• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Filme bune

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Ce filme bune v-au impresionat de-a lungul timpului? Ma refer la orice film artistic, clasic sau recent, nu conteaza.

Apropos, Noctilucent, filmul pe care l-am comandat saptamana trecuta... a ajuns luni acasa la ai mei (unde am adresa stabila, nu am apucat sa ma duc sa-l iau). L-a adus postasul la usa :hypocrite: Si daca nu ma lasa complet memoria, a facut mai putin de o saptamana...

Ideea este ca vreau sa strang o serie de titluri de filme bune pe care incet-incet sa mi le cumpar de pe Amazon, pentru colectie... Am eu deja cateva filme care nu vor scapa, dar sunt curios voua ce filme v-au placut si v-au impresionat de-a lungul timpului?
 
Eu inca astept cartea :unsure: Cica avea termen de livrare azi.

In alta ordine de idei, dintre filmele care mi-au placut mie de-a lungul timpului si lale caror titluri mi le amintesc la ora asta matinala ar fi:
1. Dark City
2. Fahrenheit 451 (mai mult decat cartea)
3. The Crowd (un film de prin anii douazeci, in regia lui King Vidor, l-am vazut odata pe TV5)
4. It\'s a Wonderful Life
5. Jezebel (asta e filmul cu Bette Davis si Henry Fonda scos la concurenta cu \"Pe aripile vantului\", s-a gasit la noi si l-am luat)
6. Scarlett Street (alta vechitura)
7. Pasarea de foc spatiala (ooooo, copilaria mea :hypocrite: )
8. Forbidden Planet
9. Cainta (un film gruzin s-a gasit la noi si l-am luat dupa ce-l vazusem de doua ori la TV).
10. The Way We Were.

Daca-mi mai aduc aminte ceva mai scriu.
 
Care mi-au placut? Ooooo.... sunt multe :unsure:

Spicuim:

1. Memento
2. Requiem for a dream
3. Stay
4. Closer
5. Crash
6. The Pianist
7. Black Book
8. Atonement
9. Good Night and Good Luck
10. U-boat

mai sunt si altele, dar eu am o mare problema cu memoria numelor asa ca o sa le pun aici pe masura ce imi aduc aminte de ele:)

Astazi pe Cinemax sunt 2 filme cu review-uri bune: Who\'s Afraid of Virginia Woolf? si Platoon, nu prea sunt sigur ca al doilea o sa imi placa dar eu deja mi-am pregatit pop-corn-ul :D
 
Bine că ai băgat şi tu lista că începusem să cred că ne-ai întrebat numai ca să faci studii pe noi.
 
:D

tu mi-ai luat-o inainte cu Drak City (dupa care au plagiat cei cu Matrix, l-au copiat cu nesimtire). Iti recomand Etajul 13, daca nu l-ai vazut vezi cum faci rost de el, e mai vechi dar mi s-a parut extraordinar :unsure: (a rulat pe AXN la un moment dat)
 
Matrixu\' a mai copiat, pardon \"s-a inspirat\" şi din altele, cum ar fi \"Akira\" (îl am pe ăsta în ediţie de colecţie) şi cred că şi \"Appleseed\". Oricum, \"Dark City\" e unul din filmele mele cele mai iubite, în parte şi pentru că îmi aduce aminte de o povestire de Frederick Pohl, \"Tunelul de sub lume\"(despre un tip care se trezeşte într-o bună zi şi constată cu surprindere că el e singurul căruia i se pare ciudat că toată lumea trăieşte aceeaşi zi la nesfârşit, poanta nu ţi-o spun). Mulţam de recomandare, am de unde să fac rost, am nişte prieteni care adună orice prind în materie de filme şi jocuri :D
 
Gasisem la un moment dat un site care facea o comparatie intre Dark City si Matrix, nu mai stiu adresa, dar am salvat pozele. Se poate vedea cat de mult au copiat cei care au facut Matrix din filmul Dark City. In stanga sunt imagini din Dark City, in dreapta din Matrix.
 
\"Alone in the wilderness\" (typo?!)
Documentar.
Preferatul meu.
 
Am vazut si partea a doua din Zeitgeist pe google video. Inca ma mai chinui sa inteleg unele lucruri.
 
Din filmele din decursul timpului, doar 3 imi vin in memorie, pe moment:
A beautiful mind
The gladiator (cu Russel Crow).
Troy

Iar anul asta am vazut de asemenea citeva filme noi care mi-au placut.
Seven pounds
The curious case of Benjamin Button
The reader
 
Cateva filme geniale: Atonement (2007), Unbreakable (2000), The Shawshank Redemption (1994), Le fabuleux destin d\'Amélie Poulain (2001), The Departed (2006), Snatch (2000), Cidade de Deus (2002), The Sixth Sense (1999), Requiem for a Dream (2000), American Gangster (2007), The Prestige (2006), Babel (2006), The Bucket List (2007), The Notebook (2004), Children of Men (2006), El laberinto del fauno (2006), Michael Clayton (2007), Eastern Promises (2007), Restul e tacere RO (2007), Seven Pounds (2008), Body of Lies (2008), Into the Wild (2007), Deja Vu (2006), Nunta muta (2008) RO! Politist, adj. (2009) RO, The Hangover (2009), State of Play (2009),.
Documentare: No End in Sight (2007), BBC - Einstein\'s Equation of Life and Death (2005), BBC - The human mind , Einstein and Eddington (2009), BBC - The Elegant Universe, What The Bleep Do We Know, Documentar despre apa http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008 , The Secret (2006)
 
Back
Sus