• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Filme bune

Foarte frumos reportajul despre apa. Multe din informatiile respective se gasesc pe internet, disparate, dar sub forma de documentar au un impact mult mai mare.
 
Wow...
Am mai spus-o dar acum revin, deoarece am revazut, cu mare placere, filmul, A beautiful mind. Probabil mi-a ramas mie, asa, acest film... . Putem scrie aici si minicronici?:)
Si nu, nu povestea de dragoste m-a impresionat.
Povestea despre prietenie adevarata si despre puterea mintii care laolalta, aduc inapoi pe cel fugit dincolo de limita dintre realitate si iluzie; despre granita fragila dintre realitate si patologic;despre pasiune; despre recunoastere; despre alternative, despre incredere, despre puterea de a decela si hrani doar acele vise care au ca scop, binele sinelui sau/si al aproapelui. Nu pra stiu sa spun cum, dar mi-a placut tare:).
 
Din categoria \"filme de duminica\", va recomand cu caldura \"The Lake House\", film aparut in urma cu cativa anisori, dar care sigur merita vazut intr-un moment de relaxare. Mai degraba siropos decat tensionat, filmul lasa, totusi, o buna impresie, e bun inainte de o noua saptamana de munca.
 
Eu ma uit cu placere la Dinastia Tudorilor, serialul de pe HBO.
 
Pe mine m-au impresionat ff mult:
Shawshank Redeption
Enemy at the gate
In spatele liniilor inamice :12:
 
Pay It Forward (2000) cu Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment

Lacrimogen!
 
Sunt un mare fan SF , carti si filme!
Dupa ce am vizionat serialele Stargate SG1( 10 sezoane ) si Stargate Atlantis ( 5 sezoane ), a venit randul lui Stargate Universe!
Din el am vazut trailerul de 25 min. \"Acces All Areas\" unde ne sunt prezentati scenaristii, producatorii, actorii si ceva din actiune, si primele trei episoade \"Air Port\", care de fapt impreuna reprezinta episodul pilot!
 
deocamdata episodul 8 este ultimul aparut pe torrente in ceea ce priveste Stargate Universe.

Stargate.Universe.S01E08.720p.HDTV.x264-Yve



Release Date: 2009-11-13

Series: Stargate Universe

Country: USA

Type: Scripted

Video:

Fps: 23.976

Resolution: 1280x720

Audio:

Hertz: 48KHz

Bitrate: 6 384Kbps AC3

Subtitles: Romanian (.ass)

e bine ca HD-urile incep sa fie din ce in ce mai prezente iar cat despre subtitrari, cu atat mai bine. sunt multi care stiu engleza dar carora le este mult mai comod sa citeasca o titrare in romana (ca doar asa s-au invatat de mici) si sunt destui care efectiv nu cunosc engleza decat foarte foarte putin si nu ar putea sa se descurce nici cu traduceri relativ simple.

In schimb ieri vad ca a aparut si o varianta mai desteapta de la:

NAME.................: Inglourious Basterds
GENRE................: Drama | War
RATiNG...............: 8.6/10 85,627 votes
iMDB.................: http://www.imdb.com/title/tt0361748/
RELEASE DATE.........: 2009.11.20
FORMAT...............: NTSC DVDR
SOURCE...............: 1080p Blu-ray AVC DTS-HD MA 5.1
RUNTiME..............: 2:32:59
MENU.................: YES (Custom Made)
RESOLUTiON...........: 720*480 @ 4352 Kbps
FRAMERATE............: 23.976 fps
AUDiO CODEC..........: English AC3 5.1
SUBTiTLES............: ENG., RO., FR., DH. POR.(BR.), SWE.

Si bineinteles nu putem uita de 2012 care a aparut intr-o forma mai vizualizabila si titrata in romaneste:

2012.2009.TELESYNC.DVDR.PAL.ROSubs-T0TN0i

http://www.imdb.com/title/tt1190080/
User Rating : 6.6/10
Genre : Action,Drama,Sci-Fi,Thriller
Plot : An epic adventure about a global cataclysm that
brings an end to the world and tells of the heroic struggle
of the survivors
Cast :
John Cusack ... Jackson Curtis
Amanda Peet ... Kate Curtis
Chiwetel Ejiofor ... Adrian Helmsley
Thandie Newton ... Laura Wilson
Oliver Platt ... Carl Anheuser
Thomas McCarthy ... Gordon Silberman (as Tom McCarthy)
Woody Harrelson ... Charlie Frost
Danny Glover ... President Thomas Wilson
 
Un super film romanesc pe care acum l-am vazut prima oara: Proba de microfon.Tora Vasilescu, Gina Patrichi, scris si regizat de Mircea Daneliuc care joaca si el in film.

A fost o incantare sa-l urmaresc, complet diferit de filmele de serie care se faceau atunci. Il gasiti de cumparat impreuna cu Jurnalul National, pe DVD, costa 11 lei. Calitatea transpunerii este buna, au folosit o copie de buna calitate a filmului original si pare ca a fost si prelucrata digital ca sa i se imbunatateasca imaginea. 16/9, stereo. Se vede si se aude incomparabil de bine fata de versiunea care a fost data la PRO Cinema.

 
Asadar, avem odata:


Transformers 2 - Revenge of the Fallen (2009)

Partea interesanta de acum urmeaza:

ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ
ÛÛÛ ÛÛÛ
ÛÛÛ Transformers: Revenge of The Fallen (2009) *IMAX* ÛÛÛ
ÛÛÛ ÛÛÛ
ÛÛÛ Release Date........: 16.11.2009 ÛÛÛ
ÛÛÛ Encoding Type.......: Two Pass - [email protected] ÛÛÛ
ÛÛÛ DXVA Compliant......: Yes ÛÛÛ
ÛÛÛ Container...........: Matroska (MKV) ÛÛÛ
ÛÛÛ Video Encoder.......: x264 ÛÛÛ
ÛÛÛ Video Aspect Ratio..: 1.78:1 and 2.40:1 (1920x1080) ÛÛÛ
ÛÛÛ Framerate...........: 23,976 ÛÛÛ
ÛÛÛ Audio 1st...........: 1536 kb/s 6 chnls DTS English ÛÛÛ
ÛÛÛ Audio 2st...........: 1536 kb/s 6 chnls DTS Turkish (External-Opt.) ÛÛÛ
ÛÛÛ Subtitles...........: Eng, Tur, Ger, Por, Cze, Swe ÛÛÛ
ÛÛÛ File Size...........: 17,4 GB (4 x DVD5) (avg bitr. of ~ 15,1 Mbps) ÛÛÛ
ÛÛÛ Source..............: Untouched IMAX Bluray ÛÛÛ
ÛÛÛ ÛÛÛ
ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ
ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ
ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ IMDB INFO ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ
ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ
ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ
ÛÛÛ ÛÛÛ
ÛÛÛ Runtime.............: 02:30:24 min ÛÛÛ
ÛÛÛ Genre...............: Action | Adventure | Sci-Fi ÛÛÛ
ÛÛÛ Rating..............: 6.2/10 (73,765) ÛÛÛ
ÛÛÛ More................: http://www.imdb.com/title/tt1055369/ ÛÛÛ
ÛÛÛ ÛÛÛ
ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ

Concluzie: daca aveti vreun proiector 3D + ochelari aferenti sau daca aveti doar un televizor foarte mare cu intrare HDMI si HD ready sau HD full si vreti calitate superioara spuneti si va rezolv. Dar tineti cont ca are vreo 18 GB versiunea asta.
 
as mai recomanda, daca nu este cu suparare citeva filme: Actor SIDNEY POITIER: Guess Who's Coming to Dinner - Sidney Poitier
To sir with love - Sidney Poitier, In the heat in the night - Sidney Poitier
 
Back
Sus