudat, cainii n-au latrat, vremea a fost normala, de-abia acum pare sa apara ceva ceata. E drept ca ma aflu si departe de epicentru. Poate in zona epicentrala sa fi fost ceva mai deosebit.
 
bogdan87 a spus:
Ia?ul, ieri spre sear?, a fost str?b?tut de o forma?iune noroas? imens?, de joas? altitudine, care n-a adus precipitatii. A fost o mas? o masa de nori ap?s?tori care s-a deplasat lent, p?rea ca un OZN uria?.
Imi pare r?u acum c? n-am fotografiat-o, mi-a indus un sentiment straniu.

am sesizat si eu aseara formatiunea de care spui, pe harta meteo. venea dinspre ucraina
 
Back
Sus