• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotografii diverse

Punctez in continuare cu imagini momente din drumetia de pe platoul Bucegilor din 23 august... Am mers pe jor cam mult, si neavand cine stie ce conditie fizica, m-am cam resimtit la finalul zilei. Dar zic ca a meritat :D

Vedere spre platou... Ceva nori, sa anunte oare probleme ? Din pacate, "civilizatia" a ajuns si aici sus, la Babele, se vad unele "semne" printre pietre..

[attachment=14076:p1010050.JPG]

Admiram totusi Bucegii...

[attachment=14077:p1010051.JPG]

Cica e interzisa escaladarea pe babete :D

[attachment=14078:p1010052.JPG]

Cunoastem pe cineva aici ?

[attachment=14079:p1010054.JPG]
 
De la Babe(te) catre Sfinx...

[attachment=14080:p1010057.JPG]

...nu inainte de a fofila masinaria foto intre babornite...Norii ne cam dau de gandit. Oare avem timp sa facem dus-intors traseul Babele-Omul, pe jos evident ?

[attachment=14081:p1010058.JPG]

admiram peisajul, asa ca sa mai pierdem timp :D

[attachment=14082:p1010063.JPG]

Privim in urma. Se lasa ceata...Hmmm :D

[attachment=14083:p1010064.JPG]
 
GeoX a spus:
[attachment=14078:p1010052.JPG]

Cunoastem pe cineva aici ?
cunoastem. persoana cu pantaloni albi din grupul din spate, e Geta, vara-mea :D
 
Ajungem si la Sfinxul din Bucegi, despre care circula tot felul de "povesti". Stam vreo 15 minute la 'mnealui...

[attachment=14084:p1010065.JPG]

Escaladarea este, teoretic, interzisa. Teoria ca teoria... :) :D

[attachment=14085:p1010067.JPG]

Vedere din alta pozitie. Am fotografiat Sfinxul din toate partile, da, mi-am facut damblaua... :D

[attachment=14086:p1010068.JPG]

Deocamdata ma opresc aici, continui maine...
 
nici nu stiam cum arata sfinxul din alte unghiuri :D
 
Hai ca mai pun niste poze. Veti vedea, mai incolo, langa Omul, un varf, o culme mai ciudata asa, denumita (se pare) Bucura Dumbrava sau Varful (Coltul) Ocolit; ceea ce m-a frapat a fost forma aparenta de trunchi de piramida. Dar mai e caaaale luuunga pana acolo :D :D de abia am poposit la Sfinxul, inca nu plecaram spre Omul.

Sfinxul, cu aspectul cunoscut...

[attachment=14096:p1010069.JPG]

De la Sfinx, privim in departare, spre culmi...

[attachment=14097:p1010075.JPG]

Tot Sfinxul, saracul, tine isonul...

[attachment=14098:p1010079.JPG]
 
Ce ne facem cu norii astia ?

[attachment=14099:p1010081.JPG]

Sa plecam, totusi, ceasurile sunt inaintate si drumul pana la Omul are vreo 6 km jumate...Mars fortat, nu gluma...

[attachment=14100:p1010087.JPG]

o ultima privire asupr peisajului vazut de tacutul Sfinx...

[attachment=14101:p1010091.JPG]
 
Ne asteapta cale lunga, vreo 7 poste asa...ocolind culmile...

[attachment=14102:p1010092.JPG]

Inainteee, mars :D :D

[attachment=14103:p1010096.JPG]

dar crestele Bucegilor ne fac cu ochiul...

[attachment=14104:p1010098.JPG]

mda, asa-s Bucegii, mandri si tacuti...

[attachment=14105:p1010099.JPG]
 
Se merge cu atentie, dar se admira si peisajul...

[attachment=14106:p1010101.JPG]

Unii fac cercuri ... :D

[attachment=14107:p1010104.JPG]

Acolo sus tre' sa ajungem, pare aproape la prima vedere...dar e numai o aparenta...

[attachment=14109:p1010106.JPG]

Coltii Morarului sau ce ?

[attachment=14111:p1010107.JPG]

Acum chiar gata pentru azi, continui maine...
 
ce cautau nesimtitii aia pe sfinx? tupeu si nesimtire la greu
 
duminica. acesta este numai unul dintre ei, pe langa el, am mai prins vreo 6 la fel, plus altii mai mici[attachment=14137:Untitled-1 copy.jpg]
 
Eu zic să redenumiți topicul. Fotografia înseamnă ceva mai mult decât ceea ce arată etimologia cuvântului. Dacă apar așa gherle ca ultima, cred că așa ar trebui și titlul să sune. Pe bune, am bătut toaca degeaba despre autocenzură. Decât să afișezi niște snapshoturi dezastruoase dpdv tehnic (nu mai spun compozițional sau estetico-artistic), mai bine descrii ce ai văzut, pe unde ai fost, ce-ai prins etc. Imaginația omului acționează mai bine.

PS: mi-am șters toate pozele postate pe acest topic, ca formă de protest. Că altceva nu pot face.
 
puteai face, de ex sa-mi trimiti un PM si sa-mi spui ce te doare. oricum, luasem hotarirea sa facem un topic cu fotografii adevarate si acesta sa ramina pentru poze de zi cu zi. ai onoarea sa-l faci tu, ursa, sau macar sa-mi dai o idee de titlu. titlul acestui topic nu am sa-l schimb, fiindca nu e inceput de mine.
 
Nu toata lumea este ca tine, ursache. Plus ca aici nu e forum de arta foto dusa la sublim :D :D Fiecare face pozele cum poate, si le posteaza pe care vrea. Anda ti-a propus un topic separat, cu poze de inalta calitate cum vrei tu. Dar sa lasam totusi lumea sa se exprime cum poate...Nici mie nu imi place sa ma simt constrans.
 
De acord cu tine. N-am zis nimic de constrângere. Doar să fie arătate poze care merită să fie văzute de ceilalți.
Când intră câte-un neofit care nu știe ce-i aia tectonică, te simți nițel lezat când zice câte-o prostioară, nu? Încerci să-l înveți cum trebuie să fie, nu? A doua oară când greșește, parcă te și enervează, deși i-ai explicat cum trebuie.
Sau dacă se "exprimă" vecinul/un amic, încercând să cânte o melodie și rage ca măgarul... se exprimă, săracul, nu? E bine să te exprimi cam în ce ești capabil, adică să-ți descoperi vocația. Altfel, hmmm, riști să pari ridicol. Asta, în general. De aici, nevoia aceea de autocenzură.
Așa și cu foto. Numai că fotografia e mai mult pentru suflet, nu pentru știință. Cu-atât mai mult deranjează când "nimic nu ai a spune", vorba lui Eminescu. Snapshoturile neîngrijite, tehnic greșite etc. sunt niște manele fotografice, am mai spus-o.
De exemplu la tine: nene, vrei să arăți ceva? Alege una, două, hai, trei fotografii cu pădurea, două cu muntele, una cu cascada etc., care ți se par reprezentative. Așa, chiar dacă e spațiul serverului tău, riști să devină ceva gen hi5...

PS: socot că nu cer prea mult, autocenzură, chiar dacă nu e forum de arte vizuale. Estetica și bunul gust ar trebui să fie omniprezente, mon ami. Mai ales pe un forum așa-zis elitist. Aaa, și apropo, n-o spun în calitate de mare fotograf, că nu sunt, ci în calitate de consumator de (artă) fotografică și artă, în general. Evident, nu-s naiv să cred că voi schimba eu lumea, dar măcar încerc. Acum chiar că nu mai spun nimic.
 
no ursa, puna mina si fa topicul cu pricina, si evita-l pe asta
 
Eu cred ca exagerezi, imi pare rau. De ce ma pui la colt pentru ca am pus niste poze ? Hai sa nu fim mai catolici decat Papa...
 
Frumosi is Bucegii, da ! :D Coltii Morarului,dincolo de umbra...

[attachment=14202:p1010109.JPG]

Ciudat. Cu cat inaintam, cu atat "tinta" noastra pare a se indeparta. Fuge Omul ? :D

[attachment=14203:p1010110.JPG]

Mai stam o clipa sa admiram "imprejurimile"...

[attachment=14205:p1010118.JPG]

...privind inapoi...

[attachment=14206:p1010120.JPG]
 
Back
Sus