• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutie despre viitorul site-ului cutremur.net

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Am primit mai multe email-uri care ma intrebau de ce se inchide site-ul cutremur.net si ce se va intampla cu informatiile care se afla aici.

Drept urmare consider ca este cazul sa dau urmatoarea declaratie oficiala:

Site-ul cutremur.net (cutremur.com) nu se inchide. Zvonurile privind inchiderea acestuia din cauza lipsei fondurilor si a unei echipe care sa il sustina sunt complet gratuite si nu au nici o legatura cu situatia reala.

Site-ul cutremur.net are asigurata finantarea necesara functionarii pentru urmatorii 3 ani iar in spatele acestuia lucreaza in mod continuu o echipa care ii asigura functionarea din punct de vedere tehnic, precum si improspatarea informatiilor publicate si dezvoltarea continua a site-ului.


Cateodata este necesar sa oprim site-ul temporar (maxim cateva ore) pentru revizii tehnice, upgrade-ul aplicatiilor pe care le folosim, eficientizarea serverului sau imbunatatirea sistemelor de securitate a cutremur.net. Aceste intreruperi nu inseamna ca site-ul nostru a disparut de pe internet ci dovedeste tocmai faptul ca exista o echipa care in mod activ actioneaza permanent pentru a mentine cutremur.net functional.

De exemplu, urmatorul pas in administrarea cutremur.net va fi mutarea domeniului de la Sitelutions la MyDomain. Acest lucru va usura administrarea domeniului si va ajuta consolidarea cutremur.net cu domeniul cutremur.com. Transferul domeniului va avea loc in aceasta saptamana, dar acest lucru in mod normal nu va genera intreruperi de functionare a site-ului. Daca in mod exceptional vor apare dificultati tehnice, acestea vor fi rezolvate in cateva ore.

Rugam toti vizitatorii sa nu mai dea crezare zvonurilor nefondate. Toate informatiile legate de functionarea si viitorul cutremur.net vor fi publicate in mod oficial in acest site.

Am deschis acest subiect si din dorinta de a da posibilitatea vizitatorilor sa scrie aici ce informatii considera acestia ca ar fi importante dar nu se afla pe site-ul nostru. Cutremur.net se dezvolta permanent iar parerea vizitatorilor nu poate duce decat la stabilirea unei directii pozitive de extindere a site-ului nostru.

Daca aveti idei sau nelamuriri puteti sa scrieti in acest topic.

Alex - Administrator cutremur.net
 
Incepand de astazi am inceput lucrul la site-ul \"mama\" al cutremur.net. Este vorba de http://www.riskzone.info care va trata urmatoarele subiecte:

A) Dezastre si evenimente naturale cu risc crescut pentru comunitati:
- fenomene meteo extreme
- eruptii vulcanice
- alunecari de teren
- inundatii
- epidemii
- meteoriti

:hypocrite: Dezastre si evenimente cu risc crescut pentru comunitati in urma unor accidente la instalatii sau constructii artificiale:
- accidente industriale si tehnologice
- accidente in transporturi (feroviar, naval, auto sau aerian)
- poluarea aerului si a panzei freatice, precum si a unor cursuri de ape curgatoare
- situatii de criza in urma unor intreruperi ale telecomunicatiilor, alimentarii cu energie electrica, etc.

RiskZone.info va incerca sa ofere informatii care sa ajute la rezolvarea problemelor cauzate de astfel de incidente cat mai rapid, astfel incat viata comunitatii sa revina cat mai rapid la normal.

Cutremurele de pamant vor fi tratate in continuare exclusiv de site-ul http://www.cutremur.net care va ramane 100% dedicat acestui proiect. Forumul site-ului http://www.cutremur.net va deveni forum comun pentru cutremur.net si riskzone.info

In cazul in care aveti sugestii referitoare la activitatea pe care o vom desfasura va rugam sa ne scrieti in forum sau pe email la help (at) cutremur.net
 
Alex,
Putem introduce o harta a Romaniei (poate si a tarilor vecine) pe care sa fie postate dezastere si \"concerning ponits\", ceva similar cu cele de aici?
Eu ma oblig sa o tin la curent cat de mult pot, dar la partea tehnica sunt nulitate.

Multumesc,
Bogdan
 
Cred ca e o idee buna. Asa cum avem o harta cu localizarea seismelor curente din Romania, harta facuta de soso (http://sosolici.jos.ro), am putea avea harti si cu localizarea altor tipuri de fenomene care genereaza riscuri sporite pentru zonele respective. Ramane de vazut ce posibilitati tehnice ar fi...:hypocrite: :harhar: :biggrin:
 
O sa ma gandesc in week-end-ul asta la o solutie tehnica. Vreau sa vad daca putem introduce o harta de la google maps iar punctele sa poata fi editate dar inca nu stiu cum se face chestia asta si trebuie sa sap prin help-uri.
 
Ok, am reusit implementarea unei harti pe riskzone.info. Duceti-va acolo sa o vedeti, se cheama test map. Ideea este ca, online, se pot adauga placemarks (cum sunt semnele de cutremur si de vreme), se pot desena poligoane (cum este cel cu care am marcat zona de nord) sau linii (cum este cea de pe litoral), fiecare cu descrierea aferenta.

As putea face un cont special pe care se poate edita harta asta si sa avem mai multi acces la ea sa marcam diverse evenimente.

Cum vi se pare ideea?
 
Excelenta ideea. Un anumit grad de interactivitate cred ca e de bun augur. Spun interactivitate nemailuand in considerare discutiile de pe forum. Iar existenta unei imagini care sa releve locatiile unor fenomene sau evenimente cu un anumit grad de risc este, de asemenea, bine-venita. :hypocrite:
 
Din pacate nu stiu cum sa fac automatizarea asa cum a facut-o sosolici pe hartile de la google maps. Toate evenimentele trebuie create manual de fiecare data.
 
Este minunata.
Acuma, la place mark-uri ar fi ideal daca s-ar pune un link cu sursa stirii/date mai amanuntite.
Totodata, la evenimentele locale, ar fi minunat daca s-ar putea marca latitudinea si longitudinea.

Bogdan
 
Mi-a mai venit o idee. Poate reusim sa convingem oameni de la INMH, de la IGSU si de prin alte locuri sa editeze si ei harta in timp real. Sau macar sa transmita informatii \"fierbinti\".
 
INFP-ul sa faca o harta, disponibila online, cu reprezentarea in timp real a evenimentelor seismice din Romania ???? :harhar: :biggrin: :harhar: Ha ! Pai ei au mereu probleme cu disponibilitatea site-ului lor actual, asa cum e el...:hypocrite:
 
Nu prea merge ce ai spus tu, Bogdan, fiindca INFP si INMH prefera sa tina multe informatii cat mai ferite de public. Nu suntem foarte iubiti fiindca noi nu prea intelegem politica asta de secretizare a informatiilor, si le facem publice chiar daca nu sunt oficiale.

Avantajul nostru este ca avem contacte destul de bune cu presa si aflam foarte rapid daca are loc vreun eveniment deosebit. Poate ca unele lucruri nu se pot da la ziar sau pe tv, dar pot fi publicate pe un site \"underground\" (cam asa este vazut site-ul nostru).

In orice caz, sunt destul de multi suparati pe noi ca amendam de fiecare data incompetenta si lipsa de transparenta si pentru ca se intampla des ca informatii pe care ei le doresc ascunse sa ajunga la urechile noastre; dar pe de o parte faptul ca nu ne iubesc este un semn ca ne facem bine treaba.

Bogdane, daca ai stii cat de mult s-a perpetuat in aceste structuri mentalitatea comunista de a ascunde si a nu face publice informatii, te-ai inspaimanta.

Pe de alta parte IGSU este la polul opus. Nu am avut niciodata probleme cu ei, sunt deschisi si mi-au oferit informatii atunci cand am avut nevoie. Dar la cate au ei pe cap de rezolvat ma indoiesc ca mai are cineva chef sa faca munca patriotica pentru site-ul nostru.

Iar ca sa vezi cam cum stam cu informatiile, cred ca un exemplu bun este filmarea de la incendiul din Pantelimon. Am ajuns pe teren (din Tineretului) in acelasi timp cu pompierii, si am apucat sa filmez intrarea masinilor de pompieri pe straduta din spatele blocului unde ardea. Deci suntem cat de cat eficienti :hypocrite::biggrin:

O alta institutie pentru care avem un respect deosebit, care ne-a ajutat cu informatii de fiecare data cand am avut nevoie si cu care am colaborat de fiecare data excelent este INCERC.

Cam asta este pozitia noastra. Incercam sa ne pastram un grad destul de mare de independenta pentru a putea fi obiectivi.
 
Interesant e ca cei de la INFP ne citesc destul de des. Ba chiar s-au inspirat la chestionar. Am mai discutat despre asta, s-au inspirat de la noi la faza cu chestionarul privind modul de manifestare al seismelor in diverse localitati. Cum s-ar zice, sunt \"cu ochii pe noi\"...:harhar: :harhar: :harhar: Avem chiar 2 useri inregistrati care sunt de acolo. Na, am facut-o si am spus-o in gura mare...:harhar: :hypocrite: :biggrin:
 
Trist...
Credeam ca macar astfel de institutii sunt mai \"open mind\", dar cred ca mentalitatea si structurile vor fi schimbate o data cu generatia...
Poate o sa avem membrii din mai multe zone ale tarii dispusi sa ofere informatii despre astfel de chestii.

Bogdan
 
Bogdan, se foloseste ca pretext ideea ca \"sa nu se provoace panica\". Ca si cum daca s-ar oferi informatii pertinente, clare si concise despre cum stam in materie seismica sau meteorologica s-ar crea isterie colectiva, si nu prin fantasmele hancoide !! :harhar: :harhar: Asta e situatia, n-avem ce face. Totusi, aceasta stare de lucruri a stimulat existenta cutremur.net, si pentru asta le suntem recunoscatori... :hypocrite: :biggrin: :harhar:
 
Site-ul cutremur.net si forumul au un nou sistem de cautare, powered by Google. Am renuntat la scriptul de cautare folosit de wordpress deoarece era mult prea slab si de asemenea l-am introdus pe cel nou si in forum, in paralel cu scriptul propriu forumului.

In forum rezultatele sunt afisate fara a mai incarca o noua pagina, gratie unui script AJAX mult mai performant.

Daca sunt probleme sau daca aveti diverse pareri referitor la aceste schimbari scrieti aici :hypocrite:
 
Imi place noul look al forumului...:unsure: :hypocrite: :D
Sa ne fie intr-un ceas bun ! :unsure:
 
Ma plictisisem de cel vechi... in orice caz, cine vrea sa vada vechiul look se poate duce la User CP -> Edit Options si acolo, in dreapta jos la Board Style poate sa aleaga Default si va vedea vechiul skin :hypocrite:
 
Am mai instalat cateva teme (pe care le gasiti tot acolo in UserCP ->... cum am zis in mesajul de mai devreme) dar care inca nu sunt finisate 100%). Singurele teme complet functionale sunt MyBulletin si Deafult (care este cea veche).
 
Si mie imi place noua fata a forumului :hypocrite:
 
Back
Sus