• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul din 77 - amintiri

Am urmarit cateva reportaje despre seismul din 1977 dar nicaieri nu au spus ca la uzina 23 August din Bucuresti au explodat niste cazane si au fost multe victime.
Probabil ca nu este asa de important sau reporterii nu au fost interesati sa se informeze suficient.
 
O vecina a povestit cum a simtit cutremurul de la etajul 10. Avea o rigla in mana si, ca sa ne arate cum s-a simtit, a inclinat rigla spre dreapta, apoi spre stanga cu aproximativ 80° adica de la verticala aproape orizontala !!! Evident, blocul nu se putea inclina asa mult dar asta este semnificativ ca sa ne putem imagina cum s-a simtit. Cred ca senzatia de inclinare este data de componenta laterala a acceleratiei. Multe lucruri au zburat atunci de la locul lor. Povestea ca o oala imensa de - zicea - 30 de litri (???) cu ciorba fierbinte s-a varsat pe jos - sa ne inchipuim ce era daca era cineva in bucatarie! Dar asta nu e nimic pe langa ce s-a intamplat la Policolor. Se pare ca a fost o explozie, un incendiu - nu se cunosc amanunte.
Altcineva, care a fost pe strada, zicea ca parca mergea pe o gelatina uriasa, ca parca te inghitea pamantul (cu toate ca nu s-a crapat !).
Altcineva a descris senzatia ca parca erai pe o corabie.
 
O cunostinta de-a mea locuia atunci foarte aproape de Policolor. Din cate stiu nu au observat incendiu la Policolor, ori nu a fost ori a fost mai mic ca proportii decat ce s-a intamplat la 23August. La uzina 23 August s-a prabusit acoperisul unei hale peste un cuptor iar hala respectiva a luat foc. Flacarile luminau cerul si multi au crezut ca de fapt ce au simtit nu a fost cutremur ci socul exploziei de la 23 August.
 
Da, asa este Alex. Multi au crezut ca este suflul exploziei. Flacarile se ridicau pana la cer. Nu stiu amanunte dar poate ne spune cineva ce si cum.
Iepurila stiu ca in \'77 la etj 9 si 10 au cazut televizoare. Ce iti pot spune cu certitudine este ca lustrele faceau balans 180 grade si au facut gauri in tavan.(mici cat bobul de piper).Am vazut asta cu ochii mei, la etj 8.
Ma uitam astazi prin Bucuresti si ma gandeam la ce nenorocire va fi la un viitor seism. Sa va uitati din curiozitate la blocurile vechi sau la imbinarea intre scari(la blocuri cu multe scari).
Culmea este ca luati prin surprindere oamenii nu stiau ce se intampla insa in \'86 erau patiti si se asteptau sa fie la fel.
 
A cazut televizor si la mine la etajul 3. Era un Opera vechi care culmea a functionat dupa aceea inca 12 ani...
 
eu mi-am pierdut mama si tatal la cutremur eu aveam numai 2 ani si am ramas fara ei imi amintesc doar cu scara s-a prabusit c noi nu mai vreau sa vb despre acest incident eu plangeam si nu mai stiu nimic
 
Cu toate ca nu aveam nici 6 ani nu cred ca voi uita vreodata acele momente...mama reusise cu greu sa ma convinga sa ies din baie, eram in pat si asteptam sa apara mama sa-mi citeasca o poveste...imi amintesc si acum, atat de clar, cum brusc a-nceput sa se miste patul, ma distra copios, era de parca cineva sarea in pat langa mine.Am realizat ca ceva nu-i bine cand am vazut-o pe mama iesind din baie si incercand sa treaca prin micul hol de trecere spre dormitor, era izbita de peretii holului nereusind sa ajunga la mine...il striga pe tata sa vina sa ma ia...glasul ei...expresia fetei...nu am sa le uit vreodata.
Mama era insarcinata in 8 luni cu sora mea...care avea sa se nasca prematur la doar 12 zile dupa cutremur.
Tin minte ca imediat dupa ce s-a terminat cutremurul am iesit in fata blocului, unii plangeau dar marea majoritate erau ff tacuti...tin minte ca ne-mbratisam cu ceilalati vecini...unii au adus de-acasa paturi si de-mbracat...
Am stat afara f mult, abia cand tatal meu a hotarat sa mearga sa vada ce s-a-ntamplat la fabrica unde lucra, am intrat in casa.
Stiu ca m-a mirat teribil atunci si n-am putut uita cum oamenii vorbeau in soapta...
 
Mda, si acum pe bucuresteni si restul romanilor ii doare undeva ca sa fiu politicos, sparg pereti in veselie pe holuri, bucatarie, camere, nu ingrijesc blocurile deloc, etc.
E o moda sa-ti zica agentul imobiliar, stiti, are bucatarie mare, au spart peretii, de parca e o realizare asta.
 
aveam un an si jumatate, evident nu am amintiri ci doar pe cele ale parintilor mei, locuiam intr-un bloc din M.Kogalniceanu, jud. Constanta; cand a inceput cutremurul, mama mi-a zis ca au simtit o zgaltaitura f puternica, s-a repezit sa ma ia din patut si s-a dus sub tocul usii, avea senzatia ca se apleca f tare blocul si huruia ingrozitor, au asteptat sa se termine si au coborat, cei mai multi vecini erau imbracati sumar, unii chiar deloc :d pt ca la ora aia toata lumea facea baie, era sambata si se dadea apa calda :d
 
oana, 4 martie 1977 a picat intr-o vineri. stiu ca a doua zi dupa cutremur am fost la scoala
 
anda a spus:
oana, 4 martie 1977 a picat intr-o vineri. stiu ca a doua zi dupa cutremur am fost la scoala
[/quote

inseamna ca am ramas eu in cap cu ziua de sambata si cu apa calda :)) oricum pe vremea aia era sarbatoare cand era apa calda, si am asimilat-o ca atare :d
 
Povestesc din cele relatate de parintii mei, eu aveam 1 an 6 luni cand s-a produs. Mama gatise o ciorba si o mancare de mazare, bunica adormise rezemata de un perete , iar tata se uita la televizor. Eu eram intr-o alta camera, in patut langa un sifonier , iar pe peretele opus era o biblioteca suspendata. Si a inceput.... Mama isi aduce aminte cum dormea bunica si cutremurul o dadea de perete, dar nu s-a trezit ( ferice de ea :). Dupa care amandoi parintii au incercat sa ajunga in camera mea ( era destul de departe, apartamentul era de tip vagon, semidecomandat, camera mea fiind in partea opusa camerei lor). Tata a ramas blocat in hol, aveau o masa mare se misca si care hartanea pe oricine incerca sa treaca pe acolo ( tata a avut niste vanatai sanatoase dupa), mama mai mica si mai agila s-a strecurat si a reusit sa ajunga in dormitor . Si cand a ajuns acolo.... biblioteca se rasturnase peste dulapul de langa patutul meu . Mama a bagat mainile in patut sa ma ia si era numai pamant...cele 2 ghivece de flori pe care le pusese mama pe biblioteca aterizasera pe langa capul meu... eu dormeam. Dumnezeu m-a iubit si m-a ocrotit. S-a terminat urgia, ai mei au intrat in bucatarie sa ia ceva de luminat... pe jos era un strat cald si zemos de ciorba amestecata cu mancarea de mazare gatite de mama, dupa care au coborat si au plecat vreo 3 zile la niste rude care stateau la casa in Regie.
 
Back
Sus