• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul vrincean din 4 octombrie 2011, magnitudine 5

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
va rog postati-va marturiile. va multumesc!
 
La parter, in Militari-Bucuresti s-a simtit ca de 5.5 dar l-am simtit f scurt. Am si auzit vibratiile. Creepy. Vine ala mare?
 
brasov.
eram intinsa in pat si am simtit 3 smucituri scurte pe directia NE-SV. ca de obicei, nu am simtit P-ul
 
Da, exact, smucitura. Eu doar una. Ciudat de scurt la intensitatea pe care am simtit-o eu. Parca s-a oprit brusc ca o frana.
 
Culmea ironiei, cam de pe la ora 2-3 noaptea, ma uitam la poze de la cutremurul din 1977, (si poze ale Bucurestiului vechi, pe diverse forumuri), cutremur ce l-am prins, ca pe 5 martie faceam si eu 6 ani, si brusc un balans scurt dar intens Vest-Est sau invers, nu mai mult de 1 sec a durat, am auzit o mica scirtiitura la usa, si imediat am deschis programul seism 1.5 sa vad ce si cum, initial am crezut ca mi s-a parut...

Abia dupa 20-30 secunde a inceput sa apara seismograma, de ce cu asemenea intirziiere?

Poza este captata la 1-1,5 min dupa ce am simtit miscarea.

Stau in Dr Taberei,Piata Moghioros bloc OD 1 la etajul 8,blocul lung cu 6 scari(scara 1, stau eu), blocul paralel cu linia tramvaiului 41.
 
Bucuresti, Colentina ... la 4 din 4 si a reusit sa ne trezeasca. De fapt zgomotul TV-ul pe perete care se clatina.
 
sunt treaza de la 4(am baut cafea cu niste prieteni :clapping: ) si m-am cam speriat ca-s singura acasa :huh:, sifonierul incepuse sa scartaie sinistru, apoi patul cu mine. stau in militari, a fost destul de scurt oricum
 
Buna dimineataIn Crangasi s-a simtit scurt si intens, neobisnuit de intens avand in vedere ca stateam la parter.
 
M-am speriat ca naiba....
M-am trezit mai de dimineata sa lucrez la un raport. Eram concentrat la calculator si s-a zgatait biroul/scaunul brusc si tare. A fost extrem de scurt, spre norocul nostru
 
EU ERAM CU BEBELE MEU IN BRATE, SI AM AUZIT TROSNIND COMODA PE CARE ESTE ASEZAT TELEVIZORUL SI TELEVIZORUL SI PE URMA AM AUZIT PAPAGALUL CARE ERA IN HOL CA A INCEPUT SA ZBOARE PRIN CUSCA.SI MI-AM TREZIT SOTUL IMEDIAT CARE NU SIMTISE NIMIC IN SOMN.8
 
Vrancea, stateam cu fata in brate in pat incercand sa o adorm si nu stiam de ce se aude un huit si imediat hopa cutremurul , ne-a scuturat un pic.
Trebuie sa ma mut din vrancea :clapping:
 
In Berceni, etaj 2 bloc cu 4 etaje. Am simtit miscarile orizontale, pe directia est-vest, insotite de un zgomot difuz cauzat probabil de miscarea peretilor si de trepidatia bibliotecii. Durata estimata a fazei perceptibile: 4 secunde.
 
BUNA DIMINEATA!SUNT IN CRANGASI, LA ETAJUL 3 DIN 4, SI L AM SIMTIT RAU :-(
 
Braila. L.am simtit la 5:43 forte usor timp de 5-6 secunde. Eram in pat si incepuse sa tremure patul.
 
L-am simtit si-am trezit si eu si fiul meu. Eu stau la etajul 10 si cred ca de asta l-am simtit. Nu a fost de speriat. In primul moment am zis ca poate a fost doar o parere dat fiind ca dormeam dar m-am uitat in vitrina unde am un fel de bibelou cu lacrimi de sticla pe structura de fire de sarma care sunt foarte la sensibile la miscare si acestea se miscau inca. De asemenea, s-a trezit si fiul meu si m-a intrebat daca l-a simtit. Oricum, cu Dumnezeu inainte !
 
Back
Sus