• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Forum nou

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Dupa cum ati vazut avem un nou forum! :p

Va invit sa urmariti acest topic deoarece in fiecare zi voi explica noile functii ale acestui forum, foarte interesante si folositoare =))

Daca aveti probleme in utilizarea forumului dati-mi de stire cu un mesaj privat sau un email la adresa [email protected]
 
Imi place noua forma :p =)) Numa' sa ma rezolvi, cand ai timp, cu atasarea/inserarea hartilor, ca le micsoreaza prea mult. :32:
 
am marit dimensiunea la thumbnails la 250 pixeli, vezi daca e bine asa
 
Pentru a pune filmulete de pe youtube pe forum va trebui sa folositi urmatorul cod:

Cod:
[media]adresa filmuletului[/media]
 
este mult mai frumos decit cel vechi.Trebuie sa fim si noi in ton cu moda.FELICITARI ALEX
 
Este ok. O sa imi ia putin sa ma obisnuiesc cu noua infatisare insa fereastra chat-ului e cam mica. Daca s-a putea mari sau sa se deschida in pagina/tab separat ar fi bine. Poate si un link catre emoticoanele alea dragute cu care ne batem mereu pe chat (nu toti stiu unde sa le gaseasca).

In rest, numai bine.:p
 
microv69 a spus:
Este ok. O sa imi ia putin sa ma obisnuiesc cu noua infatisare insa fereastra chat-ului e cam mica. Daca s-a putea mari sau sa se deschida in pagina/tab separat ar fi bine. Poate si un link catre emoticoanele alea dragute cu care ne batem mereu pe chat (nu toti stiu unde sa le gaseasca).

In rest, numai bine.:p

Pe meniul din partea de sus a paginii, in partea dreapta se afla un link Shoutbox. Dand click pe el o sa se incarce chatul intr-o singura pagina, mare :32: In acea pagina, in partea de jos se afla casuta unde scrii mesajele pe care vrei sa le trimiti spre chat. In dreapta ei se afla emoticoanele iar sub emoticoane este un link: Show All. Click pe link-ul acela si vor apare in lista toate emoticoanele de pe forum =))
 
multumesc.....m-a lamurit pe chat tina . e bine de stiut si pentru altii.:p
 
Si eu felicit Alex, ca user sunt foarte incintata. Inteleg ca a upgradat pt multumirea personala dar si a noastra deopotriva si il asigur, din partea mea, ca scopul a fost atins :p .
Succes mai departe in orice ar face =)) .
 
Una a spus:
Si eu felicit Alex, ca user sunt foarte incintata. Inteleg ca a upgradat pt multumirea personala dar si a noastra deopotriva si il asigur, din partea mea, ca scopul a fost atins :p .
Succes mai departe in orice ar face =)) .

Iti multumesc pentru urari, Una! :32:
 
Va rog ca in momentul in care atasati fotografii / imagini la mesajele de pe forum sa le scalati la o dimensiune acceptabila, de exemplu 1000 pixeli pe cea mai mare latura (inaltime sau latime).

Am vazut ca avem destul de mult spatiu ocupat pe server cu fisierele atasate si uitandu-ma la statistici am vazut ca majoritatea fisierelor mari sunt imagini.

Nu restrictionez in nici un fel upload-ul si atasarea fisierelor, dar as sugera sa folosim spatiul de pe server mai eficient. Diferenta dintre o poza de 500kb si una de 4,5Mb este intre-adevar vizibila la printare, dar pentru vizionarea pe ecranul calculatorului nu se observa. E pacat sa ocupam cu o singura poza spatiul pe care am putea incarca 10 poze.

Puteti redimensiona pozele folosind orice utilitar de prelucrare de imagini aveti pe calculator sau, si mai simplu, folosind unul din urmatoarele site-uri:

http://www.resize.it
http://www.picresize.com
http://www.cutremur.net/resize (scriptul asta l-am instalat chiar aici pe server pentru cazul in care celelalte site-uri nu functioneaza).

Va multumesc!
 
Pentru cei nostalgici (ca mine =))) am instalat si tema clasica de IPB care era la primele versiuni: IP.Board Classic Blue :p

Am mai instalat si alte teme dar nu toate sunt gata (adica nu au sigla cutremur.net, lipseste link-ul de articole, etc). Mai lucram :32:
 
Alex a spus:
Pentru cei nostalgici (ca mine =))) am instalat si tema clasica de IPB care era la primele versiuni: IP.Board Classic Blue :p

Am mai instalat si alte teme dar nu toate sunt gata (adica nu au sigla cutremur.net, lipseste link-ul de articole, etc). Mai lucram :32:

MULTUMIM FRUMOS ALEX! :32: :32: :))
 
PROBLEMA SECTIUNE "Cutremur.NET aka Portal"

Am o problema, nu imi apar stirile de pe www.cutremur.net, am incercat cu firefox si IE.

Cum am incercat sa rezolv problema?
1. Dezactivat ADBlock (firefox);
2. Sters cookie-uri si tot istoricul;
3. Dezactivat antivirus & firewall;
4. Am accesat siteul de pe un alt calculator cu sistem de operare Windows XP (pe calc meu folosesc Windows 7);

Nici una din solutiile de mai sus nu a oferit nici un rezultat.

Atasat imagini de la firefox si IE.
 
ma mir, ca la mine e totul ok. nu cumva te-ai jucat prin setari?
 
Nu mi se incarca prima pagina nici mie. Am descarcat Mozilla si e aceeasi problema. Print screen-ul nu imi functioneaza la laptop, dar sigur ma credeti pe cuvant :p
 
Am remarcat o diferenta, ieri calendarul si celelalte informatii apareau in partea dreapta, acum au fost mutate in stanga, posibil de aici sa fi aparut problema.
 
Verificati si spuneti-mi daca s-a rezolvat problema.
 
Back
Sus