• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotografii diverse

Extraordinare! Greu prinzi vălurele de-alea de 10-15 cm pe o baltă. Inedit!
 
Cateva poze cu cactusii care mi'au inflorit aseara, revin cu fotografii de la alt cactus care infloreste mai pe seara.

[attachment=15054:_DSC6328888888.JPG]
[attachment=15053:_DSC63311111.JPG]
 
ady, stii ca te urasc, da? cite flori are un cactus?
 
Sincer nu le'am numarat, in poza nu se vede si cactusul "tata" ;), el infloreste in seara asta.
 
eu chiar nu am mai vazut asa ceva, desi am avut si eu specia asta. mie imi faceau max 10 flori pe an si nu toate in acelasi timp ;)
 
Pai stii de ce, in primul rand la munte este mult mai racoare fata de Bucuresti. Si asta e un factor foarte important in inflorirea cactusului. Eu de exemplu vara asta l'am tinut numai in temperaturi de peste 30 de grade,in plin soare cateodata atingea si 40 de grade si cu toate astea mi'a inflorit foarte des.
 
zi-mi ce le faci iarna, ca vara in balcon am si eu peste 40 de grade.
 
Pai nimic special, udat o data pe saptamana, si le pun ingrasamant special pentru cactusi cam o data la 2,3 saptamani. Am uitat un amanunt, nu e bine sa lasi sa creasca pui pe cactus. Daca vrei neaparat puii,il lasi putin sa creasca si apoi ii plantezi intr'un ghiveci.
 
nu pot sa cred! se mai tine dirt-track in Romania? unde? Bucuresti, Ianca sau Sibiu? acum mai bine de 20 de ani, mergeam si eu la curse, ce vremuri... pe vremea aia drept combustibl se folosea metanol. s-o mai folosi si acum?

Edit. am vazut, e vb despre Braila. pe vremea mea, Sorin Ghibu facea legea. ce-o mai fi de el? Sorine, mai traiesti?
 
anda a spus:
nu pot sa cred! se mai tine dirt-track in Romania? unde? Bucuresti, Ianca sau Sibiu? acum mai bine de 20 de ani, mergeam si eu la curse, ce vremuri... pe vremea aia drept combustibl se folosea metanol. s-o mai folosi si acum?

Edit. am vazut, e vb despre Braila. pe vremea mea, Sorin Ghibu facea legea. ce-o mai fi de el? Sorine, mai traiesti?

Nu stiu daca se mai foloseste metanol, dar ce este drept ca dupa fiecare mansa ramane in aer un miros foarte ciudat...la mine pe blog gasesti mai multe poze ;)
 
intre timp le-am vazut. frumoase. ciudat si ca ai folosit dirt track, denumirea de acu 20 de ani, ca intr-o vreme era la moda speedway ;)
 
Da, pe Municipal, pe vremea mea, se ţineau săptămânal (uneori demonstraţii şi în pauzele meciurilor) concursuri de Dirt-Track. De mult timp n-am mai auzit de aşa ceva. Acum, Dirt-Traffic e pe şosele, cu toţi văcarii ce şi-au luat permis la Piteşti. Aşa că...
 
Ai şi tu dreptate. :rolleyes: N-am umblat deloc cu editare de acest gen, respectiv clonări, eliminări de obiecte, etc. Doar la luminozitate, contrast, saturaţie. ;)
 
Back
Sus