• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Despre nori si alte fenomene meteo...

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
\'panglici de nori\', sa fi fost ce am vazut eu??


Miorica, asa ceva ai vazut? seamana?[attachment=2338:200904/post_543_1240984381_cba1b02d9ae2543cc5bade393c23ce15.attach]
 
\'Miorica\' pid=\'20922\' dateline=\'1240814284\' a spus:
\'panglici de nori\', sa fi fost ce am vazut eu??


Miorica, asa ceva ai vazut? seamana?

Sunt niste nori albi care seamana cu urmele lasate de avioanele supersonice dar mai late......cand veneam din provincie si eram in zona unor intinse parcele cu grau am vazut acea \'panglica\' parca iesea din pamant....se inalta spre cer... si le-am zis celor de fata ca seaman cu ce am vazut eu pe cer la cutremur....iar cand am ajuns in oras am vazut lume pe trotuar, iar acasa ne-am elucidat fusese cutremur...de atunci ma tot \'zgaiesc pe cer\' :sad:;)
 
poate poti sa faci o poza daca ii mai vezi
 
Am citit despre nori, premergatori cutremurelor....
Astazi, in jur de 9:00 erau tot felul de nori deasupra Bucurestiului, tip panglica destul de grosi, in mai multe directii.
Nu cred ca erau produsi de avioane... sigur nu erau produsi de avioane tip clasic de transport.... Poate doar unele militare, de mare viteza.... Sau poate nu?
 
Marturii cutremure, nu mai stiu exact, anii 77, 86, 90....!?
 
In atasament pozele. Nu este acelasi nor (sau dunga), ci sunt 3 sau 4 pe mai multe directii si par relativ jos....
 
Eu ştiam că s-a înroşit/luminat (oarecum) cerul la \'77, atât. Am trăit în vremurile alea. \"Norii\" tăi sunt dungi de la avioane. :sad:
 
Zone diferite, foarte grosi, relativ jos, directii ciudate:

- de la S la NW
- de la W la E
- de la SW la NW

Sunt niste regulamente in transporturi aeriene, nu zboara pe unde vor ei...(asa jos si mai mult pe deasupra Bucurestiului).... Daca ar fi linii comerciale obisnuite le-am vedea zilnic, sau de cateva ori pe saptamana. Dupa grosimea lor, toate avioanele ar fi trebuit sa treaca aprox la aceeasi ora, iar daca analizati traseele se intersecteaza. Grosimea era relativ la fel, altitudinea joasa, etc... Stiu ce vorbesc.

Nu cred ca erau produsi de avioane. Poate doar avioane militare sau alte obiecte aeriene de mare viteza si cu motor cu reactie.
Sau \"nu stiu\" ce nori, cum nu am vazut pana acum.
 
sint urme de avioane, cu siguranta :sad:
 
Am citit despre nori, premergatori cutremurelor....
Astazi, in jur de 9:00 erau tot felul de nori deasupra Bucurestiului, tip panglica destul de grosi, in mai multe directii.
Nu cred ca erau produsi de avioane... sigur nu erau produsi de avioane tip clasic de transport.... Poate doar unele militare, de mare viteza.... Sau poate nu?

si eu i-am vazut. sigur!!! intre 8 jumatate si 9 cand eram in drum spre serviciu....
 
[quote name=\'\'luck7337\' pid=\'21458\' dateline=\'1241685473\'] Daca ar fi linii comerciale obisnuite le-am vedea zilnic\' date=\' sau de cateva ori pe saptamana. [/quote\']

Nu întotdeauna după ce trec avioane se formează acea dâră de condens înapoia lor. Sunt anumite condiţii ce trebuiesc îndeplinite la acea înălţime pentru ca dâra să apară. Deasemenea, contează foarte mult şi traseul curenţilor de aer de-acolo, forţa cu care circulă, direcţia etc. E posibil nici să nu fie curenţi, la un moment dat, aşa încât urma poate dura foarte multă vreme. Uneori, se împrăştie imediat. Ţine seama şi de perspectiva 3D: când tu vezi acele dâre de condens suprapuse, în realitate poate fi o distanţă apreciabilă între ele în spaţiul 3D.
Nu mai fiţi aşa exaltaţi de la nişte banale dâre de condens de avion că picaţi în cealaltă parte, în ridicol. :sad:
 
Asa aratau norii cu cateva minute inainte de cutremurul din China de anul trecut (7.9Mw):

 
Asa aratau norii cu cateva minute inainte de cutremurul din China de anul trecut (7.9Mw):


In filmulet e vorba de fenomenul numit \"earthquake light\", despre care scrie pe wikipedia aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Earthquake_light

In alta ordine de idei, ceva mi-a retinut atentia pe blogul patetic al lui Ioan Istrate. O doamna a scris la comentarii despre experienta ei la cutremurul de 5,02R din aprilie anul asta. Doamna respectiva sustinea ca, cu cateva ore inainte de cutremur, a vazut cerul pe jumatate albastru, pe jumatate rosiatic. Citind ca \"Eu ştiam că s-a înroşit/luminat (oarecum) cerul la \'77, atât\" intr-un post anterior, mi-am amintit de marturia acelei doamne. Acum e, desigur, posibil si ca doamna respectiva sa fi baut prea multe beri in acea seara :55:, dar stiu si eu? Voi ce ziceti? O fi cumva acelasi fenomen?
 
In ultimele zile apar fenomene ciudate pe cerul Romaniei dupa ce un fenomen similar s-a produs in zona Moscova:

24 octombrie 2009:

\"In urma cu doua saptamani un fenomen ciudat surprins pe cerul Moscovei a facut ocolul pamantului. S-au adus in discutie teorii apocaliptice, unii au spus ca este un semn divin altii ca este o farsa sau doar o iliuzie optica.

Iata ca un fenomen asemanator a fost surprins de un aparat foto si in Romania in localitatea Slobozia.\"


http://laceasdeseara.wordpress.com/2009/10/24/210/


Alt fenomen in alta parte:

\"Fenomen ciudat fotografiat la Ploieşti\"
http://www.realitatea.net/foto_1013267_fenomen-ciudat-fotografiat-la-ploiesti_647876.html




\"PRESUPUNERI. Unii cred ca ar fi semn de la Dumnezeu, altii, ca ar fi o poarta stelara
Adriana Raceanu

Un fenomen straniu, similar celui de la Moscova, a aparut recent deasupra comunei dambovitene Dragomiresti.


Cand batranii satului si-au aruncat ochii spre spartura rotunda din nori, s-au inchinat, spunand ca este un semn de la Dumnezeu, iar tinerii asemuiau forma cu o poarta a timpului sau cu un tunel catre o alta dimensiune. Multi credeau ca dincolo de nori se ascunde o nava cosmica si se jura ca i-au vizitat extraterestrii. La Dragomiresti, enigmatica forma a persistat pe cer mai bine de cinci ore.
Apoi, a disparut ca din senin. In cazul fenomenului de la Moscova, forma era mai bine conturata si atunci au fost emise si alte ipoteze: ba ca este vorba de un proiectul Blue Beam al NASA (proiectarea hologramei lui Iisus pe cer), ba ca s-a lansat o arma meteorologica. \"

http://www.cancan.ro/2009-10-24/Gaura-in-cer-la-Dragomiresti.html


Tot azi:

http://www.realitatea.net/gaura-pe-cerul-constantenilor_647836.html


Sau:

http://www.realitatea.net/martor-oc...e-la-moscova--filmat-la-constanta_647496.html

Sa speram ca nu anunta un cutremur... :55:
 
In ultimele zile apar fenomene ciudate pe cerul Romaniei dupa ce un fenomen similar s-a produs in zona Moscova:
...

Io nu cred ca nu anunta nici un cutremur, e doar o forma mai deosebita a norilor si lumea se grabeste sa interpreteze... Dupa ce-am vazut atatia \"interpreti\" de vibratiii, vise, magneti si alte rahaturi acuma mai lipseste sa apara un interpret de nori :55: care sa prezica seisme in functie de gauri in cer!:rolleyes:

Cel mult poate e din cauza ca iar au zgandarit betivanii de rusnaci atmosfera :98::
http://russiatoday.com/Sci_Tech/2009-10-23/clouds-moscow-sky-experiment.html
 
La cat de des a aparut in ultimul timp nu cred sa fie ceva anormal. Avandi n vedere ca apare in orase/sate, ar putea avea ceva legatura cu caldura degajata de orasul respectiv? Care se ridica? Curenti de aer pe verticala? Zic si eu...
 
Specialiştii români spun că este vorba despre o formaţiune noroasă, rară. Astfel de nori se formează - de regulă - înaintea furtunilor puternice de vară şi sunt un semn al cantităţi mari de vapori de apă care se adună în atmosferă.

Sursa: Realitatea TV
 
Back
Sus